№472 бұйрық бойынша нысан Сырбай Мәуленов атындағы №37 мектеп-лицей Қысқа мерзімді (сабақ)



Дата15.02.2023
өлшемі61,85 Kb.
#168818
түріСабақ
Байланысты:
Еркін және еріксіз тербелістер, резонанс ҚМЖ 9 сынып
Возрастная психология, қазақ әдебиеті 6-сынып


№472 бұйрық бойынша нысан

Сырбай Мәуленов атындағы №37 мектеп-лицей
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

Тер­бе­ліс­тер және тол­қын­дар

Педагогтің Т.А.Ә.

Қажымұхан Абылай Бақтыбайұлы

Күні:

10.02.2023

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ер­кін жә­не ерік­сіз тер­бе­ліс­тер, ре­зо­нанс

Сабақтың мақсаты

еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіруді, график бойынша еріксіз тербелістер амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін сипаттауды, резонанс құбылысын сипаттауды үйрену.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


2-минут
Сабақтың басы



Сәлемдесу, түгендеу.



Сәлемдесу.







file:///C:/Users/User
/Downloads
/9сынып%




5-минут
Үй жұмысын тексеру



Қысқаша жазбаша жауап әдісімен үй жұмысын тексереді.



Мұғалім қойған нақты сұраққа оқушы жауапты бірнеше сөзбен беруі керек.

Дескриптор:


мұндай тапсырмалар білімді бекітеді және оқушылардың назарын берілген абзацтағы негізгі ойларға аударады.



Балдық шкала







20-минут
Сабақ ортасы





«Джигсо» әдісі бойынша жаңа тақырыпты өтеді. Оқушылардың топқа бөлініп ұйымдасып жұмыс істеуін қадағалайды.
Уақыт өте келе амплитудасы кемитін тербелістерді өшетін тербелістер деп атайды. Фи­зи­ка­лық­ ша­ма­лар­ бір­дей­ мән­ге­ ие­ бо­ла­тын уа­қыт­ бө­лі­гі­ тер­бе­ліс­тер­дің­ шарт­ты­ пе­ри­оды деп­ атала­ды. Ре зо нанс – сыртқы күштің жиілігі мен тербелмелі жүйенің меншікті жиілігі сәйкес келгенде еріксіз тербелістердің амплитудасының артуы.
Ре­зо­на­нс­тық ­қи­сық
Тер­бел­ме­лі­ жүйе­де­гі­ ерік­сіз­ тер­бе­ліс­тер мәж­бүр­леу­ші ­күш­тің­жиі­лі­гі­мен ­пай­да ­бо­ла­ды.

Көлемді мәтін төрт бөлікке бөлінеді оқушыларда төрт адамдық шағын топтарға бөлініп («бастапқы топ»), 1-ден 4-ке дейін нөмірленеді. Осыдан кейін олардың әр-қайсысы өз нөміріне сәйкес мәтіннің бір бөлігін ғана оқиды. Әр топ өз жұмысын қорғайды. Түсінбеген жерлерге мұғалім көмек береді.

Дескриптор:


- Өшетін тербелістермен танысады.
- Резонанспен танысады.
- Резонанс құбылысының пайдасы мен зияны туралы талқылайды.

Ауызша бағалау.

Кітап, Led тақта, А4 парағы.

10-минут
Сабақты бекіту



Су­рет­те­гі гра­фик бой­ын­ша жүйе тербе­ліс­те­рі­нің мен­шік­ті жиі­лі­гін, тер­бе­ліс пе­рио­дын жә­не ығы­су­дың амп­ли­ту­да­лық мә­нін анық­таң­дар.

Массасы­ 1­кг­ жү­гі ­бар­маят­ник ­се­ріппе­сі­нің­ұшы­на тер­бе­ліс жиі­лі­гі 16 Гц ай­ны­ма­лы күш тү­сі­ріл­ген. Се­ріппе­нің қат­аңдығы 0,4 кН/м бол­са, ре­зо­нанс бай­қа­ла ма?
Кері байланыс әдісі бойынша оқушылардан жауап тақырып бойынша алынады.

Мұғалімге өтілген тақырып бойынша ойларын бөліседі.

Дескриптор:


-Жаңа мәліметтер алады.

Балдық шкала.

Кітап, дәптер.

3-минут
Сабақ соңы.

Үй жұмысына береді
27 жаттығу

Тапсырманы жазып алады.




Н.А.­Закирова. Р.Р.­Аширов кітабы.
































Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет