Информатика. 5 А,Ә-сынып.
|
|
Пән мұғалімі: Ибраев С.
|
Сабақтың тақырыбы.
|
Практикум. 25, 26. Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құру.
|
Мақсаты.
|
Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құру туралы оқушылардың білімдерін кеңейту. Өз бетімен жұмыс жасауға мүмкіндік беру. Практикалық тапсырмалар жасату арқылы қолдана алу дағдысын қалыптастыру.
|
Жұмыс нәтижесі.
|
Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құру туралы білімдері кеңейеді. Өз бетімен жұмыс жасай отырып практикалық тапсырмалар барысында қолдана алу дағдысы қалыптасады.
|
Сілтеме.
|
Информатика. 5-сынып. Оқулық 2014жыл. 184-188 беттер. Арман-ПВ Е.А. Вьюшкова. Н.В. Параскун. Б.Қ. Әбенов ІІ деңгей Мұғалімдерге арналған нұсқаулық.
|
Қолданылған әдіс-тәсілдер.
|
АКТ-ны қолдану; СТО үйрету; Жеке жұмыс; Топтық жұмыс
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
|
Ресурстар
|
Оқулық, дәптер, Стандартты бағдарлама WordPad, Интерактивті тақта, компьютерлер, Интернет желісі,
|
Сабақ жоспары.
|
Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою.
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша.
Рефлексия.
Біліп келуге.
|
Біліп келуге.
|
Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құруды.
|
Ойлауды Блум
бойынша жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі.
Түрткі(сұрақ,тапсырма,жағдаят)
|
Нәтиже
|
Бағалау
|
критерийлер
|
дескриптор
|
Ұпай
|
Жиынтық баға
|
Білу
10 мин.
|
Үй тапсырмасы
бойынша
білімін анықтау.
|
«Көз алдамшы суреттер» ойыны арқылы сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Мәтінді теру және түзету ережелері. мәтін бөліктерін ерекшелеу » тақырыбын интерактивті тақтадағы мысалдардарымен сұраймын. «Серіппе доп» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне сұрақ қояды да лақтырады және ол оқушы жауап беріп екінші оқушыға лақтырады.
|
Өткен тақырып бойынша алған білімдері анықталады.
|
Білім көлемін зерделеу.
|
Мәтінді теру және түзету ережелері. Мәтін бөліктерін ерекшелеу
біледі.
|
3
|
|
Мәтінді теру және түзету ережелері. Мәтін бөліктерін ерекшелеу
жартылай біледі.
|
2
|
Мәтінді теру және түзету ережелері. Мәтін бөліктерін ерекшелеу
өте аз біледі.
|
1
|
Түсіну
15 мин.
|
Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құру
мағынасын ашу,
қызметтерін компьютермен жұмысты жасау арқылы
игерту.
|
Сыныпты 3 топқа бөлу.
(Түрлі суреттерді алу арқылы топқа бөлу). Кітап, газет, журналдарда не бар? деген сұрақ қою арқылы жаңа сабаққа жол ашамын.
«Тірек белгілер» (ИОӘҚСЖЖБ-99 бет) оқыта үйрету ойыны.
Мәтінді оқиды, сурет, белгі, сызба салып түсіндіріп береды. Сурет сызбалары мазмұндылығын және әсемдігі бойынша басқа топтар қадағалап бағалайды.
|
Тақырыптың басты идеясын табу мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құруды түсіндіреді.
|
Тақырыптың басты идеясын
түрлері мен қолдануларын
түсіндырумен орындап мысалдар корсету.
|
Тапсырманы толық орындады
|
3
|
|
Қателіктері болды
|
2
|
Мүлдем орындай алмады
|
1
|
Қолдану
10 мин.
|
Тақырып тапсырмаларын
орындау барысында қолдану.
|
Деңгейлік тапсырмалар.
Қадам : Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу.
Қадам: Аралас құжаттар құр
Қадам. 1,2- қадамдарды бірге орындап корсетеды.
Сергіту:Бейнежазба бойынша
|
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады.
|
Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптастыру
|
Үш қадам
|
3
|
|
Екі қадам
|
2
|
Бір қадам
|
1
|
Талдау
5 мин.
|
Тәжірибеде жасаған жұмыстарын түсіндіру, талдау.
|
Әр топтың жасаған жұмыстарына талдау жасау. «Қатені тап» әдісі арқылы топтар бір-бірінің қатесін түзетеді.
|
Өзара пікірталасқа түсіп, жауаптың дұрыстығын дәлелдейді.
|
Пікірталасқа түсу.
|
диалог құрып,қорытынды жасайды
|
3
|
|
тек диалог құрайды
|
2
|
жұмысқа қатыспайды
|
1
|
Жинақтау
2 мин.
|
Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу. Аралас құжаттар құр
мысалдарын
салыстыру , шешім шығару.
|
«Талқылау» әдісі арқылы сабаққа белсене қатыспай отырған оқушылардан шығарамын.
|
Ерекшеліктерін және ұқсастықтарын салыстыра нақтылайды.
|
Жағдаяттан шыға білу құзыреті.
|
Толық шықты
|
3
|
|
Қиналды
|
2
|
Шыға алмады
|
1
|
Бағалау
3 мин.
|
Ойын жинақтауға дағдыландыру.
|
Ой-толғаныс.
Аралас құжаттар құр
Біліп келуге: Тақырыпты оқып сұрақтар мен мысалдар келтыру.
|
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.
|
Логикалық ойы.
|
Креативті
|
3
|
|