«Бекітемін» ____________
Пән: Информатика7 сынып
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы::
7.1A – Ақпаратты өлшеу және компьютерлік жады
|
Мектеп: НИШ ФМН Уральск
Мұғалімнің аты-жөні: Зеленов Б.А.
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 7
|
Қатысушылар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Ақпаратты өлшеу бірліктері
|
Сабақ түрі
|
Жаңа сабақ
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқаларына ауыстыруды жүргізу
|
Бағалау критерийлері
|
Білу
Түсіну
Әртүрлі ақпарат өлшемдерін салыстырады.
Қолдану
2.Мәтіннің ақпарат көлемін анықтай алады.
3.Бір өлшем бірліктен екіншісіне аустыра алады.
Анализ
Синтез
Бағалау
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар айта алады …
Өз жұмыстарын бағалау (айту дағдылары)
бит, байт, килобайт, мегабайт, гигабайт, терабайт, ақпарат көлемі, екілік код
Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
Ақпарат көлемі… килобайт немесе…мегабайтқа тең
…деген қорытынды шығарамыз
|
Құндылықтарға баулу
|
Ынтымақтастық – тапсырмалар орындау барысында.
Сыйластық – жұптық, топтық жұмыстарда.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, физика – СИ жүйесі, кило,мега, гига, тера қосымшалары.
|
Алдын ала білім
|
Оқушылар ақпарат түрлерін біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған қызмет
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
10 мин
|
1Ұйымдастыру бөлімі.
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ынталандыру « Ақпарат көлемі бұл қанша?»
Сабақ мақсаттары мен жетістік критерийлерін талқылау.
|
(С)Сұрақты талқылайды, сабақ мақсаты мен жетісті критерийлерін талқылайды.
|
Мини – зерттеу.
Блокнот бағдарламасын қолданып ақпарат көлемін анықтау тапсырмасын беру.
|
(Д)Оқушылар зерттеу жасап, қорытынды шығарады.
|
Қайталау:
Сұрақтар қою:
Сізге қандай ақпарат өлшемдері таныс?
Ақпарат өлшемдерін өсу ретімен орналастырыңыз (толтыру үшін пирамида суреті қолданыңыз).
|
(С)Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
|
Презентация
Презентация, Блокнот, компьютер
Презентация
|
Сабақ ортасы
1 мин
4 мин
2 мин
5 мин
5 мин
8 мин
7 мин
|
Теория
Компьютер ақпаратты қалай көреді?
|
(Т) Топтарда талқылайды, суреттер слайдта көрсетілген.
|
Қайталау:
Сұрақтар қою:
Бит және байт қалай қалыптасады?
(БК1)
Дескрипторлар:
Ақпаратты өлшеу бірліктерін дұрыс атайды;
Қай ақпарат өлшемі кіші/үлкен екенін дұрыс анықтайды;
|
(Д)Дәптерге жазу: ақпарат өлшемдерін ауыстыру кестесін жазады
|
Тапсырма 1. Кему ретімен орналастыру ( 1 сәттілік критерийі (БК 1))
Дескрипторлар:
Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігін дұрыс анықтайды;
Ақпараттың ең үлкен өлшем бірлігін дұрыс анықтайды;
Ақпараттың өлшем бірліктерін кему ретімен дұрыс анықтай алады;
|
Тапсырманы дәптерге орындайды.
Формативті бағалау: бір-бірін бағалайды.
|
Тапсырма 2. Ақпаратты бір өлшем бірліктен екіншісіне аудару.(БК 3)
Дескрипторлар:
Битті килобайтқа дұрыс айналдыра алады;
Байтты килобайтқа дұрыс айналдыра алады;
Мегабайтты килобайтқа дұрыс айналдыра алады;
Гигабайтты килобайтқа дұрыс айналдыра алады;
|
(Ж)Жұптық жұмыс
|
Тапсырма 3. Ақпарат көлемін салыстыру.(БК 1)
Дескрипторлар:
Бит және байтта берілген ақпарат көлемдерін дұрыс салыстыра алады;
Байтта және килобайтта берілген ақпарат көлемдерін дұрыс салыстыра алады;
Мегабайтты және килобайтта берілген ақпарат көлемдерін дұрыс салыстыра алады;
Дифф.: қосымша тапсырма орындайды.
Дескрипторлар:
Мегабайтта және гигабайтта берілген ақпарат көлемдерін дұрыс салыстыра алады;
Бит және килобайтта берілген ақпарат көлемдерін дұрыс салыстыра алады;
|
(Д)Әркім жеке орындайды.
|
Есеп. Кітаптың ақпарат көлемін есептеу.(БК 2)
Дескрипторлар:
Кітаптағы символдар санын дұрыс анықтай алады;
Символ және байтты дұрыс сәйкестендіреді;
Байтты килобайтқа және мегабайтқа дұрыс айналдыра алады.
|
(Ж)Жұптық жұмыс.
|
Практикалық бөлім
(Т) Оқушыларға келесі жағдайды айту: Оларда бірнеше файл және флеш-жады бар. Осы барлық ақпаратты бір ақпарат сақтау құрылғысына жазуға болады ма?
(БК 2)
Дескрипторлар:
Барлық өлшем бірліктерді бір өлшем бірлікке дұрыс келтіреді;
Ақпарат көлемін дұрыс қоса алады;
Ақпарат көлемдерін дұрыс салыстыра алады.
|
(Т)Есепті шешеді. Бір ақпарат өлшемінен екіншісіне аудару.
|
|
Презентация
Презентация
Презентация
Презентация
Презентация
Презентация
Презентация
|
Сабақ соңы
3 мин
|
10. Сабақты қорытындылау және рефлексия.
Оқушыларға қойылатын сұрақтар:
Стикерге екі «+» белгісін қойыңыз, жанына сабақта ұнаған екі нәрсені жазыңыз.
Төменге «?» белгісін қойыңыз, бұған қиындық туғызған бір нәрсені жазыңыз.
11.Үй тапсырмасы.
Келесі сілтемедегі тапсырманы орындаңыз:
http://school497.ru/download/u/02/les7/zadan.html
Есепті шешу:
Компьютерде жазылған ақпарат көлемі 3,5 кб тең. Бұл мәтін қанша символдан тұрады?
|
Тақта
«Рефлексия»
http://school497.ru/download/u/02/les7/zadan.html
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетт оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Қиын тапсырмалар арқылы
|
Практикалық тапсырмалар арқылы және тапсырмалар арқылы.
|
Қауіпсіздік техникасы
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|
Достарыңызбен бөлісу: |