Сабақтың тақырыбы:
|
Буын «Не деу керек?»
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік:Буын. «Не деу керек?» өлеңімен танысады.
Дамытушылық: Танымдық қызығушылығын арттыра отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытады. Тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып, кішіпейілділікке баулу.
Тәрбиелілік: Топпен жұмыс жасай біледі, бір-бірін сыйлайды, көмектеседі.
|
Күтілетін нәтиже
|
Мәтінді өз беттерімен ұғыну. Түсініксіз жерлерін талдау.
Дүниетанымы кеңейеді, пәнге деген қызығушылығы артады, шығармашылық қабілеттері дамиды.
|
|
Оқулық 1-сынып, 67-70 беттер.
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
1.Оқулық
2.Тақырыпқа байланысты суреттер,интерактивті тақта.
3.Бағалау жолақшасы
|
Оқыту әдістері:
|
АКТ 1 жұптық жұмыс
СТО 2.топпен жұмыс
Оқыту үшін бағалау
|
Пән аралық байланыс
|
Математика,сауат ашу,бейнелнеу
|
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі
|
Психологиялық дайындық
Үлкенге де сіз
Кішіге де сіз
Сәлем бердік сіздерге,
Құрметпенен біз.
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, түгендеу, 3топқа бөлу, бағалау жолақшаларын тарату, топ ережесін еске түсіріп, іліп қою
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Өткенді пысықтау
|
«Көрші атам» жатқа сұрау.
Сәлемдесуге байланысты қандай сөздерді білесіңдер?
1-топ мұғаліммен амандасу
2-топ үлкен атамен амандасу
3-топ досымен амандасу
4 топ мақал айту
Ой қорыту «Ия+» «Жоқ –» сұрақ-жауап ойыны
1.Сөз дыбыстардан құралады
2.Әріптерді айтамыз, естиміз.
3.Алыстан ұлыған қасқырдың дауысы естіледі.
Иттер отарды айналып мазасызданып үреді.
Бұл мәтіннің тақырыбы: Саққұлақ
4.Сөздегі дауысты дыбыстар жіңішке болса, ол сөз жуан болады
5.Жылқы боздайды
6.Атаңның туыстары саған нағашы болады
7.Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен бөлек жазылады
8.Дауысты дыбыс екіге бөлінеді
Ия+ Жоқ- белгілерін арнайы таблицаға толтырады/
|
ІІІ. Жаңа сабақ
|
1кезең « Суреттер сөйлейді»
Слайдтан суреттерді көрсету Суреттегі сөздердің бірінші әріптері бойынша «Буын» сөзін жаздырамын.
(Балапан, уық, ыдыс, нан)арқылы жаңа тақырыпты анықтайды.
2кезең Суреттер тапсырмасы
1топ Балапан суретінің тапсырмасы
Ба-ла-пан сөзін буынға бөл.
2топ Уық суретінің тапсырмасы
Арба сөзін буынға бөліп жаз.
3топ Ыдыс суретінің тапсырмасы
Моншақ буынға бөліп жаз.
4 топ нан суретінің тапсырмасы
-Нан сөзін жаз, буынға бөліне ме?
3 кезең Сұрақ-жауап
-Сөз неден құралады?
-Буын қандай дыбысқа байланысты бөлініп тұр?
-Дыбыс нешеге бөлінеді?
-Жұп дауыстыларды ата Мысал келтір
-Сан-сән,ор-өр сөздерінің дыбысталуын салыстыр
-Топ белгілері қандай пішіндер?
-Бұл пішіндер буында қандай белгілерді білдіреді?
Мағананы тану: Буын туралы ережені тұжырымдау.
Электронды оқулық
|
ІҮ. Дәптермен жұмыс
|
Күннің жадын жазу
Көркем жазу:бала
58-жаттығу
1 топ: А-па, ә-же,а-та.
2 топ: Кө-ке, ше-ше.
3 топ: На-ға-шы, бөле
4 топ: жи-ен, әпке.(туыстық атаулар)
|
Ү.Сергіту сәті
|
Әуенмен билеу
|
ҮІІОқулықпен жұмыс
|
Видиоролик
-Қандай бала?
Кішіпейіл - кісіліктің белгісі. Кішіпейіл - бұл әдепті, сыпайы бала. Барлығымыз да Абзал сияқты, кішіпейіл де сыпайы бала болайық.
Қазақ балалар жазушысы Әнуар Дүйсенбиевтің «Не деу керек?»деген жұмбақ өлеңімен танысамыз.
Әнуарбек Дүйсенбиев 1931 жылы Алматы облысы, Жамбыл ауданында дүниеге келген.
1.Өлеңді мәнерлеп оқып Сюжеті суреттер көрсетіп отыру
2.Балалар жұмбақ өлеңді шешіп отырады
3.Әр топқа оқыту
-Бұдан басқа қандай сыпайы сөздер білесіңдер?
4Ассоциациялық аймақ құру.
Сыпайы сөздер
Рұқсат па? Кешіріңіз Сәлеметсіз бе? Сау болыңыз
Өтінемін Ғафу етіңіз
Жарайды Рұқсат Рахмет Ризамын Кешірім
Мақалдарды оқытып сурет арқылы түсіндіру
1топ «Сіз» деген –әдеп,
«Біз»деген –көмек
2топ Әдепті бала
Ата-анасын мақтатар.
3топ Әдепсіз бала
Ата-анасын қақсатар.
4 топ Әдепті бала-арлы бала
|
ҮІ.Тапсырма
|
1топ:Шығармашылық тапсырма Сөздерді қатыстырып сөйлем құрау атам,әжем,ағам
2топ:Ізденім стратегиясы.Буындан сөздер құрастыр:ар....,
ап...,еш../Керекті буындар та, кі,ба/
3топ:Сематикалық карта
№
|
апа
|
ағаш
|
от
|
дала
|
1 буын
|
|
|
|
|
2 буын
|
|
|
|
|
4 топ:Сызбаға сәйкес сөздер құрап жаз.
Да ла пар та
|
ҮІІІ. Қорытынды
|
Ой толғаныс
1. Буын туралы не білдік?
2.Бүгін қандай өлеңмен таныстық?
3.Кімнің өлеңі?
|
ІХ. Үй тапсырмасы
|
«Не деу керек»оқу. Мақалды жатқа айту.59-жаттығу
|
Х. Бағалау
|
Сабақ барысында алған балалардарын қорытып, бағалау. Күнделіктеріне қою.
|