Ашық сабақ: Организмдердің жеке дамуы (онтогенез) түсінігі. Бөліну, өсу, жасушалардың жіктелуі, органогенез, көбею, картаю, организмнің өлуі



Дата23.08.2017
өлшемі99,22 Kb.
#25093
Мұғалжар ауданы. Ақкемер орта мектебі


Ашық сабақ: Организмдердің жеке дамуы (онтогенез) түсінігі. Бөліну, өсу, жасушалардың жіктелуі, органогенез, көбею, картаю, организмнің өлуі.

2015 -2016 оқу жылы

Класы: 10а




Өткізген: Г.У.Танашева







Пәні

Биология

Мерзімі: 28.01.16 Класы 10а

Мұғалімі: Танашева Гульназ Утегеновна

Тақырыбы

  • Организмдердің жеке дамуы (онтогенез) түсінігі. Бөліну, өсу, жасушалардың жіктелуі, органогенез, көбею, картаю, организмнің өлуі.

Мақсаты мен міндеттері

Оқушыларға организмдердің жеке дамуын және эмбриология ғылымы туралы түсінік беру, ғылыми көзқарасын қалыптастыру, жетілдіру.

  1. Оқушыларға «онтогенез», «бластула», «гаструла», «нейрулла» ұғымдары туралы түсінік беру, организмдердің жеке дамуын және эмбриология ғылымын түсіндіру, онтогенез жайында білімін кеңейту..

  2. Ой өрісін, танымын кеңейту және саралау, сараптау қабілеттерін жетілдіру, өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

  3. Оқушыларға теориялық білімді меңгерте отырып танымдық қабілеттерін арттыру, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, биологиялық сауаттылыққа тәрбиелеу

Күтілетін нәтиже

Оқушылар организмдердің жеке дамуын және эмбриология ғылымы туралы туралы біледі. Өздері тақырып бойынша талдау жасап, қорытындылай алады; топта сыныптастарымен пікірлесіп, ортақ шешімге келуге дағдыланады, ойлаудың жоғары деңгейіне ұмтылады, өзін-өзі бағалай алады.

Негізгі идеялар

Онтогенез бластула, гаструла, және нейрула сатыларының негізінде дамиды.

Кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Бағалау

Кіріспе

Ұйымдастыру

(5 минут)


Сыныпқа ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру.

Тренинг: «Мен өзімді ....... теңеймін, себебі........»

1 – топ «Тарихшылар»

2 – топ «Зерттеушілер»

3 – топ «Журналистер»



Оқушыларды 3 топқа бөлу


қима-қағаздар




Тұсаукесер

Үй тапсырмасы

(7 минут)


Биологиялық шытырман

Сәйкесін тап

Оқушылар тапсырманы жылдам орындайды.


Интер.тақта

Жетон

5 минут

Ой қозғау



Логикалық тапсырма арқылы сабақтың тақырыбын ашады.

Оқушылар алдыңғы сыныпта алған білімдерін жазады.

Тақта, кесте




Негізгі бөлім

(15 минут)

Ғылыми тұрғыда нақтылау


 INSERT әдісі. Түртіп алу жүйесі,карандашпен белгі қоя отырып,толтыру.

1 қадам: мәтінді оқу,

«V» - маған таныс;

«+» - мен үшін жаңа;

«-» - мен білетін түсінікке сәйкес келмейді;

«?» - бұл туралы тереңірек білгім келеді.



«!» – бұл өте қызық. 

Таныстырылым арқылы организмдердің көбею формалары туралы толық ақпарат беру

Ұсынылған тақырып бойынша өз білімдерін актуалдандыра алады. Бұрыннан таныс мәліметті жаңа мәліметпен ұштастырады. Берілген ақпаратты сыни тұрғыдан бағалайды, оқылған проблемаға сұрақ қойып, тұжырымдайды.

2 қадам: Мәтіннің нәтижесін әуелі жұпта , сосын топта талқылайды.





Оқулық

Таныстырылым

Тақта





Сергіту сәті

4 минут


Тақырып бойынша

Келісемін: Онтогенез- организмнің жеке дамуы

Келіспеймін: Эмбриондық даму - туылып немесе жұмыртқа қабығын жарып шыққаннна тіршілігін тоқтатқанға дейінгі кезең.

Бейтарап: Катаболизм – энергетикалық алмасу

Келісемін: Үш шапалақ

Келіспеймін: Наразылық

Бейтарап: Тақырып бойынша емес, түсініксіз

Оқушылар әрі қарай өздері жалғастырады.







Ой қорыту

1 – топ «Тарихшылар»

2 – топ «Зерттеушілер»


  1. – топ «Журналистер»

1. Тарихшылар тобы: «Эмбриология ғылымының дамуы туралы тарихи мәліметтер»

2. Зерттеушілер тобы: Бластула және гаструла сатысы
3.Журналистер тобы: «Дауа емханасы» бағдарламасы бойынша Нейрула сатысы

Постер


Екі жұлдыз, бір тілек


Қорытынды

Кері байланыс

(10 мин)


Оқушыларды 6 түрлі түспен жұптарға бөлу

Түрленіп дамудың биологиялық маңызы

  • 1- жұп “Ақ қалпақ”

  • 2 - жұп “Қызыл қалпақ”

  • 3 – жұп “Қара қалпақ”

  • 4 – жұп “Сары қалпақ”

  • 5 –жұп “Жасыл қалпақ”

  • 6 – жұп “Көк қалпақ” 4 оқушы

Оқушыларды жұпқа бөлу

1 – жұп «Ақ қалпақ”



Фактілер орташа,объективті ақпарат

2 - жұп “Қызыл қалпақ”



Эмоциялар болжамдар, сезу, алдын ала сезу

3 – жұп “Қара қалпақ”



Сыни аналитик, Логикалық негатив

  1. – жұп “Сары қалпақ”

Шуақты оптимизм, логикалық позитив

  1. –жұп “Жасыл қалпақ”

Шығармашылық өсу, ақылға қонымсыз идеялар Идея. Жаңалық. Өмірмен байланысы

6 – жұп “Көк қалпақ»



Ұйымдастырушы, шолу, шешім жасау.

Мен не аштым?

Тағы не ашылған жоқ?

Мен оны қалай аша аламын?

Жұптар барлық қалпақты кие алды ма?

Қорытындылап, бағалау






Жетон

Бағалау (2 мин)

Өзін-өзі бағалау

«Жетістік сатысы» тәсілі


Сабақ соңында оқушылар белгіленген тапсырмалар немесе сабақ кезеңдері

бойынша өздерінің мүмкіндіктерін белгілейді.



Карточка

Бағалау парағы

Менің дауысым 2 мин

«Рахмет айтар едім…».


Сабақ соңында әр оқушы сабақ барысында көмек көрсеткен бір оқушы таңдап алғысын білдіреді.




Үйге тапсырма

«Нанотехнология медицинада»

Ұрықтанудың ерекшелігі туралы жаңа ақпарат жинау







Пайдаланылған әдебиеттер:

Т.Қасымбаева К.Мұхамбетжанов Жалпы биология 10кл

З.У. Имжарова «Сын тұрғысынан ойлау білім үрдісінде», Мұғалімге арналған нұсқаулық, Интернет көздері: cabak.rz




Оқушыларға сабақ барысында қолданған тапсырмалар

1. БИОЛОГИЯЛЫҚ ШЫТЫРМАН



У.1.

Митозды бөлінуде ядроның бөлінуі кариокинез деп аталады



О.2.

Қарапайымдылар амитоз жолымен бөлінеді



Ц3.

Телу деген бір өсімдіктің бөлігін екінші өсімдікке ұластыру



Ы.4.

Бүршіктену арқылы көбею гидраға тән



Ия

Жоқ

Ия

Жоқ

Ия

Жоқ

Ия

Жоқ

Б.5.

Дене жасушасының бөлінуі мейоз деп аталады



А.6.

Қалемшелеу әдісі жынысты көбеюде қолданылады



Ф.7.

Митозды бөлінуде гаплоидты жасуша пайда болады



В.8.

Вегетативті көбею өсімдіктің өсімді мүшелері арқылы көбеюі



Ия

Жоқ

Ия

Жоқ

Ия

Жоқ

Ия

Жоқ

А.9.

Жыныссыз көбею – гаметалар арқылы жүреді



У.10.

Адамның хромосомаларының толық жиынтығын диплоидті, ал оның жартысын гаплоидті деп атайды.



Ц.11.

Митозды бөлінуде 4 дене жасушасы пайда болады



Қ.12.

Жыныссыз көбею тіршіліктің дамуында алғаш пайда болған



Ия

Жоқ

Ия

Жоқ

Ия

Жоқ

Ия

Жоқ

2. «Биологиялық диктант» (топпен жұмыс)

Сарыуыздың құрамында ұрықтың дамуына қажетті ………………………………………………. болады.

Тозаң дәні ...................................... және ............................................ жасушадан тұрады.

Жабық тұқымды өсімдіктерде .................................. жүреді.

Түзілген диплоиды жасушадан ........................ дамып жетіледі.

Қосарлы ұрықтану барлық .................өсімдіктерде жүреді.



3. Семантикалық карта

Сұрақтар

Жауабы

Бір қабатты ұрық

Барлық мүшелері қалыптасқан

Жыныстық жетілу

Мүшелер түзілу кезеңі

Екі қабат жасушадан тұратын іші қуыс қапшық

Бластула
















Гаструляция
















Тікелей даму
















Постэмбриондық кезең
















Эмбриондық кезең
















Каталог: uploads -> doc
doc -> Тақырыбы: Ғарышты игеру (аудандық семинар)
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет