Уақыты кезеңдері
|
Қазақ тілі
|
6 «Г», «М» - сынып
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Етістік туралы түсінік
|
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
|
А) Оқушыларға етістік туралы түсінік беру .
Ә) оқушылардың ойларын анық, дәл, сыни тұрғыдан ойлауын, саралауын , шығармашылық қабілетін дамыту.
Б) оқушыларды талғампаздыққа, мәдениетті сөйлеуге, сауатты жаза білуге, адамгершілікке тәрбиелеу .
|
Сілтеме:
|
1. «Қазақ тілі» оқулығы 6 сынып, «Атамұра» 2011ж.
2. Дидактикалық материалдар, Қазақ тілі оқыту әдістемесі
Г. Қосымова.
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
|
1. Оқушылардың етістік туралы түсінігі қалыптасады және оқып танысады.
2. Сыни тұрғыдан ойлау стратегиялар арқылы оқушылардың етістік туралы танымы және ойы мен пікірі қалыптасады.
3.оқушылар етістіктің құрылысы мен тұлғалық ерекшелігін біледі, ажырата алады. Оқушылар морфология тарауын танып біледі. Етістік туралы жалпы түсінігі мен теориялық білімі артады. Етістік сөз табы жайында танымы, түсінігі қалыптасады.
|
Негізгі идеялар:
|
Оқушылар етістіктің маңызды белгілерін таниды .
Әңгіменің мәтінін болжау стратегиясы арқылы сыни тұрғыдан ойлауға пайымдау, оқушылардың морфология тарауы туралы білімінің теориялық негізде артуына ықпал ету, оқу, түсіну, талдау, ойлау және сөйлеу және сауатты жазу нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру.
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
1.Портрет, сурет
2. слайд
3.Үлестірмелі карточкалар, т.б. материалдар
4.Постер құруға қажетті заттар.
|
Оқыту әдістері:
|
Жаңа әдістер, АКТ, СТО сұрақтарға жауап беру , ой қозғау, миға шабуыл, ментальді карта , ойсергек «Арқаға жазыл ған комплименттер»
Кері байланыс,
|
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
4. Топтық жұмыс
|
Дерек көздері:
|
«Қазіргі қазақ тілі» Т. Бектұров , С. «Қазақ тілі» Исаев.
К. Назарғалиева .
|
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс - әрекеті:
Сабақтың кезеңі
|
Мұғалімнің іс – әрекеті
|
Оқу/ның іс – әрекеті
|
І.психологиялық ахуал туғызу.
|
І. Қызығушылығын ояту
1. Кезекшімен сұхбат.
2. Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау.
|
1оқушылар бір – бірінің арқаларына түрегеліп жүріп мақтау сөздер жазады Артынан өздері алып топта оқиды .
|
Топқа бөліну .
|
Топқа бөліну І. Топ Алғырлар ІІ. Топ Жүйріктер Сабақтың мақсаты мен жүргізілу реті , бағалау түрі таныстырылады .
|
І. Топ Алғырлар ІІ. Топ Жүйрік тер деген топқа бөлінеді.
|
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау кезеңі
|
Қысқы демалыс тапсырмаларын тексеру . Әр тапсырмаға жіті көңіл бөліп орындаған оқушыларды мадақтап, бағалау .
|
Оқушы дайындығын көрсетеді .
|
ІІ. Мағынаны тану
|
Сабақтың мақсаты мен жүргізілу реті , бағалау түрі таныстырылады .
І . Мағынаны тану кезеңі .
Ментальді карта құрастыру . Қазақстанның тарихи кезеңдері
Етістіктерді қатыстыру арқылы карта құрастыру .
|
Оқушылар белгілі уақытта сұрақтарға жауап бере отырып, өткен сабақтағы білімін дәлелдейді .
|
|
|
ІV.Қорытындылау (5мин)
|
ІV 0қулыпен жұмыс :
221- жаттығу. Етістіктердің негізгі түбірін жазу .
Үлгі : Негізгі түбір: Туынды етістік : жұрнақ :
Аял аялда - да
Аз азай - ай
Сергіту сәтін : « Етістіктер бұрқасыны» өздерінің бар білетін етістіктерді І жақта жазып, қағазды умаждап, сынып бөлмесінің кез келген жеріне қояды . Ал басқа балалар да солай істейді де , қолдарына бір қағазды ашып , топтарына барып оқиды .
Арман ПВ 146- бет 204- жаттығу . Мұқағали мінезі .Етістіктерді тауып, түбір қосымшасын анықтау .
Оқушыларға үй тапсырмасы беріледі және бағалау қағаздары нәтижеленіп, баға қойылады. Болжау стратегиясы. Қалай ойлайсыңдар, етістік қаншалықты маңызды ?
|
Оқушылар топ болып серги жүріп, жұмыс жасайды Жаттығу жұмысын дәптерге орындайды .
Өз болжамдарын білдіреді .
|
Етістік тақырыбында тест жұмысын жүргізу .
Кері байланыс.«Білгенім бір тоғыз, білмегенім тоқсан тоғыз»
Білгенім
|
Білетінім
|
Не білгім келеді.
|
+
|
-
|
?
|
V. Үйге тапсыр -масын беру
Арман ПВ147 бет 205- жаттығу. Етістіктерді көшіріп жазып, тұлғасына қарай талда.
Етістік туралы оқу . Ережелерді жаттау.
Оқушылар үй тапсырма сын күнделіктеріне жазып алады.
VI. Бағалау
Рефлексия
Тапсырма
|
ұпай
|
Нәт
|
баға
|
Үй тапсырма сын орындауы
|
|
|
|
Жаңа тақырыпты түсінуі
|
|
|
|
Топтық жұмысқа қатысуы
|
|
|
|
Жаттығу орын - дауы , сауатты лығы
|
|
|
|
Қосымша ұпай
|
|
|
|
Уақыты
Кезеңдері
|
Қазақ әдебиеті
|
8 – сынып
|
Сабақ тақырыбы:
|
Расул Ғамзатов « Менің Дағыстаным» әңгімесі
|
Мақсаты :
А) Білімділік
Ә)Дамытушылық
Б) Тәрбиелік
|
А) Расул Ғамзатов өмірі мен шығармашылығы және «Менің Дағыстаным» әңгімесінің мазмұны, идеясын ұғындыру;
Ә) ІNSERT картасы, ВЕНН диагрммасы, Дискуссиялық карта арқылы оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға дағдыландыру, шығармашылық жұмыс жаздырту арқылы танымдық, шығармашылық қабілетін арттыру ;
Б) оқушыларды Отансүйгіш, тілін, дәстүрін құрметтей білетін ұл мен қыз бола білуге тәрбиелеу;
|
Сілтеме:
|
1. «Қазақ әдебиеті» оқулығы 8 сынып, «Мектеп» 2012ж.
2. Р. Ғамзатов Шығармалар жинағы
3. «Қазақ әдебиеті» энциклопедиялық кітабы .т, б .
4. Мақал - мәтелдер, ұлағатты сөздер;
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
|
1.Оқушылар Отан, туған мекен, ана тілі, салт - дәстүрді қастерлеу керектігін үйренеді.
2. Сыни тұрғадан ойлау стратегиялар арқылы оқушылардың жазушы шығармасы туралы ойы мен пікірі қалыптасады, ойы дамиды.
3. Отанын, тілін, дәстүрін ұмытқан адам туған халқынан алыстап, бөтен болып кететіндігіне көзі жетеді .
|
Негізгі идеялар:
|
Өз іс-әрекеттерін сыни тұрғыдан қарай отырып, туған ана тіліне сүйіспеншілікпен қарау керектігін, ана тілін құрметтеп, қадірлеудің маңыздылығын түсініп,өз бойларындағы қасиеттерге талдау жасауды түсінеді.
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
1.Портрет, сурет,
2.Слайдтар
3.Постер құруға қажетті заттар
4. Бағалау парақшалары
|
Оқыту әдістері:
|
Жаңа әдістер
АКТ
СТО сұрақтарға жауап беру, шығарма жазу, ой қозғау, дискуссиялық карта, салыстыру, постер құру, INSERT стратегиясы, дискрипторлар, стикерлер арқылы бағалау.
|
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
4. Топтық жұмыс
|
Дерек көздері:
|
Интернет желісі мен баспасөз материалдары.
«Қазақ әдебиеті» жұмыс дәптері
«Қазақ әдебиеті» энциклопедиялық анықтамалық, «Аруна» 2005ж
|
|
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Сабақтың кезеңі , уақыты. 03.05.13ж.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу 8.00 -8.01 (1 мин)
|
1. Кезекшімен сұхбат. 2. Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау . – Балалар, әр адам өзін бақытты сезінуі үшін оларда не болуы міндетті ?
|
Оқушылардың жауабы тыңдалады.
|
Топқа бөлу
8.01-8.03 (2) минут
|
- Яғни, адам Отан, туған тіл, салт - дәстүрі және тарихымен бақытты екен . Олай болса, біз бүгінгі сабақта Отан, Ана тіл, Салт - дәстүр, Тарих тобы болып бөлінеміз .
|
І топ. Отан ІІ топ. Ана тіл ІІІ топ. Салт - дәстүр . ІV топ. Тарих
|
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау кезеңі
8.03 -8.18 (15 мин )
|
«Болжау» стратегиясы. Шығармашылық жұмыс І топ. Ерғабыл қартқа хат жазу ІІ топ. Сапабекке хат ІІІ топ. Томаға хат ІV топ. Жеңіске хат жазып келу тапсырылған. Үй тапсырмасын топтық тексеруге тапсыру . Бір топтағы Ерғабылға жазған хатты екінші топ жинап алып, сараптама жасайды .
|
Тексеру: І топ. Жеңіске хат ІІ топ. Томаға хат ІІІ топ. Сапабекке хат ІV топ. Ерғабыл қартқа хат жазу. Топ мүшелері ақылдаса отырып, стикерлермен бағалап шығады .
|
ІІІ. Жаңа сабақ
8.18 -8.23
( 5мин)
|
І . Қызығушылығын ояту . – Балалар, Дағыстан автономиялы мемлекеті қайда екенін білесіңдер ме ? (слайдтан көрсетіп таныстырылады.)
|
Оқушылар түртіп алу стратегиясын қолдана отырып, жаңа сабақпен танысады.
|
8.23 -8.26
(3мин)
8.30-8.35
( 5 мин)
|
ІІ. Мағынаны тани білу. Расул Ғамзатов туралы дарынды балаларға тапсырылған презинтацияны тыңдата отырып, жаңа сабақ таныстырылады . «Менің Дағыстаным» әңгімесін оқып шығуға уақыт беру . INSERT стратегиясы
«V» -
|
«-» -
|
«+»-
|
«?» -
|
Білемін
|
Білгеніме сәйкес емес
|
Мен үшін жаңа ақпарат
|
Тереңірек білгім келеді
|
ІІІ. Дискуссиялық картамен жұмыс Сұрақ: Суретшінің өз еліне қайтып барғаны дұрыс болар ма еді? «Ия» және «Жоқ» деп екі жақты дәлелдермен толтырады.
Суретшінің еліне қайтқаны иә дұрыс.
|
Суретшінің еліне қайтқаны дұрыс жоқ емес.
|
|
|
|
Дарынды 2 оқушы оқушыларға автор туралы таныстырып өтеді.
Барлық топ әңгімені оқып танысады .
Оқушылар мәтінді оқу барасында қойған белгілер бойынша нені біліп , нені білмегендігін еске түсіріп, жаңа білім алуға ұмтылады.
Оқушылар өздерінің кестені толтырып шығады . Өздерінің сыни екі жақты дәлелмен жеткізеді .
|
|
ІV. Концептуалдық кесте . Суретшіге, Анаға талдау жасату .
|
Топ мүшелері бірлесе отырып, шығармадағы кейіпкерлерге постер құру арқылы талдау жасайды.
|
ІV. Қорытындылау
8.35 - 8.40 (5 мин)
|
V. Шығармашылық жұмыс. Берілген өлең жолдарын сақтай отырып, өлең шығаруға тапсырма беремін. .............................................. сақтаймыз, ............................................... ақтаймыз. ............................................... мадақтап, ............................................... жаттаймыз.
|
Жеке тапсырма . Оқушылар, өлең шығаруға бейімі бар дарынды оқушылар өлең шумақтарын құрастырып, мәнерлеп оқып шығады.
|
V. Үйге тапсырмасын беру (2 мин) 8.40 - 8.42
|
V. «Екі жақты күнделік» стратегиясы .
Әңгімеден алынған үзінді
|
Өз пікірің
|
Мақалмен түйінделген ой
|
|
|
|
|
|
|
VI. Бағалау
8.42 - 8.45 (3 мин)
|
VІ. Үй шығармасы дәптерлеріне «Мен елімді сүйемін» тақырыбында шығарма жазып келу.
|
Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады .
|
Достарыңызбен бөлісу: |