Сабақтың тақырыбы:
«Адамның дене мүшелері» - тыңдаңыз және қайталаңыз.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік, дамытушылық мақсаты:
«Адамның дене мүшелері» тақырыбын өте отырып, оқушылардың сөздік қорын арттыру. Осы тақырып арқылы бірнеше жаңа сөздерді естеріне сақтату, қайталатып сұрату. Интерактивті сабақ арқылы осы тақырыпты одан әрі дамыту. Оқушыларға адам дене мүшесін көрсете отырып, білімін, қызығушылығын, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік мақсаты:
Ең біріншіден, қазақ тілінде дене мүшелерді дұрыс атауға, дұрыс жазуға ынталандыру. Екіншіден, тілдік қорын дамытуға, үшіншіден, тән тазалығын сақтауға үйрету. Ең бастысы оқушылардың қазақ тілінің төл дыбыстарын дұрыс меңгергеніне баса назар аудару.
Сабақтың барысы:
Кіріспе – ұйымдастыру кезеңі
Негізгі бөлім – жаңа тақырыпты өту
Қорытынды жасау.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Қонақтармен амандасу, оқушылармен амандасу, орындарына отырғызу. Қалдарын, денсаулықтарын, сабақтарын сұрау. Осының бәрі қазақ тілінде өтіледі.
Оқытушы: Сәлеметсіздер ме құрметті қонақтар, ата-аналар! Сәлеметсіңдер ме, балалар?
Оқушылар: Сәлеметсіз бе, амансыз ба, есенсіз бе? – деп әр түрде жауап береді.
Оқытушы: Қалдарыңыз қалай?
Оқушы: қалымыз жақсы, өте жақсы, орташа – деп жауап қатады. Т.б.
Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Адамның дене мүшелері».
Сабағымыздың мақсаты: Адамның дене мүшелерін қазақша атау, оны күнделікті тұрмыста қолдана білу. Итак, дорогие гости, дети сегодняшная наша тема урока «Части тело человека». Цель нашего урока называть части тело человека на казахском языке. И уметь использовать его на повседневном разговоре.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Кешегі өтілген дене мүшелердің атауларын сұрақ жауап әдісімен қайталаймыз. Оны практикалық жолмен ұштастырамыз. Өз бойынан дене мүшелерді көрсете отырып, қайталату.
Ребята давайте обращаем внимание на провописание т.е. научимся как правильно писать на казахском языке название части тело (мультимедиадан көрсету)
ІІ. Негізгі бөлім – Жаңа тақырыпты пысықтау.
Ребята сегодня мы с вами проходим еще новые слова которые отвечают на вопрос какой? Какая? Какое? Переводится на казахский язык как Қандай? Как переводится? (Оқушылар қайталайды)
Сөздік жұмыс
Аққұба-светлый
Қара торы-смуглый
Сары-рыжый
Қара-черный
Жирен-русый
Коричневый-қоңыр
Қысқа-короткий
Боялған –крашенный
Денелі-крупный
Жіңішке-тонкий
Ребята давайте, еще раз повторим слова по цепочке!
Сөз тіркесін құрау.Практикалық жұмыс. Жазылым.
Ребята мы уже знаем название части тело и прилагательные на них.
Мы должны использовать эти слова в словосочетаниях.
Аққұба бет –светлая кожа
Жирен шаш- русые волосы
Қара көз-черные глаза (Әрі қарай балалар өздері жалғастырады)
Итак, кто продолжет?
Физминутка-сергіту сәті
Бес саусағым шаршады
Бес саусағым шаршады
Онсаусағым шаршады
Шаршағанын қойсын деп
Шаршағанын қойсын деп
Билеп, билеп аламыз
Билеп, билеп аламыз
Ребята вам понравилась физминутка!
Теперь мы работаем по парам т.е. мы будем друг друга описать.
(Оқушылар дәптерлеріне жазады, мұғалімге оқып береді). (Күй А.Еңсеповтың «Детства»)
ІV Сабақты қорыту.
Кроссвород
Ребус
Пысықтау сұрақтары
Оқушылар белсенділігін мадақтау
Үй тапсырмасы
Достарыңызбен бөлісу: |