Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Дүние жүзі тарихы
|
Бөлім:
|
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 11
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", прагматизм", "позитивизм" түсініктерін қолдану;
11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын бағалау;
11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу
|
Сабақтың мақсаты
|
Жаңа уақытта қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм" ұғымдарын қолдану
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Қызығушылықты ояту
Реформацияның әсерінен католик шіркеуінің жағдайы қалай өзгерді? Қоғамның дамуына Қайта өрлеу дәуірі не әкелді? Ағарту дәуірі қандай идеялар әкелді?
Тапсырма: либерализмнің тән ерекшеліктерін көрсетіңіз және тарихтан мысал келтіріңіз:
1) ұлт – қоғамдық бірліктің жоғары нысаны;
2) өндіріс құралдарына жеке меншік;
3) өндіріс құралдарына қоғамдық меншік;
4) кәсіпкерлік еркіндігі;
5) дәстүрлі құндылықтарға бейімділік
6) жоғары құндылық пен негіз-әрбір адамның құқықтары мен бостандықтары;
7) реформалардың кез келген түрінен бас тарту;
8) барлық азаматтардың байлығына, жағдайына және ықпалына қарамастан заң алдында теңдігі
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады
|
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады
|
Тақырып
тық суреттер
|
Жаңа білім
!!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар
87027984413
|
Тақырыпты жариялау: жаңа және қазіргі уақыттағы қоғамдық ой дамуының негізгі бағыттары.
Терминдермен жұмыс
Білім деңгейін анықтау үшін келесі тапсырманы орындау керек: термин мен оның мәнін дұрыс байланыстырыңыз,
Барлық сыныппен талқылау: бұл идеялар қашан пайда болды және неге әкелді?
1. Өндірістік қатынастардың негізі өндіріс құралдарына қоғамдық меншік болып табылатын және әлеуметтік әділеттілік, еркіндік, теңдік қағидаттары жария етілетін қоғамдық-саяси құрылыс
|
Национализм
|
2. Ұлттық басымдыққа және өз ұлтының ұлттық ерекшелігіне, қоғамдық дамудағы ұлттық фактордың басымдығын мойындауға, бір ұлттың басқа ұлтының мүдделерін қарама-қарсы қоюға негізделген саясат, шовинизм; 2) ұлттық тәуелсіздікке, оқшаулауға, ұлттық мемлекетті құруға ұмтылу.
|
Либерализм
|
3.Дәстүрлі құндылықтар мен тәртіптерге, әлеуметтік немесе діни доктриналарға идеологиялық бейімділік. Саясатта — мемлекеттік және қоғамдық тәртіптің құндылығын қорғайтын, "радикалды" реформалар мен экстремизмді қабылдамайтын бағыт. Сыртқы саясатта-қауіпсіздікті нығайту, әскери күш қолдану, дәстүрлі одақтастарды қолдау.
|
Социал-демократия
|
4.Әлеуметтік саясат және социализм шеңберінде пайда болған және кейіннен әлеуметтік әділеттілікті, ынтымақтастықты және үлкен еркіндікті бекіту мақсатында капитализмді біртіндеп жетілдіру позициясына көшкен идеялық-саяси кезең
|
Марксизм
|
5.Философиялық, экономикалық және саяси ілім, оның негізін қалаушылар - К. Маркс және Ф. Энгельс. Олар тарихтың материалистік диалектикасы мен материалистік түсінігін, қосымша құн теориясын және коммунизм туралы ілімді әзірлед
|
Е. Консерватизм
|
Кестені толтыру: Демократия және либерализм
1.Бейнематериал көру «Демократия мен либерализм арасындағы айырмашылық неде ?»
Материалдарын зерделеу.
Демократия
|
Либерализм
|
Олардың арасында ортақ не?
|
|
Айырмашылықтары
|
|
|
|
|
|
Оқушылар жаңа кезеңдегі қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм" ұғымдарын қолданады
Дескриптор:
Өндірістік қатынастардың негізі өндіріс құралдарына қоғамдық меншікті анықтайды;
Ұлттық басымдыққа және өз ұлтының ұлттық ерекшелігіне, қоғамдық дамудағы ұлттық факторын ажыратады;
Дәстүрлі құндылықтартарды сипаттайды;
капитализмді біртіндеп жетілдіру жолдарын көрсетеді;
К. Маркс және Ф. Энгельс көзқарастарын анықтайды;
Дскриптор:
Демократия мен либерализм арасындағы айырмашылықтарын ажыратады
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Видеоматериал, 9 минуттан бастап, Демократия мен либерализм арасындағы айырмашылық қандай?
https://yandex.kz/video/preview/?filmId=4071250865900456257&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dw-w-qG1gwHc&text=%D0%92%20%D1%87%D0%B5%D0%BC%20%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0%20%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%20%D0%94%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B5%D0%B9%20%D0%
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары
|
Оқушылар тақырыпты
қорытындылау
|
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
|
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|