Пәні: биология
|
Күні: 5.11.2022
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жүйке жүйесінің бөлімдері
|
Сабақтың мақсаты:
|
Жүйке жүйесі туралы білу. Жұлынның құрылысы және бөлімдері және олардың қызметтерін білу.Әр бөлімнің қызметтерін біліп,талдаулары керек.
|
Негізгі мақсаттар:
|
-оқушыны өз бетімен ізденуге бағыттау;
-білім беруде АКТ-ны пайдалану;
-топтық жұмысқа жұмылдыру;
-өзін-өзі бағалауға немесе өзара бағалауға ынталандыру.
|
Оқыту нәтижелері:
|
Тақырыпты жан-жақты түсініп,талдайды,қолдана біледі,басқа сөз таптарымен салыстыра алады,мәтіннен таба біледі,ойын жинақтайды.
|
Сабақтың әдіс-тәсілі:
|
Топтық жұмыс,Блум таксономиясы, «Ой шақыру,мағынаны ажырату» деңгейлік тапсырмалар,шығармашылық жұмыс
|
Сабақтың көрнекілігі
|
Слайд,буклеттер.
|
|
|
Кезең
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Білу
Мақсаты: өткен сабақ бойынша түсініктерін нақтылау
5 мин
|
1.Психологиялық атмосфера қалыптастыру
Жүйке жүйесінің бөлімдеріне қарай топқа бөлу
І. Қызығушылықты ояту «Ойлау, есте сақтау» дегенді қалай түсінесіңдер?
|
Оқушылар,ең алдымен, ми бөліктерінің түрлеріне қарай берілген парақшалар бойынша топ-топқа бөлініп отыра қалады.Бүгінгі сабақтан не күтетіндігі жайында бір-бір сөзбен өз ойларын жеткізеді.
«Ойлау, есте сақтау» дегенді қалай түсінетіндіктерін айтады.
|
Түсіну
Мақсаты:
Мәтін мазмұнын түсіну
10 мин
|
ІІ.Мағынаны ажырату
ми бөліктерінің әрқайсысына тоқталып, анықтамасы мен атқаратын қызметіне сәйкес ажыратады. 25- суреттегі ми бөлімдерінің құрылысын атап көрсетеді.
|
Мәтіннің ішінен ми туралы нақтыларжазыпақтыларынын тауып жазып алады.Ми бөлімдерінің айырма-шылығына сыни көзқараспен ойлана отырып жауап береді.
Мидың 5бөлімі бар екенін түсініп, оған көз жеткізіп, өздері ой қорыта отырып қорытынды шығарады
|
Қолдану
|
Балалар енді тақырып байынша алған білім-деріңді қолданып, кестені толтырады.
|
Ми бөлімдерінің өзара айырмашылық-тары барын байқайды. Өмірде қолдана біледі.
|
Талдау
Мақсаты:
Теориялық білімдерін өмірмен байланыстыра білу 5 мин
|
Жұлын мен қызметін топтастыру арқылы талдау жасайды. Жұлын зақымдануынан туатын ауруларды салыстырады
|
Топ мүшелері ұйымшылдықпен бар білген, естігендерін ортаға салады.
|
|