Сабақтың тақырыбы: Ж. Смақов «Айтшы әжетай»



Дата23.08.2017
өлшемі46,49 Kb.
#25656
түріСабақ
«Манашы орта мектебі»ММ


Пәні: әдебиеттік оқу

Тақырыбы: «Айтшы, әжетай»

Сыныбы: 2 «А»

Дайындаған: Жұбатова Бағдагүл

2013-2014 оқу жылы




Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы: Ж.Смақов «Айтшы әжетай»

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларды Ж.Смақовтың «Айтшы әжетай» өлеңімен таныстыру және мазмұны мен идеясын меңгерту.

Дамытушылығы: Оқушыларды сауатты ,мәнерлі,әсерлі оқуға баулу.Шығармашылықмен жұмыс істеуге ықпал ету,ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту.

Тәрбиелігі: Туған жерін қастерлеуге,адамгершілікке,білімділікке тәрбиелеу.Еңбекке баулу.Үлкендердің еңбегін бағалауға,құрметтеуге үйрету.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгеру

Әдіс –тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері,түсіндіру,сұрақ-жауап.

Көрнекілігі: Интериактивті тақта,слайд.

Пән аралық байланысы: Дүниетану,музыка,еңбекке баулу.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру:

Психологиялық дайындық:

(Слайд) «5» болсын алар бағамыз

Білімнен бақыт табамыз

Өнерменен өрістеп,

Өсе берсін санамыз



Үй тапсырмасымен жұмыс: «Мысық пен тышқандар»

  1. Ертегіні мәнерлеп оқыту

  2. Мазмұнын айтқызу

  3. Тәрбиелік мәнін ұғындыру

Өткен сабақты бекіту:

(Слайд) Өткен сабақ бойынша қысқаша түсінік беріп, жаңа сабақпен байланыстыру.

(Слайд) Сөзжұмбақ шешу:

ә

ж

е




а

т

а




к

а

р

ы

н

д

а

с




а

ғ

а




н

е

м

е

р

е

  1. Әкеңнің шешесі кім?

  2. Әкеңнің әкесі кім?

  3. Ер баламен бірге туған жасы кіші қыз бала?

  4. Бірге туған, өзіңнен жасы үлкен ер бала?

  5. Ұлдың баласы?

Жаңа сабақ: «Айтшы әжетай»

Сабақтың мақсатымен таныстыру



(Слайд) Мақсаты: Еңбекке баулу. Үлкендердің еңбегін бағалауға, құрметтеуге үйрету.

Белгілі балалар ақыны Жақан Смақов туралы мәлімет



(Слайд) Автор суреті,Ж.Смақов 1932ж Қарағанды облысы,Жаңаарқа ауданы,Ынталы ауылында дүниеге келген.Ж.Смақовтың «Сыйлық», «Қаз-қаз бас», «Жастық сыры», «Ойындар мен жұмбақтар» өлеңдер жинағы басылды.Бұлардан басқа «Біздің атай Түсекең», «Қартаймайтын кісі екен», «Менің бөпем», «Ғажайып бұлттар», «Саяхат» деп аталатын сурет кітапшаларын бастырды.

Нақыл сөздермен жұмыс:

(Слайд)

Ата –асқар тау.

Ана-бауырындағы бұлақ,

Бала –жағасындағы құрақ.

Нақыл сөздің мағынасын түсіндіру.

Ой қозғау: Осы нақыл бойынша қандай сурет салуға болады?

(Слайд) Тау,бұлақ суреті

Оқулықпен жұмыс:

«Айтшы әжетай»

(Слайд) Әже мен бала

Ж.Смақовтың «Айтшы әжетай» өлеңін мәнерлеп оқу.

Мазмұнын түсіндіру

А) Іштей оқу

Ә) Тізбектей оқу

Дәптермен жұмыс:

Ақтабан-белгілі бір аттың жеке аты.

Қаракөл қойы-қойдың түрі

(Слайд) Сергіту сәті:

Қорбаңдаған аюдың

Құлпынайы көп екен

Теріп-теріп алайық

Қалтамызға салайық

(Слайд) Кестемен жұмыс:

Туыстық атауы Мамандығы

Атасы Тәрбиеші

Нағашысы Монтер

Жеңгесі Жылқышы

Ағасы Сауыншы

Жиен ағасы Құрылысшы

Апасы Егінші

Жездесі Қойшы


Туыстық атауларын үлгі бойынша топтастыр.

Ауызша: Әке жағынан туыс Шеше жағынан туыс

Оқушыларға сөйлету

Топтық жұмыс:

1-топ Өлеңнен туыстық қатынастарды білдіретін сөздерді теріп жазу.

2-топ Ұлттық тағам түрлерін ата,жаз

3-топ Мамандық атауларын жаз



Сабақты бекіту:

Өз туыстарың мен жақындарыңның мамандықтары туралы әңгімеле.



Біз не үйрендік?

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма: «Айтшы әжетай» мәнерлеп оқу.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет