Сыныбы: 8«Ә» Пәні: Қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы: Қожа Ахмет Йасауи «Хикметтері»
Сабақтың мақсаты: Ахмет Йасауиді тарихи тұлға, қазақ әдебиеті тарихындағы пәлсафалық сипаттағы ақын ретінде таниды. Хикметтердегі негізгі ойды түсінеді. Достықты құрметтеуге, ынтымақтастыққа,сыйластыққа үйренеді
Оқыту нәтижелері: Ахмет Йасауиді тарихи тұлға, қазақ әдебиеті тарихындағы пәлсафалық сипаттағы ақын ретінде тани алады. Хикметтердегі негізгі ойды аша алады. Достықты құрметтеуге,ынтымақтастыққа,сыйластыққа үйренеді
Статегиялық іс-әрекет: топтастыру статегиясын қолдану, «Конверт-сұрақ» әдісі, ЖИГСО әдісі, екі жұлдыз, бір тілек
Модульдердің кіріктірілуі: СТО. АКТ, «Оқушылырдың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау», «Оқытуды басқару және көшбасшылық» «Талантты және дарынды балаларды оқыту»
Сабақ кезеңдері уақыты
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
Керекті жабдықтар
|
Кіріспе
7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
А) Сәлемдесу
Ә) Оқушыларды түгелдеу
Б) Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
В) Сабақты бастамас бұрын, оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында ұстаздардың мерекесіне орай «Ұстазым» әнімен бастаймын
В) Топқа бөлу: парақшаларға жазылған ежелгі дәуірде өмір сүрген батырлардың есімімен 3 топқа бөлемін
Үй тапсырмасын сұрау:
«Қайталау - оқу анасы»,
Мақалдың ішіндегі данасы
Білімді берік игерсең,
Ешкімнің жоқ таласы, – дей келе
«Конверт-сұрақ» әдісі арқылы өткен тақырыптарға шолу жасау
|
Оқушылар шеңбер болып тұрып, әнді орындайды
Оқушылар парақшаларды таңдап алып, артына жазылған топтардың аты арқылы 3 топқа бөлінеді
Оқушылар қойған сұрақтарға жауап береді
|
стикерлер
Конвертке салынған сұрақтар жазылған парақшалар
|
Жаңа сабақ таныстырылымы
5 минут
|
Ой қозғау: видиоролик көрсету арқылы жаңа сабақтың тұсаукесерін ашамын
|
Оқушылар видиороликті көру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды
|
Интербелсенді тақта Интернет желісінен алынған материалдар
|
Жаңа материалды қолдану
27 минут
|
«Топтастыру» стратегиясын қолдану ЖИГСО әдіс
1-топ: «Қорқыт ата»
А. Йасауидің өмірбаянын оқу
2-топ: «Білге қаған»
А. Йасауидің «Хикметтерін» оқу
3-топ: «Оғыз қаған»
А. Йасауидің кесенесі мен сопылық поэзиясы жайлы оқу
|
Оқушылар жазады
Топтық жұмыс: оқушылар плакатқа түсініктерін топтастырады, қорғайды
Топ ішінен бір оқушы мұғалім рөліне еніп, топтағы өзге оқушыларға тақырыпты түсіндіреді, оларға бірнеше сұрақтар да қояды, пікір алмасу, пікірталас туындайды
Мұғалім рөліндегі оқушылар бірін-бірі бағалайды
|
Плакаттар маркерлер
Бағдаршамдар
|
Қорытынды
6 минут
|
Оқушылардың пікірлерін жинақтап жаңа тақырыптан бірнеше сұрақтар қою
Оқушыларға бүгінгі сабақты қандай дәрежеде түсінгендігін тексеру мақсатында парақшалары бояуға беремін
Рефлексия екі жұлдыз, бір тілек
Үйге тапсырма беру:
1. А. Йасауидің хикметтерін оқу, талдау
2. «Имандылық – адам бойындағы ең үлкен қасиет» шағын шығарма жазу
Бағалау
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Оқушылар берілген парақшаларды қай дәрежеде түсінгенін білдіреді
Оқушылар маған қойған сұрақтарын немесе сабақ қалай өткендігін жазып жабыстырады
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады
Топ көшбасшысы топтың бағасын айтады
|
стикерлер
Күнделік, дәптер
|
«№5 А. Байтұрынов атындағы жалпы орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі: З. Шамшиева
Достарыңызбен бөлісу: |