Бөлім: «Кеңістік пен уақыт»
|
Мектеп:№ 80 ІТ мектеп-лицей
|
Пәні: қазақ әдебиеті
|
Мұғалім: Саттаркулова Қамар
|
Күні :
|
|
Сынып: 11
|
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Атау кере» повесті
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
11.1.3.1 -көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесінін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.3.2.1- көркем шығармадағы заман көрішісін көрінісін салыстырып бағалау;
|
Сабақ мақсаты:
|
«Атау кере» повесін талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну.
|
Бағалау критерийі:
|
Шығарманың композициялық құрылымын анықтайды
Шығарманың жанрлық ерекшеліктерін көрсетеді
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Түсіну, талдау
|
Құндылықтарға баулу:
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)
|
Пәнаралық байланыс:
|
Тарих, қазақ тілі пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән лексикасы және терминология: роман, композициялық құрылым, оқиғаның басталуы, байланысы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі, жанр, жанрлық ерекшілік.
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:
Менің ойлауымша; өз пікіріме дәлел келтірер болсам; оның мынадай себептері бар; ойымды қорытындылай келе т.б.
|
Алдыңғы білім
|
О. Бөкей шығармашылығы
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал.
Қызығушылықты ояту
«Ой шақыру» әдісі арқылы «Атаукере» сөзінің мағынасы туралы ой шақырады.
Тапсырманы орындап болған соң, жұбымен пікірлеседі.
АТАУ-КЕРЕ зат. 1.діни. Адамның өлер алдындағы ең соңғы асы.
2. ауысп. Тамақ, ас.
Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады.
|
Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
«Ой шақыру» әдісі арқылы «Атаукере» сөзінің мағынасы туралы ой шақырады.
Тапсырманы орындап болған соң, жұбымен пікірлеседі.
|
ҚБ
|
Қазақ тiлiнiң бiртомдық үлкен түсiндiрме сөздiгi 2009 ж.
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ. Мағынаны тану.
https://www.youtube.com/watch?v=ChU4-R-7EBk
"АТАУ КЕРЕ" ШЫҒАРМАСЫ ТУРАЛЫ БІЗ НЕ БІЛЕМІЗ?
шағын видео көреді. 5 минут қойылады.
1-тапсырма
О. Бөкей «Атау кере» романының сюжеттік-композициялық жоспарын құрастырыңыз.
Дескриптор:
романның басталуын (кейіпкерлермен, оқиға өтетін жермен, мерзіммен таныстыру) анықтайды;
басты оқиғаға түрткі болған оқиғаны (байланысын) анықтайды;
басты оқиғаны, оқиғаның дамыған сәтін (шиеленісін) табады;
оқиғаның шегіне жеткен тұсын (шарықтау шегін) анықтайды;
оқиғаның шешімін табады.
ҚБ
2-тапсырма. Романның жанрлық ерекшеліктерін көрсетіңіз және шығармадан мысалдар келтіре отырып дәлелдеңіз.
Дескриптор:
романның 3 жанрлық ерекшелігін көрсетеді;
жанрға тән ерекшеліктеріне шығармадан дәлел келтіреді.
ҚБ
|
О. Бөкей «Атау кере» романының сюжеттік-композициялық жоспарын құрастырыңыз.
Романның жанрлық ерекшеліктерін көрсетіңіз және шығармадан мысалдар келтіре отырып дәлелдеңіз.
|
ҚБ
ҚБ
|
https://www.youtube.com/watch?v=QLfrKQ-qKHI
https://kitap.kz/book/1947/read#epubcfi(/6/2[id1]!/4/2/2/1:0)
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Рефлексия
Сабақтың басында ….
Сабақтың ортасында ....
Сабақтың соңында ....
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
|
|
|
|
|
|