Сабақтың тақырыбы: ХХ ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебит пен өнердің дамуы Оқу мақсаты



бет1/2
Дата21.12.2023
өлшемі24,2 Kb.
#198268
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
11-сабақ. ХХ ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебит пен өнердің дамуы




Мұғалімнің аты-жөні:

Жанибекова Лаззат Болатовна, №25 орта-мектеп, Нұр-Сұлтан қаласы

Пән/Сынып:

Қазақстан тарихы, 9 сынып.

Қай аптаның нешінші сабағы

13-апта, 15-сабақ.

Тарау немесе бөлім атауы:

Кеңестік Қазақстан мәдениеті (1946-1985 жж.)

Сабақтың тақырыбы:

ХХ ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебит пен өнердің дамуы

Оқу мақсаты:

  • 9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнелеуін талдау.

  • 9.2.2.2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау.

Бағалау критерийі:

  • ХХ ғасырдың 40-80 жылдардағы кеңестік әдебиет пен өнер туындыларындағы қоғамдық өмірді сипаттау себебін және Мұхтар Әуезовтің шығармаларының әлем әдебиетіндегі жоғарғы орнын дәлел келтіреді

  • Сол кездегі қоғамдық өмірді бейнелейтін тақырыпқа шығарма ұсынып, дәлелдеу

  • -XX ғасырдың 40-80 жылдардағы кеңестік әдебиет пен өнер туындыларына кеңестік идеология әсерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды

Саралап оқыту тапсырмалары

Уақыты

Кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушы

Бағалау

Ресурстар

1 минут



Ұйымдастыру

Сабаққа назарын аудару. Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
Бүгінгі сабақта
Сенің білетінің:

  • Әдебиет пен өнердегі «идеологиясыздандыру» үдерісі, «алпысыншы жылдықтар» шығармашылығы туралы білеміз;

  • Ұлттық дәстүрлі поэзия жанрын анықтап, қазақ әдебиетшілдерінің шығармашылығын сипаттаймыз;

Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді?

Не меңгеретінін білу үшін




1-3 презентация.

5-6 минут



Жаңа сабақ

Əдебиеттанудың қалыптасу барысында сын мен əдебиет туралы ғылым қанаттаса, дамығанын да назардан тыс қалдыру мүмкін емес. Өз кезегінде əдеби өркендеу үрдісі үзілген жерде сынның да дамуы тежелетіні, дағдарысқа ұшырайтыны мəлім. Қазақ əдебиеті тарихында есімдері ерекше аталатын Ш.Құдайбердиев, А.Байтұрсынов, М.Дулатов, М.Жұмабаев, І.Жансүгіров, С.Сейфуллин, Ж.Аймауытов, Б.Майлиндердің атылуы, М.Əуезовтің қуғын-сүргін көруі, ұлттық сөз өнерін дағдарысқа ұшыратқаны, оның көркемдік дамуына зор нұқсан келтіргені — бүгінгі əдебиеттануда аз айтылып жүрген жоқ. Ең бастысы, əдеби өркендеудегі тарихи сабақтастыққа, дəстүр мен жаңашылдық арнасына сызат түскені ұлттық сөз өнерінің шынайы даму бағытына, жанрлық сипатының кемелденуіне кереғар əсер етуінде десек, М.Əуезов, С.Мұқанов, Ғ.Мүсірепов, Ғ.Мұстафин сынды қаламгерлердің əр саладағы ізденістері əдебиетімізді заман талабынан туған осы дағдарыстан арылтты. Бұл мəселеге байланысты қазіргі əдебиеттануда «1937–38-жылдардағы ойранға дейін де жəне одан кейін де көркем сөз өнері, оның ішінде, əрине, проза тұйыққа тірелді деу — артық. С.Сейфуллин, І.Жансүгіров, Б.Майлин сынды алыптарынан айрылып, əдебиет тоқырау індетіне душар болса да, мүлдем тосылып қалған жоқ. Алдыңғы буын айта алмай кеткен өрелі ойды, аяқтай алмай кеткен іргелі істі С.Мұқанов, М.Əуезов, Ғ.Мүсірепов, Ғ.Мұстафин есімді көрнекті жазушылары

Жаңа тақырыпты меңгеру




4-5 презентация.



6 минут



Тәжірибе

1- тапсырма. XX ғасырдың 40-80 жылдардағы кеңестік әдебиет пен өнер туындыларына кеңестік идеология әсерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықта.

  1. Артықшылығы –

  2. Артықшылығы –



  1. Кемшілігі –

  2. Кемшілігі –



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет