Әлиева Айнагүл Әнафияқызы.
Ақтөбе қаласы
№39 орта мектеп тарих пәнінің мұғалімі
Пәні:Ерте орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы
Класы:7
Сабақтың тақырыбы:Тәуекел хан
Мақсаты:Оқушыларға Тәуекел ханның ерлігі мен ержүректігі, көрегендігі,Отансүйгіштіктік,ұлтжандылық қасиеттерін дәріптеу.Елін қорғайтын азамат болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:сұрақ-жауап,баяндау,пікір талас,ой қозғау
Сабақтың әдісі:аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі:батырлық туралы нақыл сөздер,батырлардың суреттері,бейнефильм,карта,интерактивті тақта.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі:
Кіріспе сөз.(тақтада нақыл сөздер ілулі тұрады)
1.Отан үшін отқа түс күймейсің.
2.Ерлік-елдің қасиеті
3.Жүректілік-жігіттің асыл қасиеті Б.Момышұлы
4.Адал адам Отанын сүйеді.Адал ақ жүректе Отан анасындай.Отанның дегенін істеу-қуаныш,мақтаныш.Отанға деген махаббатты бізде өлшеуге болмайды. Б.Бұлқышов
Үй тапсырмасын сұрау
Өткенге шолу
1-тапсырама.
Кітаптан Жоспар бойынша тұрған сұрақтарды талдау
2-тапсырма.Хақназар ханның сыртқы елдермен байланысын атаңдар?
Жаңа сабақ
Оқушалар бүгінгі сабақ өзгешелеу өтеді.Алдарыныңыз оқушы күнделігі тұр.Бүгін неше сабақ әрі қандай пәндер болады?(оқушылардан бүгінгі сабақ кестесін сұраймын)Ендеше оқушылар бұл пәндерден өзінің пән мұғалімдері беретін болса,бүгін сол сабақтың бәрін тарих пәнінің мұғалімі беріп көреді.Қазір бәріміз сабақ кестесін құрастырайық.
Оқушы күнделігі
ььььиииии
Оқушылар сабақ кестеміздегі өтілетін пәндерімізді біліп алсақ,әрі қарай осы пәндерден тарих пәнінде жүргізіп көрейік.Ендеше 1-сабақ.Математика сабағы.Амал есеп шығарамыз.төмендегі тапсырама қараймыз,әр есепке бір минуттан беріледі,
1-тапсырма;№1(2370:5)+1000=1474 жыл №3.2000-477= 1523 ж
№2 500*3+11=1511 ж №4.4500:3+2*19=1538ж
№5 .(1600:2)197+0,6*1000=1597ж. №6.1:0,001+250*2+41*2=1582ж
№7.1:0,001+250*2+83=1583ж №8.(1600:2)+197+0,6*1000=1597ж
2-тапсырма.Осы шыққан сандарды реттестіріп тақтаға жазып Тәуекелдің
Қазақ қоғамындағы тыныс жайында жылдарымен байланыстырып жазу
2-сабақ.Тарих сабағы
Жоспары:
1.Тәуекел хан тұсындағы хандықтың сыртқы саясаты
2.Қазақ –өзбек қатынастары
3.Орыс мемлекетімен қарым-қатынасы.(3 минут беріледі,жоспар бойынша кітаптан мазмұнын қарап ауызша түсінгенін сұрау)
3-сабақ
География сабағы:
Жоғарыда айтылған оқиғаларды картадан көрсету
1.1582 ж.маусым айында Тәуекел бастаған қазақ әскерлері Баба сұлтанның әскерімен шешуші шайқас өткізген жер.
2.1583 ж.Тәуекел хан өзбек ханымен»ант беріскен шартты» бұзып Абдоллахпен кейбір қалаларды тартып алған жерлері
3.1454 ж.орыс патшасы Степановты жауап ретінде Мәскеуден қай жерге жіберді?
4.1597 ж.Абдоллах ханмен оның баласы арасында қайшылық туды.Оны тиімді пайдаланған Тәуекел Абдоллах ханды жеңген жерді ата
5.1598 ж.Тәуекел хан Маураннахрға баса көктеп кіріп,оған қарайтын қандай қалаларды басып алды?
(Осы аталған оқиғаларға жауап берумен қатар,картадан қалаларды көрсету)
Қорытынды
Тәрбие сағаты
Сонымен оқушылар ерте заманнан бері ата-бабамыз армандаған еліміздің тәуелсіздігіне бүгінде қол жеткізіп отырмыз.Біздің президентіміз Н,Ә.Назарбаев ел бақытын, арман –мақсаттары мен тәуелсіздігіміздің берік болуына ат салысып келе жатыр.Жастар мәңгілік еліміздің тірегі екенін айтып,оларға жақсы жағдай жасап отыр .Бейбіт елдің ұланы сендер елдің туын жықпай желбіретуге үміт артып жүрміз.Тәуелсіздігіміз мәңгі болсын деп бүгінгі сабағымызды «Елім менің»өлеңімен аяқтаймыз
Бағалау
Үйге тапсырма
Тәуекел ханның ерлігін жаза отырып,тәуелсіздігіміздің жетістіктерін қоса эссе жазу
Күні:2.03.16.ж.
Класы:10
Пәні:Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы:Қазақтың атақты әнші-күйшілері
Мақсаты:а)білімділігі;Қазақтың атақты әнші-күйшілерінің
шығармашылығындағы негізгі тақырыбы,
қазіргі кезеңдегі дәріптелуіне қосымша ізденіс
жұмыстары арқылы жүйелеп меңгерту;
ә)дамытушылығы; Оқушылардың өздігінен жұмыс
жасауы мен салыстырмалы талдау жасау дағдысын
дамыту;
б)тәрбиелігі;Өз елінің мәдениетін,музыкасын сүюге,
қадірлеп,құрмет тұтуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,баяндау,пікірлесу,ойларын ортаға салу.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Пәнаралық байланыс:музыка
Көрнекілігі:портреттер.интерактивті тақта.дискілер,
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі:
А)Оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру,
Ә)Бүгінгі сабақтың еркешелігін,мақсаттын айту және оқушыларды 3-топқа бөлу.
1-топ.Батыстың ән мектебі
2-топ.Арқаның ән мектебі
4-топ.Оңтүстік ән мектебі
Үй тапсырмасын сұрау:
1-топтың тапсырмасы:Қазақтың музыкалық фольклорының кезеңдерін ата
2-топтың тапсырмасы:Қазақта қандай әншілік,күйшілік мектептер болған
3-топтың тапсырмасы:Қазақтың атақты әнші-күйшілері ата.Өзіміздің жерлестерімізді ата
Үй тапсырмасын бекіту
Ақтөбедедегі ескерткіштер мен көшелерді атау ,суреттер арқылы ішіндегі әнші,күйшілерді атап,еңбектеріне талдау
Жаңа сабақ
Музыка тыңдау.(1-топ:Мұхиттің әнінен үзінді тыңдау.
2-топ:Жәнібек Кәрменовтің әнінен үзінді тыңдау
3- топ:Термелерден үзінді тыңдау,яғни әр өңірден ән айту мақамдарын
Тыңдаттыру арқылы бүгінгі сабақтың негізін көрсету )
1-тапсырма.Әр топтың оқушыларына 5 кісінің есімі туралы тапсырма.»Жадымда жатталған есімдер» 1-топ.Асан қайғы,Қазтуған,Доспамбет,Махамбет,Сәкен.
2-топ.Ақан сері,Біржан сал,Байғанин,Бұқар жырау,Тәттімбет
3-топ.Жаяу Мұса,Қазанғап,Дина Нұрпейісова,Дәулеткерей,Үмбетей.
2- тапсырма.«Үш түрлі күнделік әдісі» (әр топқа күнделік әдісі қалай жүретіні жайында түсіндіру,яғни,күнделікте 1-ші өмірбаяны,
2-ші.қайда ?қашан?қандай әндер шығарды?картадан көрсету
3-ші.сұрақ –жауап әдісі.
1-топ.Тарихи ескерткіштерді ата.(өз өңіріміздегі әншілер.)
2-топ.«Былқылдақ»,«Ақсиса»,«Келемін тау ішінде түнделетіп»,«Желдірме»,«Кісен ашқан»авторларын сұрау.
3- топ.Қазақтың әншілерінен ата
3-тапсырма.(кітаппен жұмыс оқулықтағы сұрақтар мен тапсырмаларды талдау)
Бекіту
Жеке жұмыс(кестені толтыру)
Мәтіннен ерекше әсер еткен немесе ой салған дәйексөз келтіру
|
Жеке түсінік беру,осы дәйексөзді жазуға не себеп?Қандай ой тудырды?Осыған байланысты қандай сұрақ туды?
|
«Замандасыма хат»
|
«жырау»,«эпик»,«сал-сері»
|
-
|
-
|
Қорытынды
Сұхбат.«Жадымда жыр мазмұны»,Әр топ бір-біріне өз ойларын айтады
Бағалау
Әртүрлі гүлдермен марапаттау
Үйге тапсырма
Эссе жазып келуге беріледі
Достарыңызбен бөлісу: |