Сабақтың тақырыбы: Жатыс септік 55-61 жаттығу Күні



Дата25.01.2022
өлшемі93,18 Kb.
#114492
түріСабақ
Байланысты:
1517512199 (2) — копия


Қазақ тілі

Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі: Қ Шияпова

Сабақтың тақырыбы:


Жатыс септік 55-61 жаттығу

Күні: 24.01.18ж

Мұғалім: Инаматова Ақмарал

Сынып: 4а

Қатысқан:

Қатыспағандар:

Сабақта меңгерілетін

дағдылық мақсаттар

Тақырыптың мағанасын ашу арқылы түсіктері қалыптасады, ой-өрісін дамыйды, топпен тапсырмалар орындауға үйрене отырып,сабаққа деген қызушылықтарын дамытады.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар білуге тиісті:

Тақырып туралы қосымша мәліметтер біледі.



Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:

Тақырып мазмұнын түсінуі тиіс



Кейбір оқушылар білуге тиіс:

Ережемен жұмыс істей алады



Бұрыннан бар білімдері

Тапсырмаларды сатылай кешенді талдауды біледі.

Жоспар

Жоспарланған

уақыттар

Жоспарланған уақыт (жаттығулар)

Ресурстар

Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі

1Психологиялық ахуал орнату «Гүлмен тілек»

Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі

2. Топтарға бөлу. Түрлі түсті гүлдердің артында сөздер арқылы топтарға бөл інеді

1-топ. Атау. 2-топ. Ілік 3-топ. Барыс

Постер қорғау.

1-топ. Атау. 2-топ. Ілік 3-топ. Барыс

1. Атау септігіне Ілік септігіне Барыс септігіне

2. Табыс септігі туралы ережені сұрау

Қызығушылықты ояту

Ой қозғау


Анаргүл... қызықты оқулықтар бар.
Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қой. - дің, - де, - да, - мен, - нен
Ережемен таныстыру.
Жатыс септік кімде? неде? кімдерде? нелерде? қайда? деген сұрақтарға жауап береді. Жатыс септігі атау септікке - да, - де, - та, - те жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл жалғауларды жатыс септік жалғаулары деп атайды.


Таныстыры

лым, суреттер.


Ортасы


Жаңа сабақ

Оқулықпен жұмыс

55-жаттығу Ауызша жаттығу орындау.

Қарамен жазылған сөздің қай септікте тұрғанын айт.

Шөлде гүлдейді,құлпырады,

Суда өмірі қырқылады.(сексеуіл)

Тапсырма:
Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Олардың қай септікте тұрғанын айт.

2.Топтық жұмыс. «Қара-жатта-айт-жап-жаз» стратегиясы

1.Күш білімде. 2.Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі.3.Ерлік білекте емес, жұректе


Критерийлер:

1.Мақалды жатқа анық, кідірмей айтып беру

2.Сұрағын дұрыс қойып, жалғауын таба білу

3. «Есте сақтау минуты»

Ережені есте сақтауға жұмыстанамыз

Жатыс септік кімде? неде? кімдерде? нелерде? қайда? деген сұрақтарға жауап береді. Жатыс септігі атау септікке - да, - де, - та, - те жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл жалғауларды жатыс септік жалғаулары деп атайды.

4. Жұппен жұмыс.

«Жұптас-ойлан-бөліс» стратегиясы.

57 - жаттығу.


Тапсырма: Мәтінге ат қой.
Арша тасты жерлерде, таулы аймақтарда өседі. Дәрі жасау үшін оның жемісін пайдаланады. Құрамында эфир майлары, қант, алма қышқылдары, минералды тұздар бар.

1-топ. Бірінші сөйлем 2-топ.Екінші сөйлем

3-топ. Үшінші сөйлем

Топтық жұмыс Венн диаграммасы

58 - жаттығу. (оқушыларға барыс септігі мен жатыс септігінің айырмашылығын түсіндіру)
1- топ Б. с Кімге? Неге? Қайда? - ға, - ге, - қа, - ке
2-топ Ж. с Кімде? Неде? Қайда? - да, - де, - та, - те

3- топ Ұқсастығын түсіндіру






Оқулық, дәптер, үлестірмелі парақшалар,

Сергіту сәті

Зат есім септеледі жеті түрде,

Бір – бірімен шатастырып алып жүрме.

Жалғанатын жалғаулары сан түрлі ғой,

Жатта соны, ойнап күлме, босқа жүрме.

Атау, ілік, барыс, табыс, жатыс, шығыс, көмектес.

Жаттап алсаң балақай,

Зат есімді септе тез.


Сергіту жаттығуы жазылған парақша




Сауаттылық хаты

59 - жаттығу.


Өзенде, жайлауда, қыста, көгенде, бесікте.
1- топ Өзенде көптеген балықтар бар.

2- топ Жайлауда мал өріске шығады.

3- топ Қыста балалар әдемі аққала жасайды.

Дәптермен жұмыс 60- жаттығу

Гүл ектік аулаға,

Көктемде көңілді.

Бақта да, бауда да

Ақ гүлдер өрілді.

Шығармашылық жұмыс Топқа тапсырма

Кластер құрастыру



  1. Топ Атау

«Септіктер» ассоциация құру.





Септіктер










  1. Топ Ілік

 Сөздерді жатыс септігіне қойып, жазыңыз.
Жерлер, үй, орман, ақындар, тау, су, дала, шөл


  1. Топ Барыс

«Гүл» сөзін септеу





Аяқталуы

«Бағдаршам» әдісімен кері байланыс жасау

Түсіндім -

Түсінігім толық емес, сұрақтарым бар -

Түсінгенім жоқ -








Үйге тапсырма: 61- жаттығу, ереже жаттау



Бағалау




Рефлексия


Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет