Сабақтың тақырыбы: Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу



Дата07.02.2022
өлшемі111 Kb.
#90420
түріСабақ
Байланысты:
0002bfeb-e530fdec
Оқу бағдарлама Сауат ашу , 0002bfeb-e530fdec, Ошанова Балнұр ЛРЛ -3 .Белгілі дендрологтар!., 503411.pptx, Документ, Документ, Бүйректің құрылысы, Жас таланттар байкауы ереже 2024

Сабақ жоспары
Мектебі: № 42 қазақ орта мектебі
Пәні: Математика
Класы: 5 «Ә» 5 «Б»
Күні: 02.12.16ж
Сабақтың тақырыбы: Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу
Сабақтың мақсаты: Жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыру ережесін білу. Оқушыларға тақырыпты қайталату.
Сабақтың міндеті:
а) Білімділік: Дұрыс бөлшектер мен бұрыс бөлшектерді тұжырымдау. Дұрыс пен бұрыш бөлшектерді айыра білуге үйрету.
ә) Дамытушылық: Ережелерді есептер шығару барысында қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
б) Тәрбиелік: Аралас сан, жай бөлшекті дұрыс жазу дағдысын қадағалау, таза, көркем жазуға тәрбиелеу. Оқушыларды ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: білім мен білікті практикада қолдану
Сабақтың әдіс-тәсілі: Сұрақ – жауап, оқулықпен жұмыс, жеке тапсырма
Сабақтың көрнекілігі: жеке тапсырмалар жазылған карточкалар, математикалық диктант

Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

1. Ұййымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасу, сыныпты түгелдеу, сабаққа деген зейіндерін аударту

Амандасады, оқу-құралдарын шығарып сабаққа дайындалады.

2. Өтілген материалды қайталау

Математикалық диктант.

  1. Дұрыс бөлшек дегеніміз ............. .

  2. Алымы бөлімінен үлкен немесе тең бөлшектер ...... деп аталады.

  3. Кез келген бұрыс бөлшек 1-ден ……..... немесе 1-ге тең.

  4. .................................... тұратын сан аралас сан деп аталады.

  5. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу үшін ..................................... .

1. Алымы бөлімінен кіші бөлшек.


2. Бұрыс
3. Үлкен
4. Бүтін және бөлшек бөліктен
5. 1) алымын бөліміне қалдықпен бөлеміз.
2) толымсыз бөліндіні бүтін бөлігіне жазып, бөлімін өзгеріссіз қалдырамыз.
3) қалдықты бөлшектің алымына жазамыз

3. Оқулықпен жұмыс.

879, 880, №881, №882, №884, №885, №886

Есептерді шығарып, талдайды

4. Жеке оқушылармен жұмыс

1. Тапсырмалар:
Тапсырма №1.
Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.
, , , , , .
Тапсырма №2.
Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр.18 : 4 = , 24 : 9 = , 52 : 32 = 1 , 65 : 10 = 6 , 78 : 18 = .
Сандарды жай көбейткіштерге жіктеп, ЕКОЕ тап.
54 мен 135
Сандарды жай көбейткіштерге жіктеп, ЕҮОБ тап.
38 бен 114
Сандарды жай көбейткіштерге жіктеп, ЕКОЕ тап.
42 мен 60
Сандарды жай көбейткіштерге жіктеп, ЕҮОБ тап.
63 пен 35






5. Сабақты бекіту

        1. Аралас сандар дегеніміз қандай сандар?

        2. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде қалай жазамыз?

        3. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу ережесі?

        4. Натурал санды аралас сан түрінде жазуға бола ма? Қалай жазамыз?




6. Бағалау

«5» - өте жақсы «4» - жақсы «3» - қанағаттанарлық






Есептердің шещуі
879. Бөлшектерді бөлінді түрінде жазып, теңдеуді шеш:

3а : 4 = 15 ( 3b+28 ) : 25 = 4 (16a – 24) : 6 = 12
3а = 60 3b+28 = 100 16а – 24 = 72
а = 20 3b = 100 – 28 16а = 72 + 24
3b = 72 16а = 96
b = 24 а = 6

(29b + 172) : 3 = 125
29b + 172 = 375
29b = 203
b = 203 : 29
b = 7.
880. Бөліндіні аралас сан түрінде жазыңдар:
18 : 4 = , 24 : 9 = , 52 : 32 = 1 , 65 : 10 = 6 , 78 : 18 = .
881. Х санын 7-ге бөлгенде бөліндінің мәні 3 -ге тең болды. х-ті тап.
Жауабы: х = 23. .
882 (үлгі бойынша)
884.


= 5



885. кг емдік шөпті әрқайсысында кг шөп болатындай етіп, неше қалташаға салуға болады?
Шешуі: кг = 7500 г
кг = 125 г.
7500 : 125 = 60
886. Егер телеграф бағандарының бір бірірнен арақашықтығы км болса, км қашықтыққа неше телеграф бағаны қағылады?
Шешуі: км = 50 м
км = 9500 м
9500 : 50 = 190
190 + 1 = 191 ( телеграф бағаны қағылады )
Жауабы: км қашықтықта кмге тең 190 бөлік бар.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет