1.Загальна характеристика іміджу ділової людини
Імідж - це сформований образ ділової людини або цілої організації, в якому виділені характеристики, що роблять вплив на оточення. Цей образ обов'язково включає певну емоційне забарвлення. Імідж, як правило, має на увазі етичність, позитивність. Ступінь оформленості, визначеності образу, який вже став іміджем, досить велика і близька до деякого професійному стереотипу, але все ж обов'язково має індивідуальні риси, сукупність певних якостей, які відіграли провідну роль у формуванні цього образу. Створити імідж нелегко, це досить довгий процес, а зруйнувати можна досить швидко, наприклад, якщо проявити неетичну поведінку в будь-якій формі. Створений імідж потрібно підтримувати, але є ситуації, коли шкідливо діяти стереотипно і потрібно відреагувати на мінливі умови, демонструючи пластичність іміджу. Формування іміджу може відбуватися повністю стихійно, а може бути результатом цілеспрямованої роботи. У імідж входять як природні якості особистості, так і спеціально сформовані. Від іміджу багато в чому залежить, наскільки гідно співробітник представить свою організацію і свою роль у ній, як швидко співробітника помітять з боку керівництва і йому представиться найкраща можливість реалізувати свій потенціал, можливо, зробити кар'єру. Тому іміджем можна і потрібно управляти.
Зовнішній вигляд ділової людини – це перший крок до успіху в ділових стосунках.
Привабливий зовнішній вигляд – це поєднання багатьох компонентів: одяг і макіяж, колір обличчя, доглянута шкіра, укладене волосся та ін. Але визначальним фактором є одяг.
Необхідно пам’ятати, що одяг відображає і підкреслює індивідуальність, характеризує менеджера, керівника як особу. Його зовнішній вигляд свідчить про ступінь надійності, респектабельності і успіху в справах. Разом з тим не потрібно намагатися пригнічувати партнерів багатством своєї зовнішності: імітація багатства вважається вельми неетичним явищем в західному бізнесі.
Службова обстановка накладає певні вимоги до зовнішнього вигляду ділової людини. В світі моди давно склалося певне поняття – “діловий костюм”. Він, звичайно, враховує останні тенденції в моді, але при цьому залишається певною мірою строгим і консервативним.
Здійснюючи підбір костюма в широкому сенсі (тобто враховуючи всі супутні компоненти), потрібно керуватись такими загальними правилами:
єдність стилю;
відповідність стилю конкретній ситуації;
розумна мінімізація колірної гамми (“правило трьох кольорів”);
відповідність якісного рівня аксесуарів (взуття, папки для паперів, портфеля і под.) якості основного костюма.
Головне правило, яке потрібно виконувати підбираючи діловий костюм та всі його компоненти, – загальне враження охайності, акуратності і навіть деякої педантичності в одязі. Це повинно примусити партнера думати, що така акуратність присутня й у справах.
Останнім часом такі аксесуари, як годинник, окуляри, ручки стали не стільки “засобами виробництва” менеджера, керівника, скільки символами його добробуту, проте вони не повинні відволікати партнера від загального сприйняття вашої зовнішності як кваліфікованого фахівця і приємного співбесідника.
2. Компоненти іміджу ділової людини
Робота над створенням іміджу ділової людини не зводиться лише до створення зовнішнього образу, який може маскувати реальну сутність людини. Зовнішній вигляд – це лише стиль, обумовлений внутрішнім складом особистості.
Першим аспектом (етапом) формування іміджу є рівень самооцінки людини, яка значною мірою визначає її поведінку. Занижена самооцінка сковує людину, завищена – не дозволяє об’єктивно оцінювати ситуацію і себе в ній.
Можна визначити основні компоненти іміджу ділової людини:
самооцінка особистості;
моральні цінності особистості;
етика ділового спілкування;
діловий етикет і протокол;
тактика спілкування (уміла орієнтація в конкретній ситуації, володіння механізмами психологічної дії і т. д.);
зовнішній вигляд (одяг, аксесуари до одягу; постава і хода).
3. Внутрішні та зовнішні чинники іміджу особистості
Виділяють зовнішні та внутрішні чинники формування іміджу.
Зовнішні чинники іміджу:
зовнішній вигляд: одяг, аксесуари одягу, зачіска, макіяж;
гарні манери: належні жести, пози, постава, хода;
виразність міміки та вміння нею керувати;
вміння використовувати простір для спілкування тощо.