Сабақтың тақырыбы: Жеке адам өміріне қатысты ісқағаздарының



бет1/4
Дата19.02.2017
өлшемі1,59 Mb.
#10973
түріСабақ
  1   2   3   4
Күні: 14.05.2014

Сабақтың тақырыбы: Жеке адам өміріне қатысты ісқағаздарының

түрлері, оның тілдік құрылымдық ерекшеліктері. Өтініш, етістік туралы түсінік.



Сабақтың мақсаты:

білімділік: Оқушыларға ресми ісқағаздар стилі, оның ішінде жеке адам өміріне қатысты ісқағаздарының түрлері, оның тілдік , құрылымдық ерекшеліктері туралы түсінік бере отырып, өмірбаян мен өтініш, арыз құрылымдары туралы, қоғамдағы алатын орны туралы мәлімет беру;

дамытушылық: : Оқушылардың іскерлік дағдысын қалыптастыру, ой - өрісін дамыту, жаңа сөздік қорды игерту , ізденімпаздыққа баулу, танымдық қабілеттерін жетілдіру;
тәрбиелік: құжат үлгілерін толтыруда ұқыптылыққа, тиянақтылыққа және жауапкершілікке тәрбиелеу, оқушыларды сыйластыққа, бір - бірінің пікірін тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың түрі: сындарлы сабақ

Сабақтың әдісі: : Б. Блум жүйесі бойынша ,түсіндіру, репродуктивтік,ішінара іздену, проблемалық сұрақтарды шешу

Сабақтың көрнекілігі: құжат үлгілері, үлестірмелі қағаздар

Тех. құрал-жабдық: мультимедиялық проектор

Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі, ағылшын

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

IV.Жаңа сабақты түсіндіру

V. Жаңа сабақты бекіту

VI. Жаңа сабақты қорытындылау

VIІ.Үйге тапсырма беру



VIІІ.Оқушылардың білімін бағалау
I.Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

  1. Балқаш көлі туралы мәлімет жинау

  2. Өмірбаян жазу

  3. Сын есім туралы:


ІҮ. Жаңа сабақ

Өтініш –мекеме басшысының атына жазылып, белгілі бір тілек- өтінішті білдіретін құжат.
Өтініштің деректемесі:
- Адресат;
- Құжаттың аты;
- Мәтін;
- Күннің жады;
- Өтініш иесінің қолы, аты-жөні.



Өтініштің түрлері:
1)Жұмысқа қабылдау туралы;

2)Жұмыстан босату туралы;


3)Басқа қызметке ауысу;
4)Демалыс алу туралы;

1. Білу
Жеке адамның өміріне қатысты ісқағаздарының түрлері, оның тілдік

құрылымдық ерекшеліктері

Ісқағаздар, оның түрлері.
2. Түсіну
Мультимедиялық проектордан слайдтар арқылы жаңа материалды түсіндіру.
Жеке адамның өміріне қатысты ісқағаздарының түрлері, оның тілдік құрылымдық ерекшеліктері.

Өтініш, жазылу стилі.

- Құжат адресациясы ;


- Құжаттың аты;
- Мәтін;
- өтініш жазылған күні, айы, жылы.
- Өтініш иесінің қолы, аты-жөні.(үлгі көрсетіледі)

3. Қолдану.
Дидактикалық материалдар

117-тапсырма

а) Үш күн сабақтан босатуын сұрап,мектеп директорына өтініш жазыңдар.

б) Бір мекеме басшысына өзіңді жұмысқа алуын сұрап өтініш жазыңдар.

в) Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен қосымша сабақ беруін сұрап, сол пәнді

жүргізетін мұғалімге өтініш жазу. Оның себептерін ашып жазыңдар.

VI. Сабақты бекіту: тестпен жұмыс

VIІ.Үйге тапсырма беру

Өтініш туралы оқу, өтініш жазып келу

Етістіктің түрлерін қайтала

VIІІ.Оқушылардың білімін бағалау

Күні: 19-24.05.2014

11 Б (орыс сыныбы)



Сабақтың тақырыбы: Іс қағаздар. Түйіндеме, өтініш, өмірбаян

Сабақтың мақсаты:

білімділік: Оқушыларға ресми ісқағаздар стилі, оның ішінде жеке адам өміріне қатысты ісқағаздарының түрлері, оның тілдік , құрылымдық ерекшеліктері туралы түсінік бере отырып, өмірбаян мен өтініш, арыз құрылымдары туралы, қоғамдағы алатын орны туралы мәлімет беру;

дамытушылық: : Оқушылардың іскерлік дағдысын қалыптастыру, ой - өрісін дамыту, жаңа сөздік қорды игерту , ізденімпаздыққа баулу, танымдық қабілеттерін жетілдіру;
тәрбиелік: құжат үлгілерін толтыруда ұқыптылыққа, тиянақтылыққа және жауапкершілікке тәрбиелеу, оқушыларды сыйластыққа, бір - бірінің пікірін тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың түрі: сындарлы сабақ

Сабақтың әдісі: : Б. Блум жүйесі бойынша ,түсіндіру, репродуктивтік,ішінара іздену, проблемалық сұрақтарды шешу

Сабақтың көрнекілігі: құжат үлгілері, үлестірмелі қағаздар

Тех. құрал-жабдық: мультимедиялық проектор

Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі, ағылшын

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

IV.Жаңа сабақты түсіндіру

V. Жаңа сабақты бекіту

VI. Жаңа сабақты қорытындылау

VIІ.Үйге тапсырма беру

VIІІ.Оқушылардың білімін бағалау

I.Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

ІҮ. Жаңа сабақ

ІІ. Жеке адам өміріне қатысты құжаттар.

Оған мына құжаттар жатады


  1. өмірбаян

  2. түйіндеме

  3. жеке іс парағы

  4. визит карточкасы

  5. өтініш

  6. арыз

  7. мінездеме

  8. кепілдеме

  9. кеден мағлұмдамасы

  10. жеделхат

Жеке адамның өміріне қатысты ісқағаздарының түрлері, оның тілдік құрылымдық ерекшеліктері.

Өтініш, жазылу стилі.

- Құжат адресациясы ;


- Құжаттың аты;
- Мәтін;
- өтініш жазылған күні, айы, жылы.
- Өтініш иесінің қолы, аты-жөні.(үлгі көрсетіледі)

3. Қолдану.
Дидактикалық материалдар

117-тапсырма

а) Үш күн сабақтан босатуын сұрап,мектеп директорына өтініш жазыңдар.

б) Бір мекеме басшысына өзіңді жұмысқа алуын сұрап өтініш жазыңдар.

в) Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен қосымша сабақ беруін сұрап, сол пәнді

жүргізетін мұғалімге өтініш жазу. Оның себептерін ашып жазыңдар.

VI. Сабақты бекіту: тестпен жұмыс

VIІ.Үйге тапсырма беру

Өтініш туралы оқу, өтініш жазып келу

Етістіктің түрлерін қайтала

VIІІ.Оқушылардың білімін бағалау

Бланкі бойынша өтініш толтырыңыз.
______________________

(мекеме атауы)

______________________
______________________

(мекеме басшысының аты - жөні)

______________________

Кассир А.Р.Әлиевадан

Өтініш

__________________________________________ байланысты мені



(ауысудың себебі жазылады)

__________________________________________________________

(құрылымдық бөлімшенің атауы жазылады)

__________________________________________________________

(қызметінің атауы жазылады)
ауыстыруыңызды өтінемін.
______________ ___________ ______________________

(күні,айы,жылы) (қызметкердің қолы) (аты-жөні)


5) Жағдаяттар бойынша өтініш жазыңыз.

1 қатар.
Материалдық көмек сұрау туралы.
2 қатар.
Отбасы жағдайыңызға байланысты ақысыз демалыс сұрау туралы
3 қатар.
Жұмысқа қабылдау туралы


IV. Жіңішке-жуан сұрақтар:


  • Өмірбаян қандай құжат?

  • Ол қандай жағдайда жазылады?

  • Өтініштің құрылымын ата?

  • Өтініш бойынша не шығарады?

  • Өтініштің түрлерін ата?


V. Үйге тапсырма:
1) Өз өмірбаяндарыңызды жазу
2) Академиялық демалыс алу туралы өтініш жазу

VII. Бағалау.

Семантикалық карта арқылы бекіту





түрлері

Мысалдар


Жіктеу есімдігі

Сілтеу есімдігі

Сұрау

есімдігі


Өздік есімдігі

Белгісіздік есімдігі

Болымсыздық есімдігі

Жалпылау есімдігі

А

Ә

Б

В

Г

Ғ

Д

1

Сіздер

+



















2

Біреу
















+




3

Барлығы



















+

4

Анау




+
















5

өзі










+










6

Ешқандай
















+




7

Олардың




+
















8

Бәрі



















+

9

Қай?







+













10

Сол




+
















3. Сұрақ-жауап: 
1. Кеңселік іс қағаздарының түрлерін атаңдар. 
2. Өмірбаян қандай құжат? 
3. Ол қандай жағдайда, нешінші жақта жазылады? 
4. Өмірбаянда қандай мәліметтер жазылады? 
5. Өтініш кімнің атынан жазылады? 
6. Қандай жағдайларда жазылады? 
7. Өтініштің құрылымы қандай? 
8. Өтініш бойынша не шығарады? 
9. Арыз қандай жағдайларда жазылады? 
10. Арызда қандай мәліметтер көрсетілуі керек? 
11. Арыз бойынша қандай іс-әрекет жүзеге асырылады? 
12. Талап арыз қандай құжат? 
13. Оның қандай құрылымдары бар? 



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет