Сабақтың тақырыбы: Диванға шағын сәнді жастықша тігу Мақсаты



Дата25.08.2017
өлшемі190,51 Kb.
#26369
Сабақтың тақырыбы: Диванға шағын сәнді жастықша тігу

Мақсаты: а) Оқушылардың білімін жүйелендіру. Заман талабына сай

күнделікті өмірде өздеріне қажетті бұйымдардың қолдану

ерекшеліктерін, қажеттіліктерін түсіндіру;

ә) Шығармашылықпен жұмыс жүргізе білуге, ізденімпаздыққа,

сын тұрғысынан ойлау, еркін сөйлеу қабілеттерін шыңдау

арқылы шеберік деңгейлерін дамыту.

б) Елбасы жолдауын, ЭКСПО-2017 көрмесін насихаттау.

Халқымыздың қолөнерін заманауи үрдіспен жаңғыртуға

баулу.Әсемдікке, ұқыптылыққа, іскерлікке, үнемшіл болуға

тәрбиелеу.



Түрі: Бекіту сабағы

Сабаққа керекті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер: Мақпал мата

(80 х 80 см); ине, жіп, сызғыш, технологиялық нұсқау картасы (әр оқушы үшін); жастықшалардың бірнеше үлгілері; тірек сызбалары; бүктемелер, нақыл сөздер, интербелсенді тақта



Пәнаралық байланыс кәсіптік бағдар, сызу, математика, қазақ тілі, ағылшын тілі.

Сабақта қолданылатын әдіс- тәсілдер: сұрақ- жауап, іздену, баяндау, талдау т.б.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру бөлімі 3 мин

ІІ Үй тапсырмасы 8 мин

ІІІ Практикалық бөлім 20 мин

ІҮ Қорытындылау. (жарнама) 5 мин

Ү Бекіту (Кубизм стратегиясы )5 мин

ҮІ Үйге тапсырма беру 1 мин

ҮІІ Бағалау 1 мин

ҮІІІ Рефлексия 2 мин

І Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу, топтарды түгендеу. Жұмыс орындарын, сабаққа әзірліктерін, құрал- жабдықтарын қарап шығу.



ІІ Үй тапсырмасын тексеру. (Өткен тақырыпты пысықтау)

Мата дегеніміз не?

Мақта және зығыр маталарының қасиеттерін ата?

«Қолөнер» сөзжұмбағын шешу.

Тест сұрақтарына жазбаша жұмыс жүргізу

ІІІ Практикалық бөлім (сарамандық жұмыс)

«Шеберлік шыңына шығу» баспалдағы.

Кіріспе нұсқаулығы. Төмендегі сызба бойынша оқушыларға түсіндіріп,

жұмыс барысындағы ТҚЕ таныстырылады.



  • Қайшыны сабымен ұсыну қажет.

  • Тігін машинасында жұмыс істегенде шашты жинап, жеңді қайыру.

  • Машинада тіке, орындыққа толық жайғасып, денені жай ғана еңкейіп, басты алға қарай иіп отыру керек.

  • Қозғалатын және айналатын машина бөлшектеріне жақындамау керек.

  • Жарық жұмыс орнына сол жақтан немесе алдынан түсуі керек.

  • Матаны қойып, табанды түсірмей тігін машинасын жүргізуге болмайды.

  • Тігістерді ауыстырғанда инені жоғары көтеріп қою.

Бүрмелі тігісі Су толқыны тігісі Су толқыны екінші



түрі






































































































































































































































































































































1 сызба 2 сызба 3 сызба
ІҮ Бекіту (Кубизм стратегиясы )

1.Суреттеу (Пішіні, көлемі, түрі,түсі)

2. Салыстыру (Жастық пен бүрмелі жастықшаны салыстыру)

3. Зерттеу (Оның шығу тарихы адам еңбегімен байланысты)

4. Қарсы шығу (Оның жағымсыз жағы да бар)

5.Өз ойыңмен байланыстыру (Ол көп нәрсеге ұқсас. Мысалы, сахнаның

артындағы пердеге)

6.Қолдану. (автокөліктерде, жұмсақ үй жиҺаздарына т.б. қоюға болады



Ү Қорытындылау. (Жарнама)

Әр топ өз бұйымдарын жарнамалайды, яғни қолданған матасы, түр -түсінің үйлесімділігі, күнделікті өмірде қолданылуы, қолдан дайындап алу мүмкіндігі және қолжетімділігі жөнінде, шыққан шығыны, пайдасы жөнінде мағлұмат бере отырып өздері дайындаған жастықшаны қорғайды.



ҮІ Үйге тапсырма беру

Жастықшаның үйде ақауларын өңдеп, астарлау жұмыстарын жасап аяқтап келу



ҮІІ Бағалау

Топ жетекшілерінің бағалауы



  1. Оқушылардың бағалау парақтары арқылы өз жұмыстарын бағалауы.

  2. Жұмыс орнын жинастыру

Рефлексия «Сэдвич» әдісі бүгінгі сабақта не қиын болды?, не жақсы болды және нені жақсартуға болады? оқушылардан кері байланыс стикерге жазып тақтаға іледі.

Бекітемін.......................

Аудандық білім бөлімі

Жанынан ашылған әдістемелік

Кабинет меңгерушісі

Ш.С. Боранбаева

Облыстық онлайн сабақ


Диванға сәнді шағын жастықша тігу


Пәні: технология

8-сынып
Өткізген: Сызу, бейнелеу өнері және технология

пәндерінің І санаттағы мұғалімі

Исмаилова Жанар Дуржановна

2016-2017 оқу жылы



Сабақтың тақырыбы: Диванға шағын сәнді жастықша тігу

Мақсаты: а) Оқушылардың білімін жүйелендіру. Заман талабына сай

күнделікті өмірде өздеріне қажетті бұйымдардың қолдану

ерекшеліктерін, қажеттіліктерін түсіндіру;

ә) Шығармашылықпен жұмыс жүргізе білуге, ізденімпаздыққа,

сын тұрғысынан ойлау, еркін сөйлеу қабілеттерін шыңдау

арқылы шеберік деңгейлерін дамыту.

б) Елбасы жолдауын, ЭКСПО-2017 көрмесін насихаттау.

Халқымыздың қолөнерін заманауи үрдіспен жаңғыртуға

баулу. Әсемдікке, ұқыптылыққа, іскерлікке тәрбиелеу.

Түрі: Бекіту сабағы

Сабаққа керекті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер: Мақпал мата

(80 х 80 см); ине, жіп, сызғыш, технологиялық нұсқау картасы (әр оқушы үшін); жастықшалардың бірнеше үлгілері; тірек сызбалары; бүктемелер, нақыл сөздер, интербелсенді тақта



Пәнаралық байланыс: сызу, математика, қазақ тілі, ағылшын тілі.

Сабақта қолданылатын әдіс- тәсілдер: сұрақ- жауап, іздену, баяндау, талдау т.б.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру бөлімі 3 мин

ІІ Үй тапсырмасы 8 мин

ІІІ Практикалық бөлім 20 мин

ІҮ Қорытындылау. (жарнама) 5 мин

Ү Бекіту (Кубизм стратегиясы )5 мин

ҮІ Үйге тапсырма беру 1 мин

ҮІІ Бағалау 1 мин

ҮІІІ Рефлексия 2 мин

І Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу, топтарды түгендеу. Жұмыс орындарын, сабаққа әзірліктерін, құрал- жабдықтарын қарап шығу.



ІІ Үй тапсырмасын тексеру. (Өткен тақырыпты пысықтау)

Мақта және зығыр маталарының қасиеттерін ата?

Сементикалық карта

Тоқыма талшықтары

Өсімдіктерден

Синтетикалық

Жасанды


Жәндіктерден

жібек минералды



Жануарлардан


Мақта

+













Викоз







+







Зығыр

+













Капрон




+










Жібек жүн













+

Қалақай

+













Лавсан




+










Таскендір










+




Кенеп

+













Сора

+













Тест сұрақтарына жазбаша жұмыс жүргізу



ІІІ Практикалық бөлім (сарамандық жұмыс)

«Шеберлік шыңына шығу» баспалдағы.

Кіріспе нұсқаулығы. Төмендегі сызба бойынша оқушыларға түсіндіріп, жұмыс барысындағы ТҚЕ таныстырылады.


  • Қайшыны сабымен ұсыну қажет.

  • Тігін машинасында жұмыс істегенде шашты жинап, жеңді қайыру.

  • Машинада тіке, орындыққа толық жайғасып, денені жай ғана еңкейіп, басты алға қарай иіп отыру керек.

  • Қозғалатын және айналатын машина бөлшектеріне жақындамау керек.

  • Жарық жұмыс орнына сол жақтан немесе алдынан түсуі керек.

  • Матаны қойып, табанды түсірмей тігін машинасын жүргізуге болмайды.

  • Тігістерді ауыстырғанда инені жоғары көтеріп қою.

Бүрмелі тігісі Су толқыны тігісі Су толқыны екінші



түрі






































































































































































































































































































































1 сызба 2 сызба 3 сызба
ІҮ Бекіту (Кубизм стратегиясы )

1.Суреттеу (Пішіні, көлемі, түрі,түсі)

2. Салыстыру (Жастық пен бүрмелі жастықшаны салыстыру)

3. Зерттеу (Оның шығу тарихы адам еңбегімен байланысты)

4. Қарсы шығу (Оның жағымсыз жағы да бар)

5.Өз ойыңмен байланыстыру (Ол көп нәрсеге ұқсас. Мысалы, сахнаның

артындағы пердеге)

6.Қолдану. (автокөліктерде, жұмсақ үй жиҺаздарына т.б. қоюға болады



Ү Қорытындылау. (Жарнама)

Әр топ өз бұйымдарын жарнамалайды, яғни қолданған матасы, түр -түсінің үйлесімділігі, күнделікті өмірде қолданылуы, қолдан дайындап алу мүмкіндігі және қолжетімділігі жөнінде шыққан шығыны, пайдасы жөнінде мағлұмат бере отырып өздері дайындаған жастықшаны қорғайды.



ҮІ Үйге тапсырма беру

Жастықшаның үйде ақауларын өңдеп, астарлау жұмыстарын жасап аяқтап келу



ҮІІ Бағалау

Топ жетекшілерінің бағалауы



  1. Оқушылардың бағалау парақтары арқылы өз жұмыстарын бағалауы.

  2. Жұмыс орнын жинастыру

Рефлексия

Халықаралық ЭКСПО ның елімізде өтуі бізден үлкен жауапкершілікті талап етеді . Біздер үшін ең өзекті мәселе соған сіздермен біркісідей атсалысуға міндеттіміз.




Мата таңдау. Кез келген бұйымды тігер алдында оған қажетті мата

таңдай білу керек. Матаны таңдағанда оның пайдалы, сәндік қасиеттеріне назар аударылады.

Пайдалы қасиеті дегенді мата талшығының құрамы, денсаулыққа пайдасы ауа мен ылғал өткізгіштігі, тез жуылуы, кебуі, өңінің түспеуі, қыртыстанбауын анықтайды. Мұндай қасиеттерді матаны қолмен ұстау арқылы анықтайды. Сәндік қасиеті деп таңдаған матаның түсі, қатпарларының дұрыс жатуы, созылмауы, түтілмеуі, көп қыртыстанбауын

атайды.


Табиғи маталар гигиеналық тұрғыдан қарағанда, денсаулыққа пайдалы, табиғи талшықтардан тоқылады. Бірақ, олар тез қыртыстанғыш, үтіктелуі қиын және тез отырады.

Қоспа маталар жылтырақ, тайғақ, тез сетінейді, қыртыстанады. Мұндай матадан тігілген зат жақсы үтіктеледі, сабын суға оңай жуылады, тез кебеді. Дұрыс үтіктелмеген жағдайда, матаның бетінде жылтыр із қалуы немесе бүрісіп қалуы мүмкін.

Синтетикалық маталардың гигиеналық сапасы төмен болғанымен жылу және ылғал өткізгіштігі жоғары. Көбіне табиғи материалдарға ұқсас болып келеді. Мысалы, лавсан мен нитронның сырт көрінісі жүн матасына жақынырақ келеді.

Химиялық талшықтардан мата өндіру кезінде оларды әртүрлі үлеспен табиғи талшықтарға қосып отырады. Өйткені визкозды талшықтарды жүнге қосса мата жұмсарады, әрі жақсы бүрмеленеді. Ал, капронды жүнмен араластырса, мата қыртыстанбай екі есе қатты және мықты болады.


(Мата туралы тірек сызба слайдта көрсетіледі )

Матаның негізгі қасиеттері:

2.Технологиялық

3. Гигиеналық

Енді біраз түстер әлеміне саяхат жасайық:

Ақ түс- шындық, қуаныш, бақыттың нышаны. Қазақ халқының тұтыну құралы мен тағам түрлерінде ақ түс молынан кездеседі. Көк түс- аспанның, рәміздердің түсі, бұл түстерден аяқ астына тасталатын бұйымдар жасалмайды. Қызыл тұс- әсемдіктің, оттың, жеңістің белгісі. Сары түс- ақыл- парасаттың белгісі деп есептеледі. Сонымен бірге ол жұбаныш пен үміт кепілі. Жасыл түс- көктемнің, жастықтың символы.

(Түстер жайлы слайдта көрсетіледі)

Ү Жарнама

Әр топ өз бұйымдарын жарнамалайды, яғни қолданған матасы, түр-түсінің үйлесімділігі, күнделікті өмірде қолданылуы, қолдан дайындап алу мүмкіндігі және қолжетімділігі жөнінде шыққан шығыны, пайдасы жөнінде мағлұмат бере отырып өздері дайындаған бейне жарнамаларын интерактивті тақтада көрсете отырып қорғайды.




  • Ауызша түсіндіру барысында әр оқушының алдында технологиялық нұсқау картасынан жұмыс тәртібі көрсетіледі.

  • Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында дайын бұйымдар көрсетіліп, жетістіктері мен кемшіліктеріне назар аударылады.

  • Теорияны практикаға ұштастыру арқылы білімдері бекітіледі.

  • Жекелей проблемалық жағдайлар тудыру, ізденістер жүргізу арқылы оқыту.

  • Әр оқушы өздерінің үйлеріне жастықшаны тігіп, әзірлейді.

Топпен, жекелеген оқушылармен жұмыс жүргізіледі

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет