№7 жалпы білім беру орта мектебінің тарих пәні мұғалімі.
Оқу мақсаты
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.2.1.1 – алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау;
5.2.2.1 – археологиялық ескерткіштерді сипаттау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Тасқа салынған суреттер арқылы ежелгі адамдардың діни наным-сенімдерін сипаттайды;
Смарт мақсат:
Барлық оқушылар: алғашқы адамдардың наным-сенімдерін атайды;
Басым көпшілігі:
Тамғалы шатқалындағы суреттерді сипаттайды;
Кейбір оқушылар: алғашқы адамдардың археологиялық ескерткіштерін анықтап, ерекшеліктерін сипаттайды.
|
Бағалау критерийі
|
Білім алушы:
Білу- Тастағы суреттер арқылы алғашқы адамдардың наным-сенімдерін біледі;
Түсіну- Жартастағы суреттердің маңызын түсінеді, негіздей алады.
Қолдану-тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда «петроглиф» ұғымын қолдану
Анықтау-Ежелгі адамдардың діни наным-сенімдерін анықтайды.
|
Тілдік мақсат:
|
Оқылым-тапсырманы оқу барысында деректер мен мәтіндік материалдарды игереді;
Жазылым-тапсырманы орындау барысында дәптерге жазып отыру;
Айтылым-топтық жұмыс, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру;
Тыңдалым-Тамғалы жартасындағы суреттерден видеоролик көрсетіледі.
Терминология: анимизм, тотемизм
|
Құндылықтарды дарыту:
|
- Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұттастығы
- «Мәңгілік Ел» Жалпыұлттық идеясының 5-ші құндылығы
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы»
|
Пәнаралық байланыс:
|
География, бейнелеу өнері,технология
|
Алдыңғы білім:
|
1.5А. Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
15 мин
|
Ұйымдастыру сәті. Оқушыларды сурет арқылы топқа бөлу.
1-топ Петроглиф
2-топ Археолог
3-топ Суретші
Топтың ережесін нақтылау және бағалау парақшасын тарату.
1.Үй тапсырмасы:
«Конверт сұрақ» әдісі бойынша сұралады.
1. Петроглиф дегеніміз не?
2. Жартаста қандай жануарлар бейнеленген?
3. Бұл суреттерді кім салуы мүмкін?
Дескриптор:
1. Тасқа салынған сурет екендігін анықтады -1балл
2. Жартастағы жанаурлардың бейнелерін сипаттады -1балл
3. Суреттерді салған адамдарды анықтады -1балл
|
Қазақстанның ежелгі аумақтық картасы
Кесте
Суреттер
Топта жұмыс істеуге арналған тапсырмалар
|
Сабақтың ортасы
20 мин
|
2. Жаңа сабақ: «Суретті сөйлету» арқылы мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Суретте қандай көрініс бейнеленген?
Топтық тапсырма
1-топ «Ежелгі адамдардың наным-сенімдері» (кластер әдісі).
Дескриптор:
ежелгі адамдардың наным-сенімдерін нақтылады;- 1 балл
тотемизм наным-сеніміне анықтама жазады; - 1 балл
анимизм наным-сеніміне анықтама жазады; -1балл
ежелгі дәуірдегі отқа табынушылықтың белгісін анықтады; -1балл
2-топ «Тамғалы шатқалынан табылған жартастағы суреттер галереясы» . Үлестірмелі материал және суреттермен жұмыс.
Дескриптор:
Суреттегі бейнені анықтайды-1балл
Сурет ерекшелігін атайды-1балл
3-топ «Алғашқы адамдардың ескерткіштерінің ерекшеліктерін сипаттайды» (бес сұрақ әдісі)
Ежелгі адамдардың өмірін сипаттайтын бір көріністі бейнелеңдер ?
Ескерткіштердегі әртүрлі пішіндегі бейнелер нені аңғартады?
Ескерткіштердің басым шоғырланған аймағын ата.
Ескерткіштер несімен ерекшеленеді?
Ескерткіштерден адамдардың қандай іс-әрекетін көруге болады?
Дескриптор:
ескерткіштердің басым шоғырланған аймағын анықтайды-1балл
ескерткіштердегі әртүрлі пішіндегі бейнелерді сипаттайды-1 балл
ежелгі адамдардың өмірін сипаттайды-1балл
есерткіштердің ерекшелігін анықтайды -1балл
ескерткіштерден адамдардың іс-әрекетін анықтайды– 1балл
|
|
Сабақтың соңы
10 мин
|
Бағалау парақшаларын толтырып, тапсыру.
№
|
Оқушы аты-жөні
|
«Кластер әдісі»
|
«Галереяға саяхат»
|
«Бес сұрақ әдісі»
|
1
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма: «өз петроглифіңді сал» тақырыбында сурет салу. Бағалау критерийі: мәнін ашу, дерекке жүгіну, өзіндік ойын білдіру.
Рефлексия кезеңі:
(оқушылар смайликтер қолдану арқылы бүгінгі тақырыпты қаншалықты меңгергенін, білім деңгейін білдіреді).
|
Саралау
|
Бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауы
|
Үй тапсырмасынан сұрақтар қою арқылы оқушыны ізденіске, шығармашылыққа баулиды.
Оқушылар өзара байланыс орнату үшін топтық, жұптық тапсырмалар, суретпен жұмыс және сұрақтар қою арқылы сараланып, мұғалім оқушы деңгейін анықтай алады
|
Қалыптастырушы бағалау әрбір сабақ барысында жүргізіледі. Бағалау парақшаларында әр тапсырманың дескрипторы көрсетіледі. Оқушылар дескрипторлар арқылы өздерін бағалайды, сонымен бірге мұғалім эксперт ретінде қалады.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережелерін ескеру. Сергіту сәтін өткізу.
|
Сабақ бойынша рефлексия:
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктер/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|