4 сынып. Қазақ тілі сабағынан орта мерзімді сабақ жоспары.
Сабақтың тақыры
бы
|
Оқып-үйренудің негізгі мақсаттары
|
Оқытуда қолданатын әдіс-тәсілдер
|
Оқып-үйренудің нәтижесі
|
Үйрену мақсатында бағаны қоса бағалау
|
Барлығын қосқанда
|
Негізгі дерек көздері
|
Үйде не істеймін?
|
«Үйде не істеймін?» модульі
бойынша оқушылардың білімдерін бекіту, сыни ойлау қабілетін дамыту. септік жалғауларды еске алып, анықтап, оларды дұрыс қолдануға үйрету.
|
Көшбасшылық: Ойын ойнату. Диалогтық оқыту.Топпен жұмыс. Сын тұрғысынан ойлау.Сұрақ құрастыру, жауап беру. Сергіту сәті «Қызыл өрік» би билеу. Диалогтық оқыту. Әңгімелеу.
|
«Үйде не істеймін» модулі бойынша диалог құрды, әңгімеледі, сөйлемдер құрады, топта бірігіп жұмыс істеді.
|
Табысқа жету өл-
шемдері, топ ара-
лық баға
лау.
|
Топпен жұмыс, деңгейлік тапсырма орындау.
|
Презентация,
түрлі-түсті қағаздар,
стикерлер,
кітап, интерактивті тақта
|
4-сынып. Қазақ тілі сабағынан қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Күні: 01
|
Сабақ:1
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Лексикалық тақырып: Үйде не істеймін?
Грамматикалық тақырып: Жалғауларды қайталау
|
Сабақтың мақсаты:
|
«Үйде не істеймін?» модульі бойынша оқушылардың білімдерін бекіту, сыни ойлау қабілетін дамыту. септік жалғауларды еске алып, анықтап, оларды дұрыс қолдануға үйрету.
|
Оқудың нәтижесі:
|
«Үйде не істеймін» модулі бойынша диалог құрды, әңгімеледі, сөйлемдер құрады, топта бірігіп жұмыс істеді.
|
Көрнекілігі:
|
Презентация, түрлі-түсті қағаздар, стикерлер, кітап, интерактивті тақта
|
Сабақтың барысы:
|
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Уақыты
|
1-әрекет
Ұйымдастыру кезеңі
|
Сәлемдесемін. Оқушылардың зейінін сабаққа аударамын.
-Бүгін сабақта кім кезекші?
-Сыныпта кім жоқ?
-Бүгін аптаның қай күні?
|
Сәлемдеседі.
Оқу құралдарын дайындайды.
Берілген сұрақтарға жауап береді.
|
3 мин.
|
2-әрекет
Ынтымақтастық
Атмосферасын орнату
|
Оқушылар бір қатар болып, бірінен кейін бірі тұрады . Ойынның ережесі түсіндіріледі. Оқушылыр берілген қағаз үстіне шығып бір-бірін құшақтап тұрады.
|
Оқушылар бір қатар болып, бірінен кейін бірі тұрады . Ойынның ережесі тыңдайды. Тапсырманы орындайды.
|
5 мин.
|
Топқа бөлу
|
Оқушыларды түрлі-түсті қағаздар тарату арқылы топқа бөлемін. Топтағы оқушыларға міндеттерін естеріне салып, топ мүшелерінің қызметтерін өзара бөлгіземін. Топ ережесін естеріне саламын.
|
Оқушылар өз орындарына барып отырады, оқушылар міндеттерін өзара белгілеп алады.
|
|
3-әрекет
Үй тапсырмасын сұрау
|
Үйге берілген тапсырманы естеріне саламын.
|
Оқушылар қолдарын көтеріп, тақтаға шығып, жаттаған өлеңдерін айтады.
|
7 мин.
|
4-әрекет
Өткен сабақпен байланыстыру.
Негізгі кезең.
Миға шабуыл.
|
Өткен сабақтарда «Мен үйде не істеймін?» тақырыбын өткен болатынбыз. Сол тақырып бойынша мына сөйлемдерді аударып көрейік.
Мен гүл суарамын.
Мен дүкенге барамын.
Мен кітап оқимын.
Мен ыдыс жуамын.
Мен гүл суарамын.
Сұрақ-жауап
Қазақ тілінде жалғаудың неше түрі бар?
Жалғауларды ретімен атаңдар.
Қазақ тілінде неше септік бар?
Септіктерді атаңдар.
Септік сұрақтары мен жалғауларын ата.
|
Берілген сұрақтарға жауап береді. Өтілген тақырыптарды пысықтайды.
|
5мин.
|
5-әрекет
Таныстырылым дайындау.
|
Әр топқа жеке тапсырма беріледі.
1-тапсырма
Сөз.
Сөз тіркесі.
Сөйлем.
1 топ. «көмектесемін» сөзі
2 топ. «жинаймын» сөзі
Оқушылардың топ ішіндегі міндеттерін орындауын қадағалаймын, бірігіп жұмыс істеуге шақырамын.
2-тапсырма
Сөзжұмбақ шешу
Приду
Смотрю
Жинаймын
Принесу
Кетемін
|
Әр топ өз тапсырмалары бойынша таныстырылым дайындайды және қорғауға дайындалады.
|
10мин.
|
Таныстырылымды қорғау
|
Мітінмен жұмыс
А) ауызша аудару
Б) септік жалғауы бар сөздерді теріп жазып, қай септікте тұрғанын табыңдар
|
Әр топ өз таныстырылымы аясында жұмыс жасайды.
|
|
6-әрекет
Сергіту сәті
|
«Қызыл өрік» әнін қосып, балаларды билеуге шақырамын.
|
«Қызыл өрік» биін билейді.
|
3мин.
|
7-әрекет
Сұрақ-жауап
|
Жағдаят арқылы диолог жасаңдар.
1 топ – екі достың кездесуі
2 топ – дүкенге бару
Жалғауларды дұрыс жалғаңдар
Ата
Үй
Шелек
Гүл
Су
Сабақ
Теледидар
СИНКВЕЙН
Көмекші
1) 1 сөз
2) 2 сын есім
3) 3 етістік
4) 1 сөйлем
5) 1 синоним
|
Өз тақырыптары бойынша әр топ диолог құрады.
|
3мин.
|
8-әрекет
Ойды қорыту
|
Осы сабақ барысында біз не алдық, естеріңде қалды, соларды тест арқылы көрейік.
Қазақ тілінде неше септік бар?
а) 5 ә)7 б)6
2. Көмектес септігінің жалғауын тап.
а) -мен –бен –пен
ә)-ға –ге –қа –ке
б) нөл-ны –ні –ды –ді
3. «Анаға» қай септікте тұр.
а) барыс
ә) табыс
б) шығыс
4. «Я помогаю маме» аудармасын тап.
а) Мен шешеме көмектесемін.
ә) Мен көршіге көмектесемін.
б) Мен үйге барамын.
5. Дұрыс құралған сөйлемді тап.
а) біз көреміз теледидар.
ә) теледидар біз көреміз.
б) біз теледидар көреміз.
|
Сабақта айтылған, жасалған жұмыстар бойынша білімдерін ортаға салады.
|
3мин.
|
9-әрекет
Үй тапсырмасы
|
«су» деген сөзді септеу
|
Күнделіктеріне тапсырманы жазады.
|
2мин.
|
10-әрекет
Бағалау
|
Әр топтың бағалаушысынан , көрші топтың бағасын айтуын сұраймын.
|
Әр топтан бағалаушы тұрып, бағалау парағының көмегімен көрші топтағы оқушыларды бағалайды.
|
3мин.
|
11-әрекет
Рефлексия
|
Ойын ойнату.
|
Ойын арқылы сабақтың ұнаған ұнамағаны көрінеді.
|
1мин.
|
|
|
|
|
|
Падеж
|
Характеризующие вопросы
|
окончания
|
Именительный падеж (Атау септік)
|
кто? (кім?) что? (не?)
|
—
|
Родительный падеж (Ілік септік)
|
кого? (кімнің?) чего? (ненің?)
|
-ның, -нің, -дың, -дің, -тың, -тің
|
Дательный падеж (Барыс септік)
|
кому? (кімге?) чему? (неге?) куда? (қайда?)
|
-ға, -ге, -қа, -ке, -на, -не, -а, -е
|
Винительный падеж (Табыс септік)
|
кого? (кімді?) что? (нені?)
|
-ны, -ні, -ды, -ді, -ты, -ті, -н
|
Местный падеж (Жатыс септік)
|
у кого? (кімде?) у чего? (неде?) где? (қайда?)
|
-да, -де, -та, -те, -нда, -нде
|
Исходный падеж (Шығыс септік)
|
от кого? (кімнен?) от чего? (неден?) откуда (қайдан?)
|
-дан, -ден, -тан, -тен, -нан, -нен
|
Творительный падеж (Көмектес септік)
|
с кем? (кіммен?) с чем? (немен?)
|
-мен, -бен, -пен,
|
Падеж
|
Характеризующие вопросы
|
окончания
|
Именительный падеж (Атау септік)
|
кто? (кім?) что? (не?)
|
—
|
Родительный падеж (Ілік септік)
|
кого? (кімнің?) чего? (ненің?)
|
-ның, -нің, -дың, -дің, -тың, -тің
|
Дательный падеж (Барыс септік)
|
кому? (кімге?) чему? (неге?) куда? (қайда?)
|
-ға, -ге, -қа, -ке, -на, -не, -а, -е
|
Винительный падеж (Табыс септік)
|
кого? (кімді?) что? (нені?)
|
-ны, -ні, -ды, -ді, -ты, -ті, -н
|
Местный падеж (Жатыс септік)
|
у кого? (кімде?) у чего? (неде?) где? (қайда?)
|
-да, -де, -та, -те, -нда, -нде
|
Исходный падеж (Шығыс септік)
|
от кого? (кімнен?) от чего? (неден?) откуда (қайдан?)
|
-дан, -ден, -тан, -тен, -нан, -нен
|
Творительный падеж (Көмектес септік)
|
с кем? (кіммен?) с чем? (немен?)
|
-мен, -бен, -пен,
|
Достарыңызбен бөлісу: |