Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
8.3.2.19 – жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициентін анықтау;
Сабақтың мақсаты
. Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициентінің формуласын,анықтамасын біледі; . Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті формуласын қолданып, есептер шығарады; . Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтайды;
Бағалау критерийі
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициентінің анықтамасын айтады,формуласын есептер шығаруда қолданады;
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффиенті формуласын түрлендіріп есептер шығара алады;
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтай алады;
Оқушылар білуі тиіс: Пайдалы жұмыс,толық жұмыс, пайдалы әрекет коэффициенті; Сөздік (Терминдер)
Қазақша
Орысша
Пайдалы жұмыс
Полезная работа
Толық жұмыс
Полная работа
ПӘК
Коэффициент полезная действия
Құндылықтарға баулу
Сабақтың нәтижесінде оқушылардың өз беттерімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттырып,ұжымшылдыққа,өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру.өмірде пайдалана білуге үйрету;
Пәнаралық байланыс
Математика пәнімен байланысты
Алдыңғы бөлім
Жылу қозғалтқыштары
Сабақтың барысы:
8мин
Ұйымдастыру -Оқушылармен амандасу; -Сыныпты түгендеу; -Сыныпқа жағымды ахуал туғызу;
Топқа бөлу: Бір түсті стикерлерге жазылған шамалар арқылы 1-Топ: Пайдалы жұмыс 2-Топ:Толық жұмыс 3-Топ:ПӘК
Үй тапсырмасы: «Өрмекші торы» әдісі арқылы оқушыларға бір біріне жіп лақтыру арқылы үй тапсырмасын қайталауға арналған сұрақтар қою және жіптің шетін алған оқушы сұраққа жауап беру керек екендігін түсіндіру.Сұраққа жауап бермеген оқушы,сұрақ қоймай жіпті келесі оқушыға лақтырылатындығы түсіндіріледі. «Өрмекші торы» пайда болады және өз бетімен жауап беруге ниет білдіруге итермелейді.
1.Іштен жану қозғалтқыштары? 2.Бу турбиналары дегеніміз? 3.Поршеньді бу қозғалтқышы бу турбинасынан артықшылығы неде? 4. Газ турбинасының бу турбинасынан артықшылығы неде? ҚБ. «Бас бармақ» әдісі
Стикерлер
Жіп
Бас бармақ әдісі
Сабақтың ортасы
25 мин
«Кинометафора» әдісі арқылы электронды оқулықтан видиожазба көрсету (Жеке,жұптық,топтық талдау)
«Ротация» әдісі.Постер қорғау.(Дереккөздер тәсілі: оқушылар оқулықтың көмегімен орындайды).Әр топқа үш түрлі маркер беріледі(көк,жасыл,қызыл).Топ өзі тандаған маркермен сұрақ жазады,қалған екі топ өздері таңдаған маркерімен жауап жазады.Оқушылар жаңа тақырып бойынша өз білімдерін толықтырады.Бір сұрақ және басқа сұрақ төңірегінде өз тобының бағыты мен өзге топтардың бағытын салыстырады. 1.Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициент ПӘК-і деп нені айтады? 2.Жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициентінің төмен болуының себебі қандай? 3.Жылу қозғалтқышының ПӘК-ің көтеруде ұстанатын негізгі жол қандай? ҚБ. Смайлик