5 сынып Әлем тарихы 1-тоқсан



Дата22.08.2023
өлшемі19,05 Kb.
#179903
Байланысты:
5 сынып




5 сынып
Әлем тарихы
1-тоқсан
«№66 Қазығұрт жалпы орта білім беретін мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар-1



Бөлім:

Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін



Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Шаназарова А.И.

Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Алғашқы адам қалай пайда болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.1.1.1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру;
5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру

*Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру
Ұқсастық пен айырмашылық

Сабақтың мақсаты

Адамның пайда болуын сипаттайды;
Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын ажыратады;
Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді; Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, талдайды

Бағалау критерийі

Адамның пайда болуы туралы теорияларды анықтау;
Адамның эволюциялық даму сатысын суреттер арқылы сипаттау; Адамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдау

Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының
әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру
7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Бастапқы ынталандырушы материал
«Ширату»
-«Адам қалай пайда болды?»
«Түртіп алу» стратегиясы
Оқушының жеке іс парағы:

«V» Мен білдім

«+» Мен үшін ерекше 1 жаңалық

«?» Келешекте зерттегім келеді










Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

мадақтау

Тақырыптық суреттер
1 «Ежел гі адамдар» https://www.twig bilim.kz/film/ho mo-sapiens-5455

Сабақтың ортасы
Жаңа білім
5 минут
10 минут
5 минут
10 минут



1 тапсырма «Тақтадағы граффити» әдісі
өз дәйектерін мына сөйлемдермен жалғастыруы тиіс:
«Біздің ойымызша, адам..... пайда болды, себебі.....»
«Суретті сипаттау»
«Адам түрлерін анықтау»
«Логикалық тізбекті құрастыру»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Шәкілмен бағалаңыз? Неліктен?
ЕБҚ оқушы (есту, көру, қабылдау қабыілеті төмен) мәтінді үлестірме түрінде ұсынып, қолдау көрсетемін
2-тапсырма «Тарихи кілемше»:
Адамның пайда болуы туралы түрлі көзқарас- ты атаңыз
Суретті пайдалана отырып, адамның
эволюциялық даму теориясына сапаттама беріңіз
Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттама беріңіз
Венн диаграммасын жасаңыз:
Тобыр Ру Қауым Тайпа ҚБ «Шығыр»
ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар оқушыға қолдау көрсетіледі .
3-тапсырма «Әңгіме құрау»
«Отты игеру адамның өмірін қалай өзгертті?»

Оқушылар суретті пайдалана отырып, адамның
эволюция-лық даму теориясына сапаттама береді
ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар) жауабын жазбаша ұсынады

Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттайды



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Шәкілдеу»:

ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Стикердегі жазба»


Слайд 3 Постер Маркер

ҚБ парағы, Оқулық Үлестірмелі парақтар


«Алғаш- қы адамдардың
өмірі» сурет, стикерлер

Сабақтың соңы
5 минут

Кері байланыс
«Түртіп алу» стратегиясы

«V» Мен білдім

«+» Мен үшін ерекше 1 жаңалық

«?» Келешекте зерттегім келеді












Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект




Үй тапсырмасы

Алғашқы адам қалай пайда болды?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет