Пән
|
Қазақ тілі
|
3«Ә»
|
Уақыты
|
16.04.15
|
Тақырыбы
|
Сөйлеу мәдениеті
|
Мақсаты
|
Адам өміріндегі сөйлеудің маңызы туралы өзінің пікірін айта білу, адамның сөйлеу қызметінің түрлері туралы түсінік беру;
|
Міндеттері
|
Жаттығу жұмыстарын орындата отырып, тіл және сөйлеудің маңызын сұрақ – жауап арқылы жаңа ұғым тудыратынына көз жеткізу;
оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру.
|
Күтілетін нәтиже
|
топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттап, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады;
жаттығу жұмыстарын талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдау, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;
әр оқушы өз-өзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады.
|
Түйінді түсініктер
|
Дұрыс сөйлеу үлгісі туралы жаңа ұғым беруі,
|
Сабақ кезеңдері, модуль
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Тапсырмалар мазмұны
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
3 мин.
|
Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа қатысуын қадағалау.
Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою.
Оқушыларды топқа бөлу
|
Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.
Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді.
|
Стикерлер үлестіріледі. Әркім өз таңдаған сөздер туралы түсінік бере отырып, топқа бөлінеді.
Бағалау критерийлері және оқушының аты-жөні жазылған кесте беріледі.
|
Өзара критериалды бағалау өлшемдерімен танысады.
|
суреттер
|
Көркемжазу 3 мин.
|
Ауызша сұрау
|
Дәптерге ң
жаңбыр көркем жазу
|
аңшылар – сөйлем құрастыру
|
Өзін-өзі бағалау
|
|
Зерттеу жұмысы
АКТ-ны пайдалану
№ «Ұлттық ақпараттандыру орталығы» АҚ
5 мин.
|
АКТ- ны пайдалана отырып топтық тапсырмаларды орындату.
Тапсырманы орындау барысында топтың жұмысын қадағалау, бағыт-бағдар беру.
|
Топта біріге отырып, талқылау.
Талқылау барысында топта бір-бірін тыңдау, ортақ шешімге келу.
|
1-тапсырма
Жомарт сияқты балаларға қандай кеңес беруге болады? .
2-тапсырма.
Ақынның «адал өмір сүр» дегенін қалай түсінуге болады?
|
Бірін-бірі бағалау
|
Флипчарттар, маркерлер,
түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.
|
Жаңа сабақ
5 мин
АКТ-ны пайдалану
№4293
|
. Сөйлеу мәдениетін дұрыс байланысын таныту. Дұрыс сөйлеу үлгісіне, жазылуына оқушылардың көзін жеткізу..
|
Берілген сөздерден сөйлем құрастыру. Өздері ереже қорытындылайды.
|
Ережемен жұмыс.
.
|
Өзін-өзі бағалау
|
Интер. тақта
|
Оқулықпен жұмыс
10 мин.
|
Әр топтың жұмыс жүргізу барысын бақылау, бағыт беру
«Сауаттылық хатын» орындату
|
Жеке жұмыс
Оқушылар тақтаға тізбектей орындайды.
4-жаттығуды диктант түрінде орындайды. Тыныс белгісін қояды.
Өзін-өзі тексереді.
|
Сурет бойынша әңгіме құрастыру
1,ІІ топ. Сөйлеу мәдениеті деген не?
ІІІ,ІҮ топ. Дұрыс сөйлеу реті деген не?
|
Өзін-өзі бағалау
Өзін-өзі бағалау
Топтың бағалауы
|
Флипчарттар, маркерлер,
түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.
|
Шығармашылықпен жұмыс
10 мин.
|
Әр топқа өз бетінше берілген сурет бойынша мәтін, өлең құрастыруды тапсырады.
Оқушыларды шығармашы-
лықпен жұмыс істеуге баулиды. Оқушылардың жұмыстарын қадағалайды, жетекшілік жасайды.
|
Топтық жұмысқа даярланады.
Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыстанады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.
|
Сурет бойынша сөйлем құрастыру
1-2 топ. «Тілалғыш бала» эссе жазу
3-4 топ. Бала мен анасының арасында болған оқиға ( әңгіме жазу)
|
Топтың бағалауы
|
Флипчарттар, маркерлер,
түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.
|
ІҮ Сабақты қорытындылау
5 мин.
Акт
№4292
|
Бүгінгі сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау, үйге тапсырма беріледі.
Уақыты: 5 минут
Тест тапсырмасын орындату
|
Әр топ оқушыларын өзара бағалау парағы арқылы бағалату. (қалыптастырушы баға)
|
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім...» рефлексия жазу
|
Үйге тапсырма:
5 –жаттығу
91 бет, ереже құрастыру
|
Оқу құралдары
|
4 мин.
|
|
Кері байланыс
(оқушылар рефлексиясы)
|
Бүгін мен не үйрендім?
Маған не ұнады/ұнамады?
Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің...
|
|
|