Білімділік: Адам өміріндегі есту қабілетінің маңызы, есту анализаторының қызметі,есту гигиенасы туралы түсінік беру



Дата24.04.2017
өлшемі11,8 Kb.
#15050
түріСабақ
  • Мақсаты:
  • Тәрбиелік:
  • Гигиена ережелерін сақтап жүруге үйрету. Салауатты өмір сүруге тәрбиелеу.
  • Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, танымдық белсенділігін, өз бетінше білім алу, саралау, қорытынды жасау дағдыларын дамыту;
  • 8-сынып
  • Сабақтың түрі
  • Аралас
  • Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер
  • -топқа бөлу
  • (мозайкалық әдіс);
  • -сұрақ-жауап;
  • -ЖИГСО әдісі;
  • -Топтастыру әдісі;
  • -Үш шапалақ әдісі;
  • -Топтық, жеке жұмыстар;
  • -Инсерт әдісі
  • Сабақтың көрнекілігі
  • Презентация,
  • сызбанұсқалар, құлақтың нақпішіні, интербелсенді тақтадағы тапсырмалар, нақыл сөздер,суреттер
  • Сабақтың типі
  • — Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын білдіруге толық мүмкіндік алады.
  • — Оқушылардың өз ойларын дәлелдеуіне көмектеседі.
  • -Есту анализаторының бөліктері, есту орталықтары туралы білімдер дамиды;  -Есту гигиенасы, есту мүшелерінің аурулары, олардың алдын алу шаралары туралы түсініктері қалыптасады; 
  • Оқушылар үшін оқу нәтижелері
  • Сабақта туындаған негізгі идеялар

Сабақ жоспары:

  • I. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)
  • II. Үй тапсырмасын тексеру(10 мин)
  • III. Көзге арналған жаттығу(2 мин)
  • IV. Үй тапсырмасын қорытындылау(2 мин)
  • V. Жаңа сабақ(16 мин)
  • 1. Қызығушылықты ояту бөлімі(2 мин)
  • 2. Мағынаны тану бөлімі(14 мин)
  • VI. Сергіту сәті(2 мин)
  • VII. Жаңа сабақты бекіту(5 мин)
  • 1.Ой толғаныс
  • VIII. Қорытынды. Кері байланыс: рефлексия(2 мин)
  • IX. Бағалау(2 мин)
  • X. Үйге тапсырма(1 мин)

Ұйымдастыру кезеңі Көңілді жұмбақ

  • Қос шауып келі бар, Тоқсан жол торабы бар,
  • Екі алып келі бар, Шешеді бұл жұмбақты
  • Қос жол көргіші бар, Талпынған талабы бар
  • Екі үн сезгіші бар, Бұл кім? ............
  • Жалғыз мол асары бар,
  • Кеуде қағары бар
  • Ауа соғары бар,
  • Қорек қорабы бар
  • Тағы,тағы.....

Адам

Мозайкалық әдіс(суретті қималарды құрастыру) арқылы топқа бөлу

Үй тапсырмасын тексеру

Сұрақ-жауап. (3ұпай)

  • Көрудің маңызы қандай?
  • Көздің қосымша мүшелерін ата?
  • Көз алмасының қабықтарын ата?
  • Ақ қабық,тамырлы,торлы қабықтардың қызметтері қандай?
  • Көзді зақымданудан сақтау,көз аурулары.

Сәйкестігін анықтау тесті. (5ұпай)

  • 1.Қарашықтың артқы бөлігінде А.Су
  • екі жағы дөңес линза тәрізді В.Құтыша
  • денешік- С.Таяқшалар
  • 2.Көзбұршақ қисықтығының Д.Көзбұршақ
  • ұлғаюы- Е.Аккомодация
  • 3.Шыны тәрізді денеде болады-
  • 4.Жарық пен түсті қабылдайтын рецептор-
  • 5.Қараңғыда жарықты қабылдайтын рецептор-

Тесттің жауабы:

  • 1-Д
  • 2-Е
  • 3-А
  • 4-В
  • 5-С

Үй тапсырмасын сұрау сәті

Көзге арналған жаттығу

  • Отырып жасалады.
  • Көзді 3-5 секундқа қатта жұмып,содан кейін 3-5 секундқа ашады.6-8 рет қайталайды.
  • Қабақ бұлшықеттері шынығып, қанайналым жақсарады.

Үй тапсырмасын қорытындылау

  • Әйгілі Елена Келлер қалыпты көретін адамға мынадай кеңес берген: “Көздеріңді пайдаланыңдар!Әрбір күнді ертең соқыр болып қалатындай өткізіп,өмір сүріңдер. Сонда сендер ешқашан көрмеген ғажайып әлемді көре бастайсыңдар”.

Жаңа сабақ

  • Есту мүшесі және есту анализаторы. Құлақтың құрылысы.

Қызығушылықты ояту

Мағынаны тану

  • ЖИГСО әдісі бойынша тапсырма: Оқушылар жаңа тақырыпты  оқып шығып,  жұбымен   пікір алмасып, топта талқылайды.
  • 1-топ.Есту анализаторларының маңызы
  • 3-топ.Есту гигиенасы.
  • Топтық жұмыс кезінде оқушылар «Есту мүшесі және есту анализаторлары. Құлақтың құрылысы» тақырыбында постер жасап қорғайды
  • «Топтастыру» стратегиясы
  • Нәтижесін топтар өзара үш шапалақ арқылы бағалады
  • Сергіту сәті
  • Нәтижесінде: жағымды
  • көңіл-күй қалыптасты

Жаңа сабақты бекіту

  • Ой толғаныс
  • Нәтижесінде оқушылар интербелсенді тақтадан суреттегі құлақтың құрылысы мен қызметі туралы айтып шықты.

Бекіту жауаптары

  • 1-есту жолы
  • 2-құлақ қалқаны
  • 3-бұлшықет
  • 4-иірім өзектері
  • 5-есту иірімі
  • 6-үзеңгі
  • 7-төстік
  • 8-балғашық
  • 9-Евстахий түтігі
  • 10-дабыл жарғағы
  • Құлақтың суреті бойынша көрсетілді
  • Қорытынды:

Кері байланыс: рефлексия

  • Инсерт әдісі бойынша түртіп алу жүйесі арқылы кестені толтырады.
  • Білемін
  • Меңгердім
  • Нені түсінбедім?
  • Таңқалдырды
  • Нәтижесінде кері байланыс арқылы оқушыларым-ның білім, білік деңгейі айқындалды

Бағалау

  • 12-15 ұпай- “5”
  • 9-11 ұпай- “4”
  • 7-8 ұпай- “3”
  • 6-төмен- “2”
  • Бағалау нәтижесі

Үй тапсырмасы

  • 1.Есту мүшесі және есту анализаторы. Құлақтың құрылысы
  • оқу.
  • 2. Синквейн әдісі бойынша «құлақ» сөзіне бес жолды өлең
  • құрастыру

Каталог: uploads -> doc -> 0da7
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0da7 -> Сабақ түрі: аралас. Әдіс-тәсілдер: ұжымдық, топпен, сызба, картамен жұмыс, сұрақ-жауап


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет