Сабақтың тақырыбы Потенциалдық энергия



Дата04.07.2018
өлшемі31,18 Kb.
#46608
түріСабақ


Сабақ жоспары





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Энергия


Күні:

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Потенциалдық энергия







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.3.4 – жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдану.

Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

Барлығы:


  • Потенциалдық физикалық мағынасын түсіндіре алады;

  • Потенциалдық энергия формуласын қолданып есептер шығарады.

Көпшілігі:

  • Кинетикалық және потенциалдық энергиялардың формулаларына есептер шығару,талдау барысында ажырата алады.

Кейбіреулері:

  • Потенциалдық энергияны өмірмен байланыстыра алады.




Бағалау критерийі

  • Потенциалдық физикалық мағынасын түсіндіре алады;

  • Потенциалдық энергия формуласын қолданып есептер шығарады.

  • Кинетикалық және потенциалдық энергиялардың формулаларына есептер шығару,талдау барысында ажырата алады.

  • Потенциалдық энергияны өмірмен байланыстыра алады

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Физикалық шамалар (Потенциалдық энергия мен оның өлшем бірліктеріне (Джоуль,) келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және анықтай алады.



Құндылықтарға баулу


  • Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана;

  • Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу;

  • Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.

Пәнаралық байланыс

Математика, тарих

Алдыңғы білім


Оқушылар күш, масса, жылдамдық, уақыт және жолдың өлшем бірліктерін Кинетикалық ,Қуат формулаларын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру: Оқушыларды топқа бөліу үшін олардың назарына үшбұрыш және шеңбер фигуралары ұсынылады, осылай екі топқа бөлінеді.


Интерактивті тақта

Сабақтың ортасы



Үй жұмысын тексеру:

(I ) Өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексеру.

Ой қозғау стратегиясы: «Джигсо әдісі»




Атауы

Белгіленуі

Өлшем бірлігі

Формуласы

1

Жұмыс










2

Кинетикалық энергия










3

Қуат










4

Жылдамдық










5

Жол












Бағалау критерийлері:

  • Оқушы кестенің әр жолын дұрыс толтырады;

  • Оқушы шамалардың физикалық мағынасын біледі және түсінеді.

Дискрипторлар:

  • Берілген кестенің әр жолын дұрыс толтырды;

  • Оқушы шамалардың физикалық мағынасын білді;

  • Оқушы әр жағдайды дұрыс түсіндірді.

Дайын жауаптар интерактивті тақтада беріледі. Оұушылар өзін-өзі бағалайды.


Жаңа сабақ:

(Е)(G) Эсперименттік тапсырма: Тікұшақ:

Оқушылар мұғалімнің қысқаша түсініктемесінен кейін:

1. Қағаздан «Тікұшақ» қиып істейді.

2. Оларды әртүрлі биіктіктен жіберу арқылы потенциалдық энергиясын есептейді.

(Ғ) (G) Проблемалық сұрақ қойылады



  • Күнделікті өмірдегі потенциалдық энергия деген ұғымды қалай түсінесін?

Бағалау критерийлері:

  • Өмірден мысал келтіреді;

  • Механикалық жұмыс,қуат,кинетикалық энергия айырмашылығын ажырата біледі.

Дискрипторлар:

  • Күнделікті өмірмен байланыстырады;

  • Олардың айырмашылығымен ұқсатығын ажыратады.

1 Дененің потенциал энергиясы: массаға.

Биіктікке байланыстығын алады..


«Бағдаршам» әдісі. Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
(G) Есеп шығару:

  1. Массасы . 100 кг дене 10м биіктіктен биіктігі 3 м үйдің төбесіне құлап түсті. Ауырлық күшінің істеген жұмысы .

  2. Массасы 800 г 3 м биіктіктен құлағандағы потенциалдық энергиясын анықта.

  3. Потенциалдық энергиясы 150 Дж, 120 см

Биіктіктен құлаған дененің массасын анықта.

  1. Массасы 400 г,потенциал энергиясы 200 Дж дене қандай биіктіктен құлады.

  2. Дененің Жер және Ай беттерінен бірдей биіктіктегі потенциалдық энергиялары бірдей бола ма.

Бағалау критерийлері:

  • Есептердің берілгенін жазады;

  • ХБЖ-ға аударады;

  • Потенциалдық энергияның мағынасын біледі және түсінеді;

  • Потенциалдық энергия формуласын есеп шығару барысында қолданады;

  • Потенциалдық энергияны өмірмен байланыстырады.

Дискриптор:

  • Есептердің берілгенін дұрыс физикалық тілде жазды;

  • ХБЖ-ға дұрыс аударды;

  • Потенциалдық энергия ұғымын түсінді;

  • Потенциал энергиясын формуласын ажырата отырып, оған есеп шығару барысында қолданды;

  • Потенциал энергиясын күнделікті өмірмен байланыстыра отырып анализ жасай білді.

«Бес саусақ» әдісі. Оқушылар өзін-өзі бағалау.

Оқулық

Кеспе қағаздар маркер

Қағаз,қайшы,метрлік ленейка

Жасыл, қызыл, сары түсті қағаздар

Үлестірмелі тапсырмалар


Сабақтың соңы


(G) Кері байланыс:

  • Не үйрендім?

  • Не қиын болды?

  • Сұрақ қою.



Интерактивті тақта

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





  • Сабақтың мақсатын саралау;

  • Тапсырманы саралау;

  • Қорытындыларды саралау;

  • Бағалауды саралау.

  • Дайын жауаптар арқылы өзін-өзі бағалау;

  • «Светафор» әдісі арқылы бағалау;

  • «Бес саусақ» әдісі арқылы бағалау;

  • «Критерий және дискрипторлар» арқылы бағалау.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1. Эксперименттік жұмыс кезінде ,оқушылар, техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау

2. Топтық жұмыс кезінде парта алдында отыру дағдаларын қадағалап және ережелерді сақтауды орындату

3. Топтың жұмысын ұйымдастыру.



Сабақ бойынша рефлексия



Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет