Short Term Plan Қысқа мерзімді жоспар



бет1/2
Дата11.02.2020
өлшемі329,41 Kb.
#57838
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
ашық сабақ Гүлсім 123
ашық сабақ Гүлсім 123, ашық сабақ Гүлсім 123, ашық сабақ Гүлсім 123, ашық сабақ Гүлсім 123, ашық сабақ Гүлсім 123, ашық сабақ Гүлсім 123, ашық сабақ Гүлсім 123, ашық сабақ Гүлсім 123

Short Term Plan Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

8.3А Бөліп шығару

School: Мектеп: «№ 270 Ғ.Мұхамеджанов атындағы орта мектебі» КММ

Date:

Күні: 25.01.2019ж.

Grade Сынып: 8 «А»

Teacher s name:

Мұғалімнің аты-жөні: Есенова Гүлсім Базарбайқызы

Number present: absent:

Қатысқандар саны: 18 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

Theme of the lesson:

§30.Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері). Белгілері мен алдын алу шаралары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру


Сабақ мақсаттары

The aims of the lesson

Барлық оқушылар: Тері ауруларын сипаттап, түсіндіру

Diseases skin and disorders



Оқушылардың басым бөлігі: Аурулардың (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері) белгілері мен ерешеліктерін ажырату

Кейбір оқушылар: Тері ауруларының алдын алу шараларынын маңызын талдап,тұжырымдау

Бағалау критерийлері

Assessment criteria

1.Тері ауруларын сипаттап,түсіндіреді

2.Ауруларының белгілері мен ерешеліктерін ажыратады.

3.Тері ауруларының алдын алу шараларының маңызын тұжырымдайды


Тілдік мақсаттар

Language objectives


Термин сөздермен жұмыс : дерматолог, гигиена,паразит,

жануарлар,хлорамин,йод



Негізгі сөздер мен тіркестер:бактериялық,саңырауқұлақ тудыратын ауарулар,антисептикалық заттар,безеу бөртпелері

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

  • Тері жұқпаларының 3 тобы...................

  • Тері зақымданғанда антисептикалық заттарды пайдалану маңызды........

  • Адам терісі зақымданбау үшін ...........

Құндылықтарға баулу

Value links

«Мәңгілік ел» идеясын білім беру мен тәрбиелеуде іске асыру тетіктерін ескере отырып,денсаулық сақтау, азаматтық жауапкершілікті сезіну,топтық жұмыстарда бір-бірін тыңдау ,еңбек ,өзара бірлесу,ынтымақтастық ортасын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс


Cross curricular links

химия: химиялық жуғыш заттар,сабындар 9,11сыныптар

-физика: заттардың теріге серпімділік күші 7 сынып ,ультракүлгін сәуле күн көзі 9сынып

- қазақ әдебиеті- мақал- мәтелдер


Алдыңғы білім

Previous learning

Тері аурулары туралы түсініктері күбіртке безеу

Сабақ барысы Plan

Жоспарланған

Уақыты.

Time Periods

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Planned exercises

Ресурстар

Resources

Start 5 minutes

Сабақтың басы 5мин


Greeting Good morning Class!

- How are you?

-What the weather like today?

-What was your homework for today?



Психологиялық ахуал қалыптастыру /Бүгінгі күнде көңіл күйлеріңіз қалай?.Бүгінгі сабаққа қалай қатысамыз? Қандай дайындықпен келдік?

Интернет желісі арқылы тест тапсырады:



«Кahoot» әдісі бойынша алдыңғы білім мен жаңа сабақты ұштастыру (тест тапсыру)

  1. 1. Терінің негізгі үш қабаты?

А) эпидермис, дерма, теріасты май жасұнығы

Ә) эпидермис, эпителий, дәнекер ұлпасы

Б) эпителий, бірыңғай салалы бұлшықет қабаты, тығыз дәнекер ұлпасы

В) дерма, эпителий, нефрон

Г) қыртыс, ми қабаты, дерма

2. терінің қай қабатында меланин пигменті бар?

А) эпидермис

Ә) дерма


Б) эпителий

В) май


Г) нефрон

3. Терінің сезімталдығы неге байланысты?

А) рецепторларға

Ә) D дәрумені

Б) қоректік заттарға

В) май


Г) нефрон

4. Терінің қай қызметі денені температураның өзгеруінен қорғайды?

А) тыныс алу

Ә) бөліп шығару

Б) қор жинау

В) термореттелу

Г) қорғаныш

5. Тер бездерінің қызметін атаңдар

А) тыныс алу, бөліп шығару, қор жинау, термореттелу

Ә) D дәрумені

Б) қоректік заттарға

В) май


Г) нефрон
ҚБ мұғалім мадақтамасы /қолдау көрсету/

Оқушылар тазалық сақтау суреттерін суыру арқылы 3 топқа бөлінеді. ( йод,зеленка,мазь, спирт, хлорамин,сабын,душь, тарақ, сүлгі, чашка, киім,аяқ киім, қол алысу,саңыруқұлақ,кене)

Оқушылар өз суырған суреттердің артындағы мақал-мәтелдердің жалғасын табу арқылы топқа /дені сауға-бәрі сау;саулық-байлық негізі; қотыр-қолдан жұғады/ отырады.


Тірек суреттер символы



Main Part 30 minutes

Сабақтың ортасы 30 мин




«Миға шабуыл» стратегиясы

Сыни сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

/мектеп формасы қандай әдемі! –шіркін, суланбайтын,тар болмайтын,жыртылмайтын киім болса ғой-Бизде ондай киім бар емеспе?мен не жайында айтып тұрмын?ағаш,жемістер-қабығымен,жануарлар- терісі,жүні арқылы қорғалады

«Тері зақымдалуы» видеоақпарат көрсету.

Бұл көріністен не байқадыңыздар? Бұл жағдай неге орын алады?

Бүгінгі сабақ не туралы деп ойлайсыздар?

ҚБ Мұғалім мадақтамасы

Сабақ тақырыбы айтылып, мақсатымен таныстыру

«Жұптас,ойлан,бөліс» әдісі /мәтінмен жұмыс/ танысады.

/Топта әуелі жұппен,сосын топ мүшелерімен талдап, ортаға өз пікірлерін айтады/

Топтық жұмыс

1топ Тері аурулар сипаттамасы/ теміреткі/

2топ Тері ауруларының ерекшеліктері /безеу, қышыма/

3топ Тері ауруларының алдын алу шаралары

«ВЕЕР» әдісі арқылы /Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазып тапсырады. /Топ мүшелері веер бөліктеріне сұрақ жазып басқа топтармен алмасады./

Дескриптор



  • Тері ауруларының ұғымдарын сипаттайды

  • Теміреткі,қышыма,безеу туралы негізгі ақпаратты қолданады

  • Алдын алу шараларының маңыздылығын көрсетеді


ҚБ Екі жұлдыз,бір тілек арқылы бірін бірі бағалайды.

Саралау тәсілі тапсырма мен қарқын,бағалау
Жұптық жұмыс. «Кестелер сөйлейді әдісі» арқылы сызбанұсқаны толтырады. Тапсырма: ауру түрлерін салыстырыңыз.




теміреткі

қышыма

безеу

сипаттамасы








белгілері










Алдын алу шаралары










Дескриптор

  • Әр аурудың сипаттамасын нақтылайды

  • Теміреткі,қышыма,безеу ерекше белгілерін анықтайды

  • Алдын алу шараларының қағидаттарын көрсетеді

ҚБ «Дәптер алмасу» арқылы бір бірін бағалайды.

Саралау тәсілі: тапсырма мен дереккөз
Галерея әдісі :Шығармашылық жұмыс «Тері ауруларының алдын алу өз қолымызда!» оқушылардың таңдауымен( санбюллетень, жадынама, ата-анаға хабарлама, АКТ, флипчарт мүмкіндіктері)

Дескриптор



  • Тері ауруларының белгілерін негіздейді (фото,суреттермен)

  • Алдын алу шараларын тұжырымдайды

  • Безендіру ерекшеліктері(жүйелілігі.түсініктілігі.,қол жетімділігі...

ҚБ «сэндвич» әдісі арқылы топтар бір- бірін бағалайды.

Позитивті комментарий: «Не ұнады?» Сындарлы сын: «Нені жақсарту керек?» Келешекке арналған комментарий: «Маған ұнады, бірақ келесі жолы....»

Саралау тәсілі тапсырма мен қарқын
Бүгінгі сабақты қорытындылау, жеке жұмыс

«Блум түймедағы» күлтелеріндегі сұрақтарға жауап береді.

Қарапайым сұрақтар: Тері аурулар түрлерін атаңыз?

Анықтаушы сұрақтар: Гигиена ережелерін сақтау қандай мақсаттарға сәйкес жүргізіледі?

Интерпретациялық /Түсіндіруші/сұрақтар: Қалай ойлайсың? неліктен үй-жайды зарарсыздандыратын сұйықтықтарды пайдаланамыз?

Тәжірибелік сұрақтар:Егер сіз денсаулық сақтау министрі болсаңыз тері ауруларынан емдеуді қолдауды қалай жүзеге асырар едіңіз?

Шығармашылық сұрақтар: Адамзат халықтық медицинаны көп қолданса қалай болар еді?

Бағалаушы сұрақтар: Адам терісі қауіпке аз ұшырау үшін сапалы киіммен қамтамассыз етілуін қалай бағалар едің?
ҚБ «Басбармақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.

ҚБ Мұғалім мадақтамасы

Саралау тәсілі: диалог және қолдау көрсету мен қорытынды
Пікірталас

1. Жиі жуынатын,тісін тазалайтын және гигиена қадағалайтын.

2. Спортпен айналысатын,дұрыс тамақтанатын және дәрумендер ішетін.

Айтылған саламатты өмір салтының екеуі де сақталатын болса,теріде қандай проблема болуы мүмкін екенін бағалаңдар


Интербелсенді тақта

«Bilim land» сайты



А.Р. Соловьева

Б.Т.Ибраимова

Алматы «Атамұра»



баспасы, 2018ж




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет