Сабақтың тақырыбы: Орта тас дәуір(мезолит) Сабақ мақсаттары: Білу, түсіну, қолдану



Дата04.07.2018
өлшемі340,46 Kb.
#47012
түріСабақ

ҚМЖ

Мектеп: №86 ЖОМ

Күні: 27.09.2017-6 ә

28.09.2017-6 а

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныптағы оқушылар саны:

Қатыспағандар:






6 ә

Сабақтың тақырыбы:

Орта тас дәуір(мезолит)

Сабақ мақсаттары:

Білу, түсіну, қолдану

Барлық оқушылар: ежелгі адамдардың кәсіп түрлеріне сипаттама жасайды

Басым көпшілігі: ежелгі адамдардың кәсіп түрлерін ажыратады;

Кейбір оқушылар Мезолит дәуірінің ең негізгі ерекшелігін ажыратады;

Бағалау критерийлері:

  • Тас дәуіріндегі кәсіп түрлерін анықтайды

  • Мезолит пен неолит дәуірлерінде пайда болған еңбек құралдарын анықтайды

  • Ежелгі адамдар өкілдерінің ұқсастықтары мен айырмашылығын салыстырады;

Тілдік мақсаттары:

Оқушылар орындай алады:

  • Мәтінді оқып, Қазақстандағы археологиялық жаңалықтар арқылы ежелгі ададардың тұрақтарын есте сақтайды;

  • Археологиялық ескерткіштерді сипаттайды;

  • Еңбек құралдары мен қару түрлерін атайды, әңгімелейді

Дәуір, палеолит, мезолит, неолит, мамонт, бизон, қырғыш, кескіш, пышақ, ине, жебе, найза, микролит.

Құндылықтарға баулу:

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс:

География, дүние жүзі тарихы

Алдыңғы білім:

Дүние тану, 3 сынып «Адам табиғаттың перзенті»

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Сабақтағы жоспарланған жұмыс

Ресурстар


Сабақтың басы

Кіріспе

10 минут

1. Ұйымдастыру кезеңі

2.Қызығушылықты ояту: видео «Жил был человек» аннимациалық фильмінен үзінді көрсетіледі.

Оқушыларды географиялық атаулар арқылы топқа бөлу

ІІІ топқа бөлемін

І- топ зерттеушілер

ІІ-топ анықтаушылар

ІІІ-топ сарапшылар


Үй тапсырмасын сұрау: «Серпінді сауалдар» әдісі.

Мақсаты: өткенді қайталау

1. Адам тарихы 4 археологиялық дәуірге бөлінеді. Қандай дәуір бұл кезеңге кірмейді?

А) Тас дәуірі

В) Қола дәуірі

С) Темір дәуірі

Д) Ортағасырлар

Е) Таулы және далалы кеңістіктерді игеру дәуірі

2. Адамзат дамуының «епті адамнан» кейінгі келесі даму кезеңі?

А) Дриопитек

В) Неандерталь

С) Австролопитек

Д) Тік жүретін адам

Е) Есті адам

3. Неандерталь адамы қайдан табылды?

А) Ява аралынан

В) Франциядан

С) Германиядан

Д) Қытайдан

Е) Кениядан

4. Ежелгі тас дәуірі?

А) Неолит

В) Энеолит

С) Мустьер

Д) Палеолит

Е) Мезолит

5. Қазақстан территориясынан табылған алғашқы адамдардың іздері қай дәуірге жатады?

А) Темір дәуіріне

В) Қола дәуіріне

С) Жаңа тас дәуіріне

Д) Орта тас дәуіріне

Е) Ежелгі тас дәуіріне

6. Ерте палеолит дәуіріндегі адамдардың қоғамдық ұйымы?

А) Рулық қауым

В) Матриархат

С) Алғашқы қауымдық топ

Д) Патриархат

Е) Үлкен қауым



АКТ, саяси карта

Кеспе билеттер



Сабақтың ортасы

Негізгі бөлім:

23 минут

1-тапсырма

Мәтінмен жұмыс «Фрайер моделі» әдісі.

Топтарға тапсырма:

І- топқа: мезолит пен неолиттің тарихи шеңберін және адамдардың тіршіліктегі өзгерістерді зерттейді

ІІ-топқа: Мезолит пен неолит кезіндегі тасты өңдеудің жаңа түрлері мен металды пайдалану арқылы пайда болған кәсіп түрлерін анықтайды

ІІІ- топқа: сарапшылар екі кезеңді полеолит дәуірінің еңбек құралдарын салыстырып, айырмашылықтарын сараптайды


Барлық топ мәтінде кездесетін жаңа сөздер мен ұғымдардыпостерге жазады және түсіндіреді
2-тапсырма. Жұптық жұмыс

Суреттердегі ежелгі адамдардың кәсіптерін анықтаңыз. Суретке тақырып қойып, сипаттаңыз.





3- тапсырма. Жеке жұмыс (деңгейлік тапсырма)



Тұрақтардың аттаулары

Айырмашылығы

Ұқсастықтары

Солянка







Бауыржан –аяқ







Жебелі










Неолит дәуірінің мәдениеті

Айырмашылығы

Ұқсастықтары

Келтеминар







Атбасар







Жебелі







Мезолит дәуірінің еңбек құралдары:



Еңбек құралдары

Қолдану нысаны

Микролит




Садақ пен жебе




Дән үккіш




Келі -келсап







АКТ

Оқулық


Флипчарт

Карта









Дәптер

Оқулық


Стикер, кесте, инт.тақта

Сабақтың соңы 7 мин

Кері байланыс

Сауалнама

1.    Мен бүгін білдім…

2.     Қиын болды…

3.     Тапсырмалар орындадым.....

4.    Мен өзіме көп нәрсе түртіп алдым.....

5.     Көп тапсырманы орындадым…

6.   Мен талпынып,тырыстым…

Үй тапсырмасы: Топтар тақырыпша атауларына сәйкес қосымша материалмен мәтінді толықтырады .



кері байланыс

парағы



Саралау:


Бағалау- Сіз оқушылардың материлды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз

Денсаулық және техника қауіпсіздігі ережесін сақтау

Барлық оқушылар: мәтін бойынша берілген тапсырмадан алғашқы адамдар туралы түсінік алады, антропологиялық белгілерін біледі

Басым бөлігі :өзгеріс пен сабақтастық туралы білім, дағды қалыптасады, тапсыраларды орындай отырып топтық,жұптық және жеке жұмыстарда талдауларға қатысып оқу мақсатына жете алады



Кейбір оқушылар:жеке таныстырылымын жасайды, қосымша ақпараттарды өз бетінше ізденіп, ақпараттарды жүйелей алады


Бағалау парақшасы арқылы материалды игеру деңгейі анықталады


АКТ құралын дұрыс қолдану



Директордың оқу жұмысы

жөніндегі орынбасары: Байдуллаева М.О.

27.09.2017-6а 28.09.2017-6ә

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет