Сынып
|
10 А– сынып Пәні: Қазақстан тарихы
|
Мерзімі
|
15.09.15
|
Тақырыбы
|
§ 3-4. Неолит дәуірі. Қазақстан аумағындағы неолит ескерткіштері. Энеолит. Ботай мәдениеті
|
Мақсаты
|
Қазақстан жеріндегі мезолит және неолит, энеолит аймағын, оны өте көне заманда мекендеген адам баласының, адамзат қоғамының тарихы. Дүниежүзіндегі адамзаттың даму тарихымен тығыз байланысты екенін түсіндіру. Ескерткіштеріне тоқталу. Ботай мәдениеті туралы деректермен жұмыс. Тас ғасырын тарихи кезеңдерге бөліп қарастыру. Алғашқы адамдар туралы түсінігін қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Қазақстандағы мезолит және неолит, энеолит ескерткіштерінің табылған аймақтары туралы білу, оларға сипаттама бере алу;
Тұрақтарда табылған тарихи деректермен жұмыс жасай алу дағдысын қалыптастыру;
Өз бетімен картамен жұмыс жасауға уйрену
|
Қажетті құралдар
|
Оқулық, электрондық оқулық, постер, маркерлер, бағалау парақтары, смайликтер, тапсырма парақтары
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Уақыты
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
|
Сабаққа дайындығын реттейді.
|
2 мин
|
|
Білу
|
«Жарнама» беті арқылы
үй тапсырмасын сұрау
Топтастыру.Алғашқы адамдардың тіршілігі бейнеленген суреттер арқылы оқушыларды топтастыру
Электронды оқулықты қарау. Алғашқы адамдардың өмірінен үзінді тамашалау.
|
Оқушылар өз білімдерін «Жарнама» жолымен тексереді. Бір үзігін таңдаған оқушы артында жазылған сөзді не датаны тікелей айтып емес, түсіндіре отырып оқушыларды дұрыс жауапқа жетелеуі тиіс.
Суреттер арқылы топтасады.
Суретті сөйлете білу. Сурет бойынша уй тапсырмасын ашу.
Оқушылар электронды оқулықта берілген мәліметті қарау.
|
12 мин
|
Сұрақты дұрыс түсіндіре білген оқушы әрі дұрыс жауап берген оқушы смайлик жинақтайды
|
Түсіну және қолдану
|
«JIGSAW» әдісі
Тақырып бөлініп беріледі. Оқыту және талқылауға тапсырма беру.
Плакатқа негізгі деректер түсіргізу.
Қорғаушыны белгілету.
|
Сынып ішінде тақырыпты оқып, бір-бірлеріне түсіндіреді.
Негізгі деректерді тірек сызба не сурет арқылы бейнелейді.
Сыныптан қорғаушы тағайындалады. Қорғаушы және көмекші тақырыпты плакатқа тірек сызба сызу, түсіндіру, ашу
|
16 мин
|
Критериалды бағалау:
Топтардың әр мүшесі бағалау парағын қолдана отырып, қорғаушы мен жұмысын бағалайды. Бір – біріне смайлик беру
|
Талдау
|
«Сәйкестендіру» әдісі. Дәуір тұрақтарын Қазақстан территорияна сәйкестендіру
«Неолит төңкерісі»
Оқушыларға екі бағанаға парақшаларда берілген сөйлемдерді (Қазақстан өңірлерінен табылған ескерткіштерді топтау) және суреттерді дұрыс орналастыруды тапсыру
|
Оқушылар берілген сөйлемдерді, суреттерді тиісті бағаналарына сәйкес салыстыра отырып орналастырады, жіктейді. Тапсырманы орындап болған соң, неліктен осылайша сұрыптағанын тұжырымдайды.
Үлестірме тапсырмалар. Жеке тапсырма жасау.
|
4 мин
|
Ауызша түрдегі (формалды) мұғалімнің бағалауы
|
Жинақтау
|
Қазақстан территориясында табылған дәуір тұрақтарын контур карта бетіне орналастыру
Қазақстан территориясында өмір сүрген алғашқы адамдардың жақсы, ынғайлы өмір сүруіне қандай мүмкін шешім ұсынар едіңіздер?
|
Контур картаға неолит, мезолит, энеолит ескерткіштерін белгілеу
Бұл тығырықтан шығу амалдарын, жолдарын жасап шығарады.
|
4 мин
|
Смайлик арқылы бағалау
Ауызша мадақтау
«Жарайсың!» т.б.
|
Рефлексия «Бес саусақ»
|
«Бес саусақ»: Бас бармақ – Не үйрендім?
Балан үйрек – Неге көңіл аудару керек?
Ортан терек – Кімге көмектестім?
Шылдыр шүмек – Алған әсерім, Көңіл-күйім?
Кішкене бөбек – Неден қиналдым?
|
Оқушылар ақ парақтарға өз қолын сызып, әр саусаққа берілген сұраққа өз жауабын жазады.
|
3 мин
|
|
Бағалау
Үйге тапсырма
|
Осы тақырып бойынша қандай қорытындыға келдіңіздер?
§ 3-4 оқып келу
|
Қазақстан территориясында мезолит, неолит, энеолит дәуір ескерткіштерінің орналасу ерекшеліктері, өмір сүрген адамдардың қиын кезеңді басынан кешірген кезеңі туралы жеке ой пікірлері ұсынылады.
Берілген тақырыпты толық оқиды.
|
4 мин
|
Мұғалімнің жинақтаушы бағасы
|