Білім беру ұйымының атауы
|
Н.Данаев орта мектебі
|
Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
|
9.3 Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар.
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Айтжанова Аружан
|
Күні:
|
13.02.23ж
|
Сынып: 9Е
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси институттарының қалыптасуы.Мемлекеттік құрылысы.
Зерттеу сұрағы:1995 жылғы жаңа Конституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
9.3.1.8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуын талдау;
9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап,қорытындылау.
|
Сабақтың мақсаты
|
Қазақстандағы президенттік басқару институтының басты ерекшеліктерімен танысамыз.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Оқушылармен амандасып, түгендеймін, үй тапсырмасын сұрап ,жаңа тақырып түсіндіремін.
Миға шабуыл
«Қоғамдық-саяси институттар»дегеніміз не?
Жетелеуші сұрақтарды қою арқылы сыныптық талқылау ұйымдастыру.
«Картошка фри»әдісі бойынша үй тапсырмасын сұраймын.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар фри таяқшаларындағы сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын кері байланыс беріп отырады
|
Тақырып
тық суреттер
|
Жаңа білім
|
Жаңа тақырып түсіндіремін. Қазақстанда президенттік басқару формасындағы республикалық жүйе қалыптасты.Конституциялық ереже бойынша мемлекеттік биліктің қайнар көзі-халық.
Мемлекеттік билік заң шығарушы,атқарушы сот тармақтарына бөлінеді.Парламент-заң шығарушы орган.Үкімет- Қазақстан Республикасының атқарушы билігін жүзеге асырады.Сот билігі мемлекеттік биліктің дербес тармағы болып табылады.Оны республика атынан сот қана жүзеге асыра алады.Заңға сәйкес республиканың Жоғарғы Соты және жергілікті басқа да соттары құрылды.Сот билігі азаматтар ,қоғамдық бірлестіктер,мемлекеттік органдардың құқықтарын,бостандықтарын және заңды мүдделерін қорғау үшін құрылды.
2001 жылы 23 қаңтарда «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы» Заң қабылданды.Онда мәслихат және әкімшіліктің іс-әрекеті бекітілді.Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрамына 87 қала ( 3 республикалық маңызы бар қала-Нұр-Сұлтан,Алматы және Шымкент,14 облыс орталығы,Облыстық маңызы бар 25 және аудандық маңызы бар 45 қала),174 кент кіреді.
1.Тапсырма.Термин сөздермен жұмыс.
Топонимика-
Ономастика-
Геосаясат –
2.Тапсырма.Quizizz бағдарламасымен тест тапсырады.
|
Дескриптор:
Қоғамдық -саяси институттардың қалыптасуы туралы біледі.
Дескриптор:
Термин сөздерге анықтама береді.
Дескриптор:
Жаңа тақырып бойынша 8 сұрақ тест тапсырады.1,2,3 орынға сыйлық беріледі.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық мәтіндер
К.Бегалин Империя құрамында – Алматы:Аруна 2013
Омарбеков Т.Қазақстан тарихының ХХ ғ өзекті мәселелері Өнер, 2014
|
Бекіту
|
Үй тапсырмасы: Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси институттарының қалыптасуын оқып келу және дәптерге кесте түсіру.
Оқушылар белсенділігі үшін 1-10 бал көлемінде бағаланады.
|
Сабақтың тақырыбын қорытынды
лау
|
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
|
«Мұғалімге хат» әдісі.
- Сабақты түсіндім
-Сабақты жартылай ғана түсіндім
- Сабақты мүлдем түсінбедім.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|