Сабақ жоспары
Пән: Абайтану
|
Мектеп: «Уба-Форпост орта мектебі» КММ
|
Күні: 03.03.2022
|
Мұғалім: Олейникова Ж.Ж.
|
Сынып: 9
|
Қатысқан оқушылар саны: 1
|
Қатыспаған
дар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Абай Құнанбаев «Он сегізінші қара сөз»
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:
|
Абайдың қара сөздерін оқыту арқылы ақыл, қайрат, жүрек, ғылымның адам өмірінде алатын орнын түсінуге бағыттау
|
|
|
|
Сабақ мақсаты:
|
Білімділік: қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбайұлының киіну мәдениеті туралы көзқарасы, ақынның кербездік ұғымы жайындағы философиялық тұжырымға толы «Он сегізінші» қарасөзінің мазмұнын ұғындыру
Дамытушылық: дүниетанымын, ой-өрістерін кеңейте отыра, оларды өзінше ой қорытуға, ой түюге баулу, шығармашылық жұмысқа жұмылдыру арқылы таным-түсініктерін дамыту.
Тәрбиелік: ақын көтерген мәселелер тағылымынан үлгі алып, адамгершілік, ақыл, білім, ар, мінез қасиеттерге тәрбиелеу
|
Бағалау критерийлері:
|
Мәтіннің мазмұнын түсіне алады
Өз ойын еркін жеткізеді
Қарасөз бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады
|
Тілдік мақсаттар:
|
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:
Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін.
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» идеясына сайың Абай шығармашылығын сүйе білетін тұлға тәрбиелеу
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
А.Құнанбаев өмірі мен шығармашылығы (өлеңдері)
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс
іс-әрекеттер
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Дереккөздер
|
|
Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы
40 минут
|
Ұйымдастыру кезең: Оқушымен сәлемдесу; Оқушының зейіндерін сабаққа аудару.
Үй тапсырмасы: Оқушы тақтаға шығып, Learning apps веб–сайт арқылы, алдыңғы сабақты негізге отырып, тапсырманы орындайды.
Дескриптор: оқушы оныншы қара сөздің мазмұны бойынша, сөйлемдердің дұрыс ретін көрсетеді.
Жаңа сабақ: Он сегізінші қарасөзді бейнефильм арқылы тыңдайды.
Ой – қозғау сәті: Сұрақтар бойынша берілген қара сөздің мағынасын ашу.
Абай Кунанбайулы бізге не айтқысы келгенін айтшы?
Осы қара сөзінде ақын адамдар бойындағы қандай қылықтарды меңзейді?
Абайдың қара сөзі кімнің ойын білдіреді?
Абай бар асыл ойын кімге арнады?
Дескриптор: оқушы «Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін» сөз тіркестерін пайдаланып, сұраққа жауап береді.
Мәтінмен жұмыс: Оқушы learning apps веб-сайтында бекіту тапсырмасын орындайды. Мәтінің бос орнына қажетті сөздерді қойып жаз.
Дескриптор: оқушы сөйлемдердің бос орынға сәйкес сөзді таңдайды.
|
Оқушы сәлемдеседі, сабаққа дайындалады
Оқушы тақтаға шығып, тапсырма орындайды
Бейнефильм көріп, сұрақтарға жауап береді.
Оқушы тапсырма орындайды
|
Презента
ция, Learning apps веб–сайт
Презентация, бейнефильм
Learning apps веб–сайт
|
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Кері байланыс: «Стикердегі жазбалар»
1.Сабақта нені орындау жеңіл болды?
2.Не қиындық тудырды?
3. Нені жақсартуға болады?
|
Сұрақтарға жазбаша жауап береді
|
Стикер
|
|
Үйге тапсырма:
|
Абайдың «Он сегізінші» қара сөзін оқу
|
Үй тапсырмасын күнделікке жазады
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
|
|
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?
Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым.
|
Достарыңызбен бөлісу: |