Бөлім-2
|
Шығармашылық және компьютер
|
Педагогтің аты-жөні
|
Суименова Балнур Сериковна
|
Күні
|
29.09.2023ж
|
Сынып: 2
Пән: Цифрлы сауаттылық
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Программалар құруды жалғастырамыз
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
2.4.1.1 тармақталған алгоритмді жүзеге асыру;
|
Сабақ мақсаты
|
Scratch программасында кейіпкерді сызықтық алгоритммен басқаруға мысал келтіреді.
тармақталған алгоритмді жүзеге асырады.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 мин
|
Ұйымдастыру
1.Оқушылармен амандасу,түгендеу.
2.Random group платормасында топқа бөлінеді.
3. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Назарын сабаққа аудару.
4.Қауіпсіздік ережесін қайталау.
Мұғалім төмендегі сұрақтарды оқушыларға қойып, суреттерді интерактивті тақтадан көрсетеді.
Оқушылар ұжымдық үлгіде білгендері бойынша өз ойларын айтып,
жауап береді
-Файл мен буманың айырмашылығы?
-Браузер дегеніміз не?
-Қандай броузерді білесіңдер?
-Суреттерге қарап файл мен буманы ажырата біл.
-Енгізу және шығару құрылғыларын ажырата біл.
5.Жаңа тақырыппен және мақсатымен таныстырылады.
|
1. Амандасу.
2.Сұрақтарға жауап береді
3.Мұғаліммен талқылайды
4.Сұрақтарға жауап береді.
5.Тақырыппен танысады.
|
Сұрақтарға жауап берген білім алушылар «Мадақтау» әдісі арқылы бағаланады
ҚБ/ Жарайсың!
Тамаша!
Талпын!
|
А4 Қағаз
Ноутбук
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың ортасы
5 мин
5-мин
2 мин
16 мин
|
Мұғалімнің түсіндірмесі. 1-сыныпта сендермен Скреч программалау ойын орталығында сызықтық алгоритм арқылы жоба жасағанбыз.Сызықтық алгоритм бізде іс-ірекеттің 1 сызық бойында орындалуын көрсетеді.Кейде белгілі бір жағдайға байланысты жоспар өзгеруі мүмкін.Мысалы демалыста достарыммен саябаққа барамын деп жоспарладық. Жоспардың жүзеге асуы неге байланысты?
Егерде күн ашық болса саябаққа барамын әйтпесе үйде кітап оқимын. Демек жоспардың 2 нұсқасы бар.
Бұл бізде тармақтық алгоритм деп аталады.
Дәптерге есте сақтаны жазып аламыз
1-тапсырма.Топтық жұмыс. тапсырма. «Ойнайық та ойлайық» әдісі.
Суретке қарап тармақтық алгоритмге мысал келтір. Бағалау критерийлері: Суреттегі жағдайға тармақтық алгоритм бойынша мысал келтіру
Сергіту сәті. Видеожазбадағы жаттығуды қайталау.( Балалардың ұсақ қол моторикасын ойын арқылы дамыту)
1 тапсырма. Жұптық тапсырма. Практикалық жұмыс. «Талдап талқылау» әдісі Жұмыс барысы: Scratch программалау орталығында тармақтық алгоритм бойынша жұмыс жасаймыз.
1)Төмендегі шыққан ұяшыққа жауап береміз
2)Құс белгісін немесе Enter пернесін басамыз.
Бағалау критерийдері: Scratch программасын іске қосу;
-Спрайттар кітапханасынан керекті кейіпкерді таңдау;
-Фон таңдау;
Керекті скрипттерден жоба жасау.
|
Мұғалімді тыңдайды.
Сұрақтарға жауап береді
Жұмыс дәптеріне ережені жазып алады.
Тапсырманы орындайды
Видеороликтегі іс әрекетті қайталайды
Тапсырманы ноутбукта орындайды.
|
Сұрақтарға жауап берген білім алушылар «Мадақтау» әдісі арқылы бағаланады
ҚБ/ Жарайсың!
Тамаша!
Талпын
Дескриптор:
-Суретке мұқият қарайды;
-Тармақтық алгоритмге мысал келтіреді.
ҚБ/ Жарайсың!
Тамаша!
Талпын
Дескриптор:
- Scratch программасын іске қосады;
-Спрайттар кітапханасынан керекті кейіпкерді таңдайды;
-Фон таңдайды;
Керекті скрипттерден жоба жасайды.
ҚБ/ Жарайсың!
Тамаша!
Талпын
|
Оқулық §5;
24-25 бет
https://youtu.be/5DsRDfBS4CU
Оқулық 108 бет.
https://youtu.be/Exm2BP-q4Cc?feature=shared
Ноутбук.
Scratch программасы.
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Рефлексия. «Бір сөзбен түйіндеу» әдісімен бағаланады.
Бүгінгі сабақтан түсіндім.........
Бүгінгі сабақтан түсініксіз болғаны..........
Бүгінгі сабақты қолдана аламын................
Керібайланыс «Стикер» әдісі
|
Өзін өзі бағалайды
|
ҚБ/Жарайсыңдар!
|
Стикерлер.
|
Тақтадағы суреттерге қарап алгоритмдерді ажырата біл. Не үшін? Жауабын айт.