Алматы қаласы Алатау ауданы №169 мектеп-лицейінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі – Сулеева Шарбану Мадханқызы
Еңбек өтілі – 6 жыл
Санаты – ІІ
ІІІ деңгей бағдарламасы бойынша сертификатталған мұғалім
9 «А» сынып
18.09.2015 жыл
|
Сабақтың тақырыбы: Аңыз әңгімелер
|
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
|
Сабақтың мақсаты:
Аңыздық проза жанрларының ерекшеліктерін меңгереді.
Аңыз әңгіме түрлеріне талдау жасап үйренеді.
Сыни ойлау қабілеті дамиды.
|
Күтілетін нәтиже:
1.Ой- өрісі дамиды.
2. Өмірде қолдана біледі.
3.Өзін –өзі реттеуге үйренеді.
|
Табыс критерийі:
1. Аңыз әңгіменің түрлері ажыратады.
2. Шығармашылық жұмыс жасай алады.
3.Сыни ойлауға дағдыланады.
|
Сабақтың модулі: Сыни тұрғыдан ойлау. Оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. АКТ. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. Талантты және дарынды балаларды оқыту. Оқытуды басқару және көшбасшылық
|
Сабақтың әдіс – тәсілі:
|
Ресурстар: Оқулық (оқу құралдары),қосымша материалдар , слайдтар
|
Бағалау түрі: «Сұқ саусақ»
|
Сыныпты ұйымдастыру.
Сәлемдесу, түгендеу және зейіндерін бір ортаға тоғыстыру.
|
Сабақтың барысы:
|
Қызығушылықты ояту
|
Уақыты
|
Жұмыстың түрі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
5 мин.
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Топқа бөлу
Мақсаты: Оқушылардың бір-біріне деген достық ықыласы оянады.
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін сергіту биін орындатады. «Мен қазақпын»
Аңыз кейіпкерлерінің аты жазылған парақтарды үлестіреді.
|
Оқушылар сергіту биін орындайды.
Әр топ өз тобына жиналады.
|
Формативті бағалау
Оқушылардың ұйымшылдық іс-әрекетін бақылау. Мадақтау, қолдау.
|
5 мин.
|
Топтастыру стратегиясы
|
Топтастыру стратегиясы арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұрайды. Үй тапсырмасын пысықтау үшін сұрақтар қояды.
|
Оқушылар өткен тақырыптарды пысықтай отырып, ертегінің түрлерін айтады. Оқыған ертегілерінен үзінді келтіреді.
|
Форма
тивті бағалау
Өткен тақырыпты игеру деңгейін қадағылау. Қолдау, мадақтау.
|
Мағынаны ашу
|
|
|
|
|
|
Жаңа сабақ
3мин.
|
1. Визуалды тапсырма.
Мақсаты: Көру арқылы ойын дамытады.
|
1.Оқушыларға интербелсенді тақтадан суреттер көрсетеді. Кейіпкерлер халық ауыз әдебиетінің қай түріне жатады?.
|
1.Оқушылар суреттегі кейіпкерлердің қай шығармаға жататынын айтып, тақырыпты ашады.
|
Форма
тивті бағалау
Өзара бағалау
|
4 мин.
|
2.Электронды оқулық
Мақсаты:
Оқушылар жаңа білімді игеру деңгейін анықтайды.
|
Мұғалім оқушыларға электронды оқулықтан аңыз туралы мәліметті тыңдатады.
|
Оқушылар аңыз туралы мәліметті тыңдайды.
|
Форма
тивті бағалау
Өзін-өзі бағалау
|
10 мин.
|
3.Оқулықпен жұмыс
Мақсаты:
Оқушылар берілген тақырыпты меңгереді.
|
Мұғалім төрт топқа оқулықтан тақырыпты бөліп береді.
|
Оқушылар тақырыпты оқып, келесі топтарға түсіндіреді.
|
Форма
тивті бағалау
Өзін-өзі және өзара бағалау. Мадақтау, қолдау.
|
2 мин.
|
«Серпілген сауал»
Мақсаты: Оқушылар ойларын жылдам айтуға қалыптасады.
|
Мұғалім оқушыларға серпілген сауал ойнын ойнатады.
Оқушыларға серпілген сауалды ұстап тұрып, тез, жылдам бүгінгі тақырыпқа байланысты не үйренгенін сұрайды.
|
Оқушылар серпілген сауалды ұстап, алған білімдерін ортамен бөліседі.
|
Форма
тивті бағалау
Мадақтау, қолдау
|
Ой толғаныс
|
10 мин.
|
4. «Өзіңнің туған жеріңге Асан қайғыша баға беріп көр» тақырыбында эссе жазу.
Мақсаты: Оқушылар ойларын жинақтайды, білімді игеру қабілеттерін көрсетеді.
|
Мұғалім оқушыларға тақырыпты береді. Тақырып бойынша эссе жазуды тапсырады..
|
Оқушылар тақырыпқа байланысты эссе жазады..
|
Форма
тивті бағалау
Өзара бағалау.
|
Бағалау
3 мин.
|
«Сұқ саусақ » әдісі
Мақсаты: Оқушылар алған білімдерін қорытындылайды. Мұғалім оқушыларды бағалайды.
|
Мұғалім «Сұқ саусақ» әдісін түсіндіреді.
|
Оқушылар жақсы қатысқан топты сұқсаусағымен көрсетеді.
|
Форма
тивті және жиын
тық бағалау
|
1 мин
|
Үй тапсырмасы:
Міндетті деңгей:
Асан қайғы туралы аңыз әңгімелерді оқып келу.
Мүмкіндік деңгей:
Асан қайғының шын атын, тарихта қандай тұлға болғанын анықтау.
|
Тапсырманы мұғалім түсіндіреді.
|
Оқушы күнделікке жазып алады.
|
|
Рефлек
сия 2мин
|
«Интервью» әдісі
Мақсаты: Оқушылар алған білімдерін қорытындылайды. Мұғалім оқушыларды бағалайды.
|
Мұғалім сұрақтар жазылған парақшаларды үлестіреді.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
Формативті бағалау
Оқушы ойын бақылау
|
|
Сұрақтар
|
Оқушының жауабы
|
-Сізге сабақ ұнады ма? Өз пікіріңізді дәлелдеңіз.
-Сабақ тақырыбының Сіз үшін қандай маңызы бар деп ойлайсыз?
-Осы тақырып бойынша тағы не білгіңіз келеді?
-Бүгінгі үйренгеніңіз Сіз үшін болашақта қажет болады ма?
-Осы тақырып бойынша қандай ақпарат көздерін қарастырасыз?
-Өз жұмысыңызға қанағаттанасыз ба?
|
|
Оқушының аты-жөні____________________________________________
Сабақтың тақырыбы _________________________________________________
|
Сұрақтар
|
Оқушының жауабы
|
-Сізге сабақ ұнады ма? Өз пікіріңізді дәлелдеңіз.
-Сабақ тақырыбының Сіз үшін қандай маңызы бар деп ойлайсыз?
-Осы тақырып бойынша тағы не білгіңіз келеді?
-Бүгінгі үйренгеніңіз Сіз үшін болашақта қажет болады ма?
-Осы тақырып бойынша қандай ақпарат көздерін қарастырасыз?
-Өз жұмысыңызға қанағаттанасыз ба?
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |