Қостанай облысы Денисов ауданы Денисовка селосы
№2 Денисов орта мектебі
Сәден Гүлмира Жұмағиқызы
Сабақтың тақырыбы: Б. Майлин. «Шұғаның белгісі»
Сабақтың мақсаты: 1. Өткенді қайталап, тексеру, бекіту, көркем мәтінмен және оның тілмен, композициясымен, кейіпкерлерімен сауатты жұмыс істеуде проблемалық, жартылай зерттеушілік ізденіс жасай алуға дағдыландыру;
2. Ауызша сөйлеуін дамыту, сөздік қорын байыту;
3. Адамгершілік қасиеттерін насихаттау.
Көрнекілік құралдар: Портреттер,оргтехника,
үлестірме қағаз.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты.
II. Өткенді қайталау
АУЫЗША: а) Бейімбет Майлиннің
шығармашылық өмірі
ә) жазбаша: кейбір оқушыларға карточкілер беру
/показ слайдов по биографии/.
Сөз жұмбақ шешу /Өмірбаянын бекіту/
Балалар,сөз жұмбақты дұрыс шешіп, бүгінгі тақырыбын анықтаймыз.
Сөз жұмбақтың сұрақтары:
Бейімбет Майлин қандай молдадан хат таниды?
Бейімбеттің әжесі өмірде не көрді?
Бейімбет Майлин әкесінің аты?
Қандай ауданында туған?
Туған ауылы?
Еңбек сүйетін кейіпкердің аты?
«Мырқымбай» шығармасы әдебиеттің қандай жанрына жатады?
Бейімбет 1922 жылдан қандай қызметінде болады?
1910-1912 жылдары қайда оқиды?
1920-1922 жылдардағы аштық туралы әңгіме
Осы орыс классигінің шығармаларымен танысып, қызыға оқиды
Шығармаларының мәні қандай?
Б.Майлин неге ұшырады?
Ол біздің ...
|
|
|
|
|
|
|
ш
|
а
|
н
|
ш
|
а
|
р
|
|
|
|
|
|
|
|
|
қ
|
ұ
|
л
|
д
|
ы
|
қ
|
|
|
|
|
|
ж
|
а
|
р
|
м
|
а
|
ғ
|
а
|
м
|
б
|
е
|
т
|
|
|
|
|
|
|
|
|
т
|
а
|
р
|
а
|
н
|
|
|
|
|
|
|
м
|
а
|
й
|
л
|
и
|
н
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
м
|
ы
|
р
|
қ
|
ы
|
м
|
б
|
а
|
й
|
|
|
|
|
ө
|
л
|
е
|
ң
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
б
|
а
|
с
|
п
|
а
|
с
|
ө
|
з
|
|
|
|
|
|
|
м
|
е
|
д
|
р
|
е
|
с
|
е
|
|
|
|
|
|
|
|
к
|
ү
|
л
|
п
|
а
|
ш
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
г
|
о
|
г
|
о
|
л
|
ь
|
|
|
т
|
ә
|
р
|
б
|
и
|
е
|
л
|
і
|
к
|
|
|
|
|
|
|
|
|
р
|
е
|
п
|
р
|
е
|
с
|
с
|
и
|
я
|
|
|
|
|
|
ж
|
е
|
р
|
л
|
е
|
с
|
і
|
м
|
і
|
з
|
|
|
|
|
3. Өмірбаянға қорытынды жасау.
Сонымен, біз сөзжұмбақты дұрыс шешіп тақырыбын анықтадық. Қазір сендер тақырыбына кіріспе сөзін тыңдап, осы сөздерді түсіндіріңдер.
III. «Шұғаның белгісі» повесімен жұмыс
/оқұлықта үзінді/
1. Кіріспе /вступление/
Ұшады аққу көлден ұзай алмай,
Айрылдым ғашық жардан құдай алмай.
Күйігі сүйгеніңнің жаман екен.
Түйіліп қалдым тынып жылай алмай.
/қара өлеңнен/
Осы сөздерді қалай түсінесіңдер? Қалай ойлайсыңдар, неліктен аққулар туралы айтылады? Аққу ненің символы? Дұрыс, аққу –махаббат, тазалық символы. Аққулар бір-бірінсіз өмір сүре алмайды. Біздің повесінде де Әбдірахман мен Шұға бір-бірінсіз өмір сүре алмайды.
2. Орыс тілінде мазмұн /на русском языке содержание произведения/.
3. Мәтіндегі таныс емес сөздерімен жұмыс
/Работа с незнакомыми словами в тексте/
Песір –писарь;тілмәш – переводчик;тәуір –здорова;төсек тартып қалыпты- слегла, тяжело заболела;өлімнен құтқару - спасти от смерти.
Осы сөздердің синонимдері қандай?Тілмәш, тәуір тағы қалай айтуға болады?
4.Мәтіңді оқып, бөлімге бөлу, әр бөлімге ат қою.
/показ слайдов/
5. Сұрақтарға жауап:
1. Мәтіннің тақырыбы, идеясы қандай?
/Тақырыбы – бақытсыз махаббат.
Идеясы – ғашықтардың сезімін көрсету
және адал махаббат туралы баяндау./
2. Повесті неге Шұғаның белгісі деп атаған?
3. Повесінің негізгі кейіпкерлері кім?
4. Әбдірахман туралы не білесіңдер?
5. Шұға кімнің қызы?
6. Ғашықтардың махаббатына кім қарсы болды?
7. Әбдірахманның айдалуы заңды ма?
8. Шұға мен Әбдірахманның махаббаты қалай аяқталады?
6. Мәтінді пайдаланып, кімнің портреті екенін анықтаңдар:
/запись голоса, дети ищут в тексте/
«Сол төрт ұлдың ортасында бұлаңдап өскен қызы болды. ......»
/показ 1 слайда - девушки/
«Жасында болыстың үйінде бұзау бағып өсіпті. ....»
/показ 2 слайда - парня/
6. Кестемен жұмыс
/Негізгі кейіпкерлердің сипаттамасы/
7. «Екі жақты күнделікті» пайдалану /распечатать, раздать каждому/
Негізгі сөздер
/ключевые слова/
|
Т ү с і н і к
/комментарии/
|
1. махаббат
|
|
2. айдау
|
|
3. қатаңдық
|
|
4. ауру
|
|
5. қате
|
|
5. трагедия
|
|
8. Шығарманың мазмұнын өз сөзімен айтуға үйрену,
мына тірек кестені пайдалану.
ТАҚЫРЫБЫ, ИДЕЯСЫ
НЕГІЗГІ КЕЙІПКЕРІ
ӘБДІРАХМАН – МҰҒАЛІМ ШҰҒА –ЖАЛҒЫЗ ҚЫЗЫ
БІР-БІРІН ШЫН СҮЙГЕН ҒАШЫҚТАР
Адал махаббат жолындағы құрбандар
ӘБДІРАХМАННЫҢ ЗАҢСЫЗ АЙДАЛУЫ
ШҰҒАНЫҢ ҚАЙҒЫРУЫ
ӨЛІМНЕН ҚҰТҚАРУ КЕШ
9. Үйге тапсырма: Тірек кестені пайдаланып,
шығарманың мазмұны
10. Бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |