Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Ежелгі көшпелілер мәдениеті
|
Мектеп: Бизнес академия «Дара» мектеп - лицей
|
Күні:
|
Мұғалімніңаты-жөні: Е.А.Оспанов
|
Сынып: 5 сынып
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Аңыз патшайым
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.Т2 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтайды.
5.А3. Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: көркем шығарманың мазмұнын түсінеді.
Көбі: тыңдалған мәтіннен нақты ақпаратты анықтайды,ауызша мәтін құрайды.
Кейбірі: қазақ тіліндегі төл дыбыстармен қатар үндестік заңын ескере отырып, ауызша мәтін айтады.
|
Бағалау критерийі
|
Ауызша мәтін құрай алады.
Ауызша мәтін айтуда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескереді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Шегіну-отступать- retreat
Тұтқындау- взять в плен- to capture
Шайқас- cражение--battle-
Патшайым- царица-queen
Соғысу- сражаться--struggle
|
Құндылықтарға баулу
|
Өз Отаның тарихын құрметтеуге, оны дәріптеуге баулу.
Қазақ тілі арқылы Қазақстан тарихы пәніне деген қызығушылығын ояту
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақстан тарихы, география
|
АКТ қолдану дағдылары
|
cлайдтар
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Балалар алдыңғы тақырыптан «Тұмар ханшайым туралы» аңызды білесіңдер
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(10 минут)
|
«Мен елімді сүйемін» тренингісімен сабақты бастаймын.
Сыныпта психологиялық ахуал туғызамын:
- Егер сіздің досыңыз болса, көршінің басын сипаңыз;
-Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз;
- Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, аяғыңызды топырлатыңыз;
-Егер сіздер өз Отаңызды жақсы көрсеңіздер, алақандарыңызды соғыңыздар!
-Егер еліміз бейбіт пен бірлікте өмір сүре берсін десеңіз бір-бірлеріңізді құшақтаңыздар!
2. Ой қозғау әдісі арқылы өтілетін тақырыпқа келу
Тұмар ол кім?
Томиристің анасы қашан қайтыс болды?
Кішкентай қызды кім тәрбиелейді?
Томирис бала кезінен қай ортада өскен?
Ол неше жасынан бастап асау атқа мініп жүрген?
Неше жасында соғыс өнеріне жаттыға бастаған?
|
|
Сабақтың ортасы
(30 минут)
|
Оқушыларға Томирис патшайым жайында өлең тыңдату
(ҰЖ) Мәтінді тыңдау 86 бет
Мәтіннің мазмұнына ат қою.
Қара әріппен жазылған сөздердің аудармасын сөздіктен қарап жаз.
Әр топ мазмұнына байланысты 5 сұрақ жазады.
.Сергіту сәті:
Керегедей тізіліп,
Шеңбер құрып тұрайық.
Уық болып шаншылып,
Шаңырақты құрайық
Киіз үйге ұқсадық
Орнымызды табайық.
(Оқушылар іс-әрекетпен көрсетеді)
3. Берілген тірек сөздерді суреттермен (кейбір суретке бірнеше тірек сөз сәйкес келеді) сәйкестендіріңіз.
Тірек сөздерді қолдана отырып, суретті сипаттау арқылы ауызша шағын мәтін құраңыз.
Тірек сөздер: патшайым болды, шайқас, әскер, сақтар, парсылар, жеңді,жеңілді.
Диаграмма толтыру Тұмардың әрекеті,Кирдің әрекеті
|
Достарыңызбен бөлісу: |