Сабақтың тақырыбы § 6 Ақпаратты қорғау әдістері



Дата03.12.2019
өлшемі328,5 Kb.
#52954
түріСабақ
Байланысты:
акпаратты коргау адистери 10 кл ашык сабак


Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №12 жом

Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздік


Күні: 26.09.2019ж. Мұғалімнің аты-жөні: Маймакова А.
Сынып: 10 «а» Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

§ 1.6 Ақпаратты қорғау әдістері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)

10.6.2.2 Деректерді шифрлау қажеттілігін бағалау



Сабақтың мақсаты

Криптология, шифрлау ұғымдарын анықтайды

Криптология бөлімдерін анықтап, салыстырады

Криптология негізінде сөйлемдерді шифрлайды


Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау


Бағалау критерийі

Криптология, шифрлау ұғымдарын анықтайды.

Криптология бөлімдерін анықтап, салыстырады.

Криптология негізінде сөйлемдерді шифрлайды.


Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология: Криптология-криптология-cryptology Криптография-криптография-cryptography Шифрлау- шифрование-Encryption Криптоталдау-криптоанализ-Cryptanalysis Криптограф-криптограф-cryptograph Криптожүйе-криптосистема-cryptosystem Криптограмма-криптограмма-cryptogram Алфавит-alphabet

Мәтін-текст-text

Электрондық цифрлық қолтаңба-Электронная цифровая подпись-Electronic digital signature


Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы

Сен өзің үшін маңызды деректерді қалай қорғайсың?

Ерте заманда адамдар ақпаратты қорғаудың қандай әдістерін пайдаланған? Криптография, шифрлау дегеніміз не? Есіңе түсір!

Бүгінгі таңда ақпаратты қорғау мемлекеттік деңгейде және жеке адамдар үшін қаншалықты маңызды?



Құндылықтарға

баулу

Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау

Пәнаралық байланыс

Математикалық сандар, ағылшын тілінің әріптері қолданылады


Алдыңғы білім

Ақпараттық қауіпсіздік

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уақыт

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

3 мин



Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу.

Қағаз қиындылары арқылы топқа бөліну
Интернет суреті бейнеленген суреттерді қиып,араластырып оқушыларға тарату. Оқушылар сол қиындылардан суретті құрастырып,сол сурет бойынша бірігіп,топқа бөлінеді.
1-топ: Ғаламтор

2-топ: Браузер

«Сиқырлы қобдиша» жаттығуы.
Нұсқау: Қатысушылар шеңбер құра отырады. Ортада сиқырлы қобдиша тұрады. Сыйлықтар – қағазға жазылған адамгершілік қасиеттер.
Жаттығу шарты: Қобдишадан әр қатысушы кезекпен бір сыйлықты таңдап алып, ішінде жазылған сөзді лайықты деп санаған адамға сыйлайды. Сыйлықтар үлестірілгеннен кейін, шеңбер бойынша өзінің сыйлығын айтады.

Суреттер


Сыйлықтар






5 мин

Өткен сабақты пысықтау: «Пирамида» әдісі Оқушылар берілген сұрақтарды оңайдан күрделіге қарай пирамида тәрізді тізіп шығады. Жауаптарын жазады.

Сұрақтар:

1-топ:


  • Ақпарат деген не?

  • ҚР Конституциясы қандай кепілдік береді?

  • Тұтастық деген не?

  • Ақпараттық қауіпсіздік деген не?

  • Ақпараттық қауіпсіздіктің маңызды қасиеттерін атаңыз.

2-топ:

  • Сенімді жүйе деген не?

  • Құпиялылықты қалай түсінесіз?

  • Елімізде заңмен қорғалатын құпиялар

  • Қауіпсіз жүйе дегеніміз не?

  • Ұлттық ақпараттық қауіпсіздік қауымдастығы қандай статистиканы көрсетті? Атаңыз.

Үлестірме қағаздар

«Пирамида» суреті, құмсағат



Сабақтың ортасы

2 мин

Миға шабуыл. «Адасқан әріптер» әдісі
Оқушылар тақырыпқа байланысты сөздерден сөйлем құрайды. 2 әріптен алып тастай отырып, сөздерді шығару. «Ақпаратты қорғау әдістері» сөзі

«Аенқрйпугазоркбадытлитжсы қдфошврнуғхгаэяу әседұқіғасфштуделоржиі»



«Дейін-кейін» стратегиясы. «Дейін» бөлігінде жаңа тақырып бойынша не білетінін жазады.

«ДЕЙІН»

«КЕЙІН»












































Оқулықпен жұмыс

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды.

1-топ: Криптология, криптография, криптограф, криптоталдау, криптожүйе, шифрлау, алфавит, мәтін

2-топ: Алмастыру шифрлары, шифрлау кестелері, ЭЦҚ.



Ауызша мадақтау, ынталандыру


1-тапсырма. Техникалық диктант

... термині «...» – құпия және «...» – хабар деген ұғымдарды білдіретін грек сөздерінен шыққан. ... екі бөлімге бөлінеді: ... (шифрлау) және .... Криптографиямен айналысатын адамды ... деп атайды. ............ - ақпаратты кілтсіз кері шифрлау мәселесімен айналысады.



Дескриптор:

Криптология, шифрлау ұғымдары мен бөлімдерін анықтайды.
2-тапсырма.

1-топ. 2-суреттегі қазақ алфавитін пайдаланып,

«Сағат онда кітапханада кездесеміз» сөйлемін шифрла.

Жауабы: 43 11 16 11 44, 36 34 17 11, 27 63 44 11 41 52 11 34 11 17 11, 27 21 24 17 21 43 21 33 63 24.

2-топ. Кестелік шифрлау. «Сағат онда кітапханада кездесеміз» сөйлемін шифрла. 5 мм×6 мм өлшемді кестеге мәтінді баған бойынша жазыңыз. Егер мәтінді қатар саны бойынша көлденеңінен 3 әріптен топтап жазса, қандай шифрланған мәтін пайда болады?

С

О

І

А

К

С

А

Н

Т

Н

Е

Е

Ғ

Д

А

А

З

М

А

А

П

Д

Д

І

Т

К

Х

А

Е

З

Жауабы: СОІ АКС АНТ НЕЕ ҒДА АЗМ ААП ДДІ ТКХ АЕЗ.



Дескриптор: Сөйлемдерді шифрлайды.
3-тапсырма. Практикалық жұмыс.

Оқушылар egov.kz сайтында жұмыс жасап, мекен-жай анықтамасын алу керек.

Интерактивті тақтада сайтта жұмыс істеу көрсетіледі. Екі топтан бір-бір оқушыдан шығып көрсетеді.

1-топ: ЭЦҚ арқылы қызмет көрсету

2-топ: Бір реттік пароль арқылы қызмет көрсету







7 мин

Кесте








Оқулық




5 мин









Жұмыс дәптері





5 мин









7 мин










Интерактивті тақта

еgov.kz сайты



Сабақтың соңы

3 мин

1 мин



«Дейін-кейін» стратегиясы. Жаңа тақырып бойынша сабақ соңында не үйренгенін жазады.

«ДЕЙІН»

«КЕЙІН»

























«Блоб ағашы» әдісі арқылы өздерін бағалайды.



А4 парағы

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын

сақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. «Пирамида» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау,

«Миға шабуыл»,

«Адасқан әріптер, деңгейлік тапсырмалар, кері байланыс орнату:

«дейін-кейін». «Блоб ағашы»



ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?



1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет