Мақсаты
|
Қарахан мемлекетінің тариымен танысу, шаруашылығ, саяси жағдайы туралы білу, сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық, ойлау, талдау, салыстыру, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту
|
Крите-рийлері
|
1)Мемлекеттің өмір сүрген уақытын білемін.
2)Шаруашылығы жайлы.
3)Қоғамдық құрылысы мен саяси жағдайы туралы айта аламын
4)Ыдырау себептері мен тарихи маңыздылығына баға беремін.
|
Күтілетін нәтиже
|
1)Балалар тақырып жайында мағлұмат береді.
2)Топтық пен жұптық, жеке жұмыстарда өзінің үні құнды екенін сезінеді, өз ойларын еркін жеткізуді үйренеді, әріптестерінің білім –білік дағдылары қай деңгейде екенін өзімен салыстыра көз жеткізеді, өзін-өзі реттеп, бағалап, бақылауды үйренеді,талдап, салыстыра алады, бірін-бірі сыйлап құрметтейді, шығармашылық қабілеттерін көрсетуге мүмкіндік беріледі, пікір алмасып, не білетінін нені білгісі келгенін анықтайды.
|
Бағалау
|
1)Өзара бағалау
2) топтық бағалау
3) сумативті бағалау
|
Уақ-ы
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Модуль
|
Әдіс-тәсіл
|
Ресурстар
|
4 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Психологиялық тренинг:есімдерінің басқы әрпімен басталатын мемлекеттерді айтады
Оқушыларды жікіл, яғма, оғыз деп уш топқа бөлу.
. Сабақ критерийлерімен таныстыру. Топ ережелерін еске салу.
|
Қажетті ресурстармен қамтамассыз ету.
Шеңберге тұрып, бір-біріне доп лақтыру арқылы есімдерінің басқы әріпімен басталатын мемлекеттерді айтады.
Парақтағы тайпалар аты бойынша 3 топқа бөлінеді.
1)Мемлекеттің өмір сүрген уақытын білемін.
2)Шаруашылығы жайлы айта аламын.
3)Ыдырау себептері мен тарихи маңыздылығына баға беремін. Тақырыпты толық ашу
|
Көшбасшылық
ОЖЕСО Жо
ОЖТ
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
Топпен жұмыс,
диалог, ауызша -, өзін-өзі реттеу
|
А4 парағы
Маркер
Интер тақта
|
2 мин
|
Ой қозғау:,
үй тапсырмасын пысықтау үшін «Сәйкестендіру» әдісін қолданам. Ашық сұрақтар қоя отырып, жаңа сабақ тақырыбын ашу
|
Берілген тапсырманы орындайды
№
|
Тапсырма
|
Дұрыс жауап
|
Қате жауап
|
1
|
Архитектура
|
|
Күлтегін, құрлысшы
|
2
|
Түрік жазба әдебиетінің көне ескерткіші
|
|
Құрылысшы. Тоныкөк
|
3
|
Көне түрік әліпбиі қанша әріптен тұрады
|
|
35, 40, 25
|
4
|
Рухани мәдениет
|
|
Киіз уй, музыка, әдебиет, салт- дәстүр
|
Тарихи құндылығы бар сурет жайлы өз ойларын ортаға салып, пікірлеседі, жаңа сабаққа назар аударады.
|
Талантты және дарынды балаларды оқыту. ООЖТ
|
«Сәйкестендіру»
Миға шабуыл
|
А4 парағы
Маркер
Интер тақта
|
7 мин
|
Әр топқа тапсырма үлестіру
|
Оқушылардың шығармашылық жұмысы. Көрініс ұйымдастыру, түсініп оқу, өзара талқылау
(топтағы рөлдерді бөлісу)
|
Жас ерекшелігіне сәкес оқыту, СТО
Өзін-өзі реттеу
Көшбасшылық
|
Жазбаша ауызша
Диалог
ЖАДА
|
Постер
Маркер
оқулық
|
5 мин
|
Дарынды және нашар оқушылармен жұмыс
|
«Қарахан мемлекеті» жайлы интернеттен оқушыларға жауап береді. ҚР картамен, тақтада тірек-сызба арқылы жұмыс жасайды. ТД оқушы өлең шығарып сол жерде оқиды.
|
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
АКТ
ТДО
|
Ауызша сұрақ-жауап
Ой-бөлісу
|
Кесте
АКТ
КР саяси картасы
|
10 мин
|
Әр топ жұмысын қорғау, талқылау
|
Оқушылардың шығармашылығы, белсенділігі, тарихтағы кейіпкерге енуі, автор-жүргізуші ретінде оқиғаны түсіндірді, бірін-бірі тыңдай білді, сұрақтармен пысықтады, толықтырды, тақырып бойынша диалог құрды.
|
ТДО, СТО, ОЖЕСОО
ООЖТ
Көшбасшылық
|
Диалог
Пікір-талас
|
Постер тақта
Бор
|
6 мин
|
Сабақты пысықтау үшін
«Автор орындығы»
Жуан және жіңішке сұрақтар.
Критерий арқылы бағалау
Мұғалімнің қорытындылауы
|
Қараған мемлекеті тірек сызбалар арқылы ашып көрсетті. Бір оқушы ортаға шығып алған мәліметімен бөліседі, нәтижесінде өзара пікір алмасып, ұқсас тарихи оқиғалармен салыстыра отырып, оқушылар сұраққа жауап береді. білімдерін критерийге сүйене отырып топтар бірін-бірін бағалады, өзіндік ой-тұжырымдары қалыптасты.
|
СТО
ООЖТ
ОүБОБ
Көшбасшылық
Өзін-өзі реттеу
|
Автор орындығы
Ауызша
Жазбаша
Тақтамен жұмыс
Диалог
Жуан және жіңішке сұрақтар
|
Интер тақта
Бор
Оқулық
доп
|
3 мин
|
рефлексия жаздыру
|
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Оны оқу, ой бөлісу, алған әсерлері мен ұсыныстарын жазды.
|
СТО
Мен ООЖТ
|
Жазбаша ауызша
|
Дәптер стикер
|
6 мин
|
Жетістік, кемшілігіне қарай бағалау,
Номинация беру,
мадақтау
|
Әр топ басшысы қарсы топпен өздерінің жетістіктері мен ұсыныстарын айтты, сыни пікірлер айта формативті түрде баға берді. Оқушылар бірін-бірі бағалады, қорытынды баға берілді.
|
СТО
ОүБОБ
ООЖТ
|
Жазбаша ауызша
диалог
|
стикер
|
2 мин
|
Үйге тапсырма беру
|
Тақырыпты оқу, Интернет желісінен, әдебиеттерден тың мәлімет іздеу
|
Көшбасшылық
СТО
|
Ауызша
|
Күнделік.
|