Азоттың периодтық жүйедегі орны, электрондық құрылысы, қасиеттері. Аммиак, аммоний тұздары. Азот оксидтері.
Мақсаты
Азот, аммиак және азоттың оттекті қосылыстарына сипаттама беру, білім негіздерін
қалыптастыру. Оқушылардың шығармашылық қабілетінің шыңдалуына мүмкіндік беру және оны дамыту. Оқушыларды бірлікке, жолдастыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер
А) теориялық білімді біледі, топтасып жұмыс жасайды, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады;
С) есептеулер кезінде химиялық теңдеулерін қолданады, алған білімдерін өмірде қолданады, сабақ барысы бойынша талдау жасап, кері байланыс орнатады,
Керекті жабдықтар
Интерактивтік тақта, слайдтар, мультимедиалық көрсетілім, суреттер, оқулық, қосымша әдебиеттер мен ресурстық қағаздар, постер, бояулар мен маркерлер, бағалау парағы, сабақ жоспары, магнит, скочь т.б.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Баяндау, «Диалогтық әдіс», талқылау, топтық жұмыс, оқулықпен, дәптермен және тақтамен жұмыс, тест тапсырмалары, бейне көрініс, «Блум таксономиясы», «Химиялық диктант», «Сәйкестендіру тесті», «Венн диаграммасы», «Бес жолды өлең», «Эссе», «ББҮ кестесі», «Бағалау», «Жас ерекшелігіне байланысты білім беру», «Өкіл», «Ойлан. Жұптас. Бөліс», «Бағдаршам» т.б.
Сабақтың барысы
Кезең
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру 2минут
Оқушылармен сәлемдесу, класс оқушыларын түгелдеу. Сыныптың оқушылардың сабаққа даярлығын қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топ жасақтау. Оқушылардың бар ынта-зейінің сабаққа аудару. Сабақ жоспарымен, бағалау парағымен таныстырып өтеді. Сабаққа қажетті құрал-жабдықтарды таратады.
Мұғаліммен сәлемдесу. Кезекші сабақта жоқ оқушыларды баяндау, үйге қандай тапсырма берілгенін айту. Сыныптың сабаққа даярлығын баяндау. Сынып үш топқа бөлініп отырады. Топ басшылары тағайындалып, топ мүшелері қызметтерін бөліседі. Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар мен ресурстық парақтарды таратады. Бар зейіндерін сабаққа аудара отырып мұғалімді тыңдайды. Жоспарға сәйкес тапсырмаларды орындауға көшеді.
Білу
«Шағын тест» 4минут
Үй тапырмасын тексеру: Күкірттің қосылыстары тақырыбында 2 нұсқада 10 сұрақтан тұратын шағын тест интерактивтік тақтадан беріледі және оқушыларға жеке-жеке таратылады. Тест тапсырмаларын белгілеуге кеңес береді.
Интерактивтік тақтадан тест тапсырмаларының жауабын көрсетеді.
Үй есептерінің шығарылуын дәптерлерінен, қастарына барып тексеріп шығады. Нәтижелерін топ басшыларына айтып, сәйкес ұпайларын жаздырады.
Оқушылар өткен тақырыптан алған білімдері бойынша таратылған шағын тест тапсырмаларын өзбеттерінше жекелей орындайды, жұбымен ауыстырып, интерактивтік тақтадан көрсетілген тест кілттері бойынша көршілерінің жұмысын тексереді. Топ басшысы бағалау критерийларына сәйкес бағалау парағына ұпайларын жазады.
Үй есептерінің шығарылуын дәптерлерін ашып мұғалімге дайындап қояды.
Негізгі бөлім «Баян-дау»,
«Көрне-кілік»,
«Оқулық-пен, дәптер-мен жұмыс»,
«Муль-тимедия-лық көрсе-тілім»
6минут
Қызығушылықты ояту мақсатында жұмбақ қойылады: «Бірінші буыны көп сөзінің антонимі,
ал екінші буыны жануға қолданылатын зат».
Сабақтың тақырыбы: §16. Азоттың периодтық жүйедегі орны, электрондық құрылысы, қасиеттері. §17. Аммиак, аммоний тұздары. §18. Азот оксидтері.
Слайд арқылы басты-басты қысқаша ақпараттар беріп өтеді:
Көп сөзінің антонимі –аз, тілсіз жау –от, қосып оқысақ жауабы АЗОТ.
Оқулықтан сабақтың тақырыбын жазып алады.
Слайдта берілген мәліметтерді мұқият тыңдай отырып, дәптерлеріне түсіріп отырады.