№ 262 мектеп-гимназия-директоры:
Б. Ә. Садуақасов ____________
|
|
Күні:
|
16.11.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Өксікбаева Салтанат
|
Пәні:
|
Қазақ әдебиеті
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Махамбет Өтемісұлы. «Ереуіл атқа ер салмай», «Мұнар күн» өлеңдері
|
Сыныбы:
|
8 «А»
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты:
|
Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығымен таныса отырып, өлеңдеріне мазмұндық, тақырыптық-көркемдік жағынан талдау жасау, халықтың арман-тілегін, жоқтаушы бейне тұлғасын жасау
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей алады: Махамбет Өтемісұлының өмірбаянын айта алады
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Махамбет өмір сүрген тарихи кезең, тарихи оқиғалар жайлы айта алды, ақын өлеңінен өз бейнесін, арман-тілегін аша білетін тіркестерді қолдану арқылы негізгі идеясын аша алады
|
Кейбір оқушылар істей алады:
Өлеңнің тақырыптық-көркемдік ерекшелігін, әдеби теориялық ұғымдарды талдай алады
|
Тілдік мақсат
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология)
Ассонанс, аллитерация, эпифора, эпитет
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Махамбет кім?
Қандай өлеңдері бар?
Өлеңдерінің негізгі идеясы қандай?
|
Алдыңғы оқу
|
Махамбет өмірі
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, отырғызу, түгелдеу
Оқушыларды топқа бөлу
Махамбеттің «Ереуіл атқа ер салмай», «Мұнар күн», «Жалғыздық» өлеңдерін шумақтарын шашыратып тастап, өздеріне ұйқастары бойынша құрастыра отырып, топ құрады.
Әр топтан бір оқушы сол өлеңді оқиды. Оқушыларға сұрақ қоямын:
Топқа қалай бөліндіңдер?
Топқа бөліну үшін бізге қандай білім көмекке келді?
Бұл өлеңнің авторы кім?
Ендеше, балалар, бүгінгі сабағымыз асқақ ақын, жаужүрек батыр Махамбет Өтемісұлы туралы болмақ.
|
Мұғалім интерактивті тақтадан Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы туралы бейнеролик көрсетеді.
|
|
|
|
Ортасы
|
«Кинометафора» әдісі
Мұғалім интерактивті тақтадан Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы туралы бейнеролик көрсетеді.
Махамбеттің өлеңдеріне сатылай кешенді талдау жасайды.
1 топ – «Мұнар күн» өлеңі
2 топ – «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңі
3 топ – «Жалғыздық» өлеңдері
Плакатқа сатылай кешенді талдау жасайды.
Дескриптор арқылы бірінші топ екінші топты, екінші топ үшінші топты, үшінші топ бірінші топты бағалайды.
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
Өлеңге сатылай кешенді талдау жасау
|
Авторын, тақырыбын, идеясын, жанрын, тәрбиелік мәнін өз дәрежесінде аша білді.
|
1+1+1+1+1
|
Көркемдік ерекшеліктерін, әдеби-теориялық ұғымдарды дұрыс және түгел тапты.
|
1+1+1+1+1+1
|
Түсініксіз сөздерді дұрыс тауып, мағынасын аша білді.
|
1
|
Формативті бағалау
«Бағдаршам» арқылы
10-12ұпай жинаған топ – жасыл түс көтереді
7-9 ұпай жинаған топ сары түс көтереді.
3-6 ұпай жинаған топ қызыл түс көтереді.
|
|
Соңы
|
Рефлексия.
Махамбет Өтемісұлының «Жұмыр қылыш» күйі қойылады. Оқушылар соны тыңдай отырып, бүгінгі сабақтан алған әсерлерін «Бүгінгі ұрпақтың үні ...» тақырыбындағы ойтолғаныс арқылы білдіреді.
Мұғалім көгершінді ұшырып апарып, хатты балаларға оқытады,
Көгершін сіздің хатыңызды оқуға келіп тұр. Қанекей, оқып жіберіңіз.
Смайликтер арқылы бағалаймын.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау
|
Бағалау
|
Пәнаралық байланыстар
|
Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы туралы тест тапсырмасы
|
Формативті бағалау.
«Бағдаршам» арқылы және дескриптор, смайликтер арқылы
|
Биология, қазақ тілі, қазақстан тарихы
|
Достарыңызбен бөлісу: |