Сабақтың тақырыбы: Тармақталған алгоритмдер. Тармақталған алгоритмдермен жұмыс Сабақтың мақсаты



Дата10.06.2017
өлшемі333,45 Kb.
#18663
түріСабақ
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: Информатика

Аты-жөні: Жакипова Анар Тойшибековна

Мекен жайы: Қарағанды облысы, Жезқазған қаласы, №10 жалпы білім беретін орта мектеп

Сыныбы: 8 «А»

Сабақтың тақырыбы: Тармақталған алгоритмдер. Тармақталған алгоритмдермен жұмыс


Сабақтың мақсаты

а) Білімділігі: Тармақталу операторларымен танысып, программаның жалпы құрылу формаларын үйренеді;

ә) Тәрбиелігі: Есептер құрастыру, күнделікті өмірден мысалдар келтіру арқылы оқушылардың ойлаушылдық қабілеті дамиды

б) Дамытушылығы: Болашақтың еншісіндегі, қазіргі даму үстіндегі технологиялармен таныстыру.

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, компьютерлер, топтамалар,

http://bilimland.kz сайты


Оқыту әдістері

Сөздік, практикалық, түсіндірмелі.


Оқыту формалары

Жеке, топтық, ұжымдық.


Пәнаралық байланыс

Математика, химия, қазақ тілі, ағылшын тілі

Пайдаланылған әдебиеттер

8 сынып оқулығы. Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов, «Информатика негіздері» журналы


Сабақтың барысы

а) ұйымдастыру

ә) үй тапсырмасын сұрау

б) жаңа сабақ

в) бекіту

г) үйге тапсырма

д) қорытынды




І кезең

Ұйымдастыру кезеңі

Good morning, children! Sit down, please!Оқушылармен амандасу, түгелдеу, назарын сабаққа аудару, жағымды көңіл-күй қалыптастыру. Сергіту сәті «Көңілді күн» әні


ІІ. «Кім көп біледі» кезеңі

Check your home task Үй тапсырмасын сұрау

Өткен тақырып бойынша сұрақтар:

1.Алгоритм дегеніміз не?

2. Алгоритмнің түрлерін ата

3. Алгоритмнің жазылу формасы қалай?

4. Блок-схема деп нені айтады?

5. Алгоритмге мысалдар келтіріңдер

Үй тапсырмасын қорытындылау мақсатында Bilimland.kz сайтынан «Википедия дегеніміз не?» атты танымдық фильм көрсетіледі. Оған мына сілтеме арқылы кіруге болады: http://bilimland.kz/kk/content/lesson/11915-vikipediya_degenimiz_ne


ІІІ. «Білімге білім қос

кезеңі «Жаңа сабақ»



Our lesson begin

Ой қозғау. Менің мектепке келгенше орындаған әрекеттерім қалай аталады?

Біз жалпы алгоритм түрлерімен танысқан болатынбыз олар: сызықты алгоритмдер, тармақталған алгоритмдер,циклдік алгоритмдер. Енді тармақталған алгоритмдер деп нені айтамыз, олардың алгоритмдік тілдегі құрылуымен, программалық тілдегі жазылуымен, онда қолданылатын операторлармен танысамыз.

Кейбір шарттарды тексеру барысында орындалатын алгоритмдерді тармақталған алгоритмдер деп атаймыз. Тармақталудың орындалу түрлері:

Блок –схема түрінде Алгоритмдік тілде Pascal прог. Тіл

егер шарт if шарт then begin


шарт

иә жо жоқ онда 1 серия 1 серия end;

әйтпесе 2 серия else begin 2 cерия end


1 серия

2 серия

Л

Логикалық жалғаулар:

Және И And

Немесе Или Or

Емес Нет Not

Мысалдар қарастырайық: Есеп1.

Екі сан А және В берілген. Екі санның үлкенін табу/ЕСҮ/ алгоритмін және программасын құру керек.

алг ЕСҮ (арг. нақ А, В,нәт. нақ У) program ESU;

var a,b, y:real;



басы begin

енгізу А, В readln (a,b);

егер if a>b else ;

онда У: = А then y:=a

әйтпесе У:=В else y:=b;

бітшығару У writeln(‘y=,’y);

соңы end.

www.bilimland.kz сайтына кіріп 8 сыныптағы «Тармақталу алгоритмдерін бағдарламалау операторлары» тақырыбындағы түсіндірмені тыңдап, оқып, операторлар түрлерін дәптерге жазамыз. Осы тақырыпта берілген үш жаттығуларды әрқайсымыз орындаймыз.




ІV. «Жүзден жүйрік, мыңнан тұлапар» кезеңі

Бұл кезеңі бойынша оқушылар 3 топқа бөлінеді. Ары қарай есептер шығарамыз, тапсырмалар орындаймыз. Сынып үш топқа бөлінеді: «Ойшылдар», «Информатиктер», «Программистер» болып. Мұнда «Ойшылдар» тобы физика, математика, химия пәндерінен есептер шығарады. Ал «Информатиктер» тобы есептерге алгоритм құрса, «Программистер» сол есептерге программа жазады. Әр тапсырмадан соң топтар қызметтерін ауыстырып отырады. Топтар бір-бірін бағалап отырады, бағалау парағы арқылы.

Тапсырмалар

1-тапсырма. Егер ауаның 21% оттегіні құраса, онда авс өлшеміндегі бөлмедегі оттегінің көлемі қанша болды? а=3, в=4,с=5.

2-тапсырма.

Х, У сандары берілген. Егер осы сандар теріс болса, оларды модульдерімен алмастырамыз; біреуі ғана теріс болса, әрқайсысын 0,5-ке арттырамыз.



3-тапсырма. «Қатесін түзей отырып ретін тап» ойыны. Бүтін А санының түбіріне шығаратын программа құрылған. /барлық топқа бірдей/


V. кезең «Физминутка»

Оқушылар тақтадағы жаттығуға қарап, көзге арналған жаттығуларды жасайды.


VI.Сабақты бекіту

Сабақты қорытындылау www.bilimland.kz сайтына кіріп 8 сыныптағы «Тармақталу алгоритмдерін бағдарламалау операторлары» тақырыбындағы тест тапсырмасын орындау

VII. Бағалау

Goodbye! Our lesson is over. Thank you for your lesson.

Бағалау парақтары бойынша оқушыларды бағалау, үйге тапсырма оқулықтан 65-70 беттер.



Рефлексия «Бүгінгі сабақты өзіңше бағала»





Каталог: wkeiaqko -> kuquisga -> yesyugii
wkeiaqko -> Пәнді оқыту арқылы оқушылардың ақпараттық-коммуникативті құзіреттіліктерін арттыру
wkeiaqko -> «Көптілді оқытуды дамыту»
kuquisga -> Сабақ Сабақтың тақырыбы: Сутек, қышқылдар, тұздар 8 сынып
wkeiaqko -> Сабақ жоспарларын тексеруді жүргізуге арналған Әдістемелік нұСҚаулық
yesyugii -> «Сабақ беру үйреншікті жай шеберлік емес, ол үнемі жаңадан жаңаны табатын өнер»
kuquisga -> Жаңашыл әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың танымдық қабілетін арттыру Уралбаева Қызғалдақ Ризабекқызы «№61 Жалпы білім беретін орта мектебі»
kuquisga -> Мен сөз соңында Ұбт-дан жоғары балл алған барлық балаларды
kuquisga -> Сабақтың типі: аралас сабақ Сабақтың әдістері: түсіндіру, слайдпен жұмыс, электронды оқулықпен жұмыс


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет