Сабақтың тақырыбы Қатты денелердің қысымы



Дата11.02.2020
өлшемі44,18 Kb.
#57830
түріСабақ
Байланысты:
7-сынып Қатты денелердегі қысым


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым

Мектеп: №164

Күні: 21.01.20ж.

Мұғалімніңаты-жөні:Бимурзаева Б

Сынып: 7

Қатысқандар: 20

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қатты денелердің қысымы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.2-қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: қысымның физикалық мағынасын түсінеді

Көпшілігі: қысымды өзгерту әдістерін сипаттайды

Кейбірі: қысымның формуласын пайдаланып есептер шығарады


Бағалау критерийі

-қысымның физикалық мағынасын түсінеді

-қысымды өзгерту әдістерін сипаттайды

-қысымның формуласын пайдаланып есептер шығарады


Тілдік мақсаттар


Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Қысым, қысым күші, аудан, күш, Паскаль

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Қысым дегеніміз не?

Қысымдағы еселік және үлестік бірліктер...

Қатты денелердің қысымы неліктен күш пен ауданға тәуелді?



Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық ортада жұмыс жасата отырып, зайырлы қоғамның шығармашыл және жеке тұлғасын қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

Математика, жаратылыстану

Алдыңғы білім

Күш, аудан туралы білім қалыптасқан

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин



  1. Ұйымдастыру кезеңі

Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

«Шаттық шеңбері»

Қол алысып ,қане біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге ,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру,

Қандай жақсы дос болу.
2.Топқа бөлу

Бағдаршам түсі арқылы топқа бөлу (қызыл,сары, жасыл )



Стикерлер





Сабақтың ортасы

30 мин


Үй тапсырмасы.

Жеке жұмыс. Тест

1. Пішіні мен көлемін сақтайтын дене?

А) қатты б) сұйық с) газ

2. Көлемін сақтап, пішінін сақтамайтын дене?
А) қатты б) сұйық с) газ
3. Көлемін және пішінін де сақтамайтын дене?
А) қатты б) сұйық с) газ
4. Химиялық элементтің қасиеттерін бойына сақтаған оның ең кіші бөлшегі.
А) атом б) молекула с) зат

5. МКТ-ның неше қағидасы бар?

А) 1 б)2 с) 3
6. Заттың үш күйінің айырмашылығы неде?
А) молекулаларының өлшемдерінде, қозғалыс жылдамдығында

б) молекулалардың қозғалыс жылдамдығында,орналасу ретінде с) молекулалардың құрамында,орналасу ретінде

7. Химиялық реакциялар кезінде заттың бөлінбейтін ең ұсақ бөлшегі

А) атом б) молекула с) зат
8. Бір зат молекуласының екінші зат молекуласының аралығына ену құбылысы

А) материя б) диффузия с) кристалл дене

9. Молекулалары белгілі бір ретпен орналасатын дене

А) кристалл дене б) аморф дене с) кристалдық тор

10. Молекулалары ретсіз орналасатын қатты денелер

А) кристалл дене б) аморф дене с) кристалдық тор



1.А 2.Б 3.С 4.Б 5.С 6.Б 7.А 8.Б 9.А 10.Б
ҚБ.Дайын жауап арқылы

1-4 сұраққа дұрыс жауап берсе "Талпын"

5-7 сұраққа дұрыс жауап берсе "Жақсы"

8-10 сұраққа дұрыс жауап берсе "Жарайсың!"


Ой қозғау. Жаңа сабақты ашу мақсатында сөзжұмбақ шешу

1. Сұйыққа тән қасиет

2. Пішіні мен көлемін сақтайтын дене

3. Пішінін оңай өзгертетін заттың қай күйі

4. Молекулалар мен атомдар үздіксіз ретсіз .........болады

5. Дененің ең соңында бөлінбейтін ең ұсақ бөлшегі
















а

қ

қ

ы

ш

т

ы

қ







қ

а

т

т

ы




д

е

н

е



















с

ұ

й

ы

қ




қ

о

з

ғ

а

л

ы

с

т

а
















а

т

о

м

















Топтық жұмыс. Постер қорғау

Қатты денелердегі қысым


ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалау


орташа

жақсы

Өте жақсы


Жұптық жұмыс. "Физикалық диктант"

1. Бос орынды толтырыңдар: _______________________________________________________

_________________________________________қысым деп атайды.
2. Қысымды латынның ___________әрпімен белгілейді.

3. Қысымды есептеу формуласы.

4. Қысымның негізгі өлшем бірлігі: _____________
5. Қысым бірліктері арасындағы байланысты жазыңдар:

1гПа =_________Па

1кПа =__________Па

1МПа =__________Па


6. 0,02 м2 ауданға 100 Н күш әрекет етеді. Қысымды анықтаңдар.


Бағалау критерийлері

Дескриптор

Қысымның мағынасын толық түсінеді




1.Қысымның анықтамасын айтады

2.Қысымның белгіленуін біледі

3.Қысымның формуласын жазады

4.Қысымның өлшем бірлігін біледі

5.Қысымның бірліктер арасындағы байланысын жазады

6.Қысымның формуласын пайдаланып есептер шығарады

1-2 сұраққа дұрыс жауап берсе "Қосымша оқы"

1-4 сұраққа дұрыс жауап берсе "Бұдан жақсы істей аласың"

1-6 сұраққа дұрыс жауап берсе "Еңбегің көрініп тұр"



Үлестірме қағаздар

Слайд

Плакат, маркер

Үлестірме қағаздар


Сабақтың соңы

5 мин



Кері байланыс

Сабақта мен... жұмыс істедім

Сабақта мен өз жұмысыма ... болдым

Сабақ мен үшін ... болды

Сабақта мен...

Менің көңіл-күйім .... болды

Сабақ материалы маған .... болды



Белсенді/белсенді емес

Риза/риза емес

Ұзақ/қысқа

Шаршадым/шаршаған жоқпын

Жақсы/жаман

Түсінікті/түсініксіз




Үйге тапсырма:

Күнделікті енді ашайық,


Үй тапсырмасын жазайық.
Қысымнан алған білімді,
Ұмытпай есте сақтайық.
§23.Қатты денелердің қысымы. 4.1-жаттығу №1есеп

Үлестірме қағаздар



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Топтық, жұптық және жеке жұмыстар арқылы оқушылар өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

Оқушылардың білімдерін қорытындылауда қалыптастырушы бағалау түрлері бойынша жүргізіледі.



«Бас бармақ», Дайын жауап , бағалау критерийлері және дескрипторлар арқылы бағаланады

АКТ қолданамын

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?



Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет