Алгебра. 8 сынып Сабақ мақсаты



Дата25.12.2016
өлшемі11,65 Kb.
#5220
түріСабақ

  • Сабақ тақырыбы:
  • Квадрат
  • теңдеулер
  • Алгебра. 8 сынып

Сабақ мақсаты:

  • Біліктілік: Квадраттық теңдеулерді формула көмегімен шығаруды үйрету, толымсыз квадраттық теңдеулер туралы алған білімдерін бекіту.
  • Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру, есеп шығарудың жаңа түрлерін меңгерту және ойдан ой туындатуға, әр сөзді, айтылған ойды дәлелдеуге үйрету.
  • Тәрбиелік: Оқушылардың алгебра пәніне қызығушылығын арттыру, оқушыларды алғырлыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.

7 модульдің қолданылуы

  • “АКТ”,
  • “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”,
  • “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”,
  • “Сыныптағы диалогтік әңгіме”,
  • “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,
  • “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

Ұйымдастыру кезеңі

  • Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын.
  • Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.
  • Топқа бөлдіремін.
  • Қалай отыратындықтарын түсіндіремін.
  • Алтын ереже құрудың жолдарын айтып түсіндіремін.
  • Мұғаліммен сәлемдеседі.
  • Психологиялық тренинг: ”Жүректенжүрекке” Шеңбер жасап бір-біріне жылы сөздер айтты.
  • Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.
  • Түрлі түсті қағаздарды алып сол бойынша топ құрып орындарына отырады.
  • Сабаққа кедергі келтіретіндерді болдырмау шараларын жазып шығады. Оны тақтаға шығып А1 форматтағы қағазға жазады

Сабақтың түрі: Қайталау Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, үлестірме картотекалар, сұрақ жауаптар, жеке, логикалық тапсырмалар. Сабақтың барысы:

Қайталау сұрақтары

  • Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не? Қандай түрлері бар?
  • 2. Квадрат теңдеу дегеніміз не? Квадрат теңдеуді шешу тәсілдерін ата.
  • 3. Квадрат теңдеу қандай формуламен шешіледі?
  • 4. Виет теоремасын түсіндір.

Есеп №1

  • Квадрат теңдеу
  • а
  • в
  • с
  • D=b2 -4ac
  • Түбірлер саны
  • Түбір
  • лері
  • 3x2 -7x+4=0
  • 5x2 -8x+3=0
  • 3x2 -13x+14=0
  • 2y2 -9y+10=0

Есеп №2

  • Квадрат теңдеу
  • а
  • в
  • с
  • Түбір
  • лердің қосын
  • дысы
  • Түбір
  • лердің көбейтіндісі
  • x2 -8x+15=0
  • x2 +2x-3=0
  • x2 -5x+6=0
  • x2 +5x-6=0

Тест тапсырмалары

  • 1)Теңдеуді шешіңіз 4x2 -9=0
  • А) 0; 1,5. В) -1,5; 1,5. С) -1,5; 0. D) 0. Е) 1,5.
  • 2)Теңдеуді шешіңіз 5x2 +6=0
  • А) 0; 1,2. В) -1,2; 1,2. С) -1,2; 0. D) 0. Е) -1,2.
  • 3)Теңдеуді шешіңіз 2x2 =0
  • А) 0; 2. В) -2; 2. С) -2; 0. D) 0. Е) 2.
  • 4)Теңдеуді шешіңіз x2 -7x+6=0
  • А) 0; 2. В) -2; 2. С) -2; 0. D) 0. Е) 2.
  • 5)Теңдеуді шешіңіз x2 -2x+1=0
  • А) 1. В) -1; 0. С) -1; 1. D) -1. Е) 0.
  • 6)Теңдеуді шешіңіз 5x2 -x+1=0
  • А) -1; 0. В) Түбірлері жоқ. С) 1. D) -1. Е) 0.
  • Логикалык есептер

Логикалык есептер

  • Жігер Күдердің немересі. Мирас Күдердің немересі емес. Жалғас Жігердің атасы емес. Жігердің атасы кім?
  • Қолымызда он саусақ бар. 10 қолда неше саусақ бар?
  • Екі адам төрт сағат шахмат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат ойнаған?
  • Қандай адам отырып жүре алады?
  • Столдың бір бұрышын кесіп тастасаң, неше бұрыш қалды?
  • Кітаптың құны 1 тенге және кітап құнының жартысына тең. Кітап қанша тұрады?
  • Алмұрт алмадан ауыр, ал алма шапталдан ауыр. Қайсысы ауыр, алмұрт па әлде шаптал ма?

Енді біз өткенді қайталап, формулаларды есімізге түсіріп алайық:

  • Математикалық диктант
  • „Жалғасын тап”
  • Егер D>0 болса, онда ...
  • Егер D<0 болса, онда...
  • Егер D=0болса, онда...
  • Егер х1 + х2 = ?
  • х1 · х2 = ?

Тарихи мағлұматтар

  • Әріпті өрнекті енгізген XVI ғасырдың көрнекті математигі
  • ФРАНСУА ВИЕТ болды. (1540 – 1603)
  • Өзінің алгебралық ойларын Виет «Аналитикалық шеберлікке кіріспе» шығармасында жазған. ..

Өзіндік жұмыстарға  арналған тапсырмалар.

  • Түбірлері бойынша квадрат
  • теңдеу құрыңдар:
  • 1)2 және 3;     
  • 2) 6 және 2;
  • 3) -3 және -5;                
  • 4) 8 және -3;

БАҒАЛАУ



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет