Жемістердің түзілуі; өсімдіктердің тұқым арқылы көбеюі және таралуы. Жемістің түрлері: құрғақ және шырынды, қақырайтын және қақырамайтын, біртұқымды және көптұқымды жемістер.
Сабақтың мақсаты,міндеті
Жемістердің құрылысы, айырмашылықтары, адам өміріндегі маңызы жайлы түсінік беру.
Білімділік:Жемістердің құрылысын, олардың бір – бірінен ерекшеліктерін ажырата білу
Дамытушылық: Жемістердің көптүрлілігін, кездесетін жерлерін және бұрыннан білетін білімдерін кеңейту
Ұйымдастыру: топқа бөлу(стикер таңдау арқылы 3 топқа бөлу), мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
Сабақ амандасып, сынып оқушыларын түгелдеуден басталады. Сергіту сәті ретінде сыныпқа бидай масақтарының қозғалысы тәрізді қимыл-қозғалыстарды қайталау ұсынылады.
Сабақтың кезеңдері:
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Оқушының іс-әрекеті:
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау.
Сәлемдеседі, бір-біріне сәттілік тілейді
Оқушыларды топқа бөлу:
Оқушыларды стикерлер таңдатқызу арқылы 3 топқа бөледі
Топтарға бөлінеді
Білу
Оқушылардан үй тапсырмасы сұрақтар қою арқылы сұралады.
1-тапсырма. «Кім жылдам».
І топ
1.Аталық және аналық жыныс жасушаларының қосылуы.
2.Гүлдің көбеюге қатысатын бөлімдері.
3.Қосарлы ұрықтануды ашқан ғалым.
ІI топ
1.Жай жапырақтың тақта саны.
2. Бір гүлдің өз аталық тозаңының сол гүлдің аналығының аузына түсуі.
3. Жыныс мүшелері бар,бұтақтанбайтын түрі өзгерген,қысқарған өркен.
Теорияны тәжірибеде үйлестіру үшін тақырыпқа тиісті тапсырмалар береді.
Өсімдіктер мен жемістер арасындағы сәйкестікті стрелка арқылы қос Күріш сүйекті шырынды
Шие жидек
Қызанақ дәнек
Күнбағыс бұршаққын
Бұршақ тұқымша
Орамжапырақ қауашақ
Меңдуана бұршаққап
Теорияны тәжірибеде үйлестіре алады
Талдау
Тақырыпта берілген тапсырмаларды талдауға үйренеді. Кесте толтыру
Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін жинақтап, түйіндеу үшін?
Сұрақтар:
1. Жеміс гүлдің қай бөлігінен пайда болады?
2. Неліктен құрғақ жеміс деп аталады?
3. Бұршаққап пен бұршаққынның айырмашылығын түсіндіріңдер?
Берілген тапсырманы орындайды,білімдерін жинақтайды, сараптайды
Бағалау
Оқушылардың ерекше ой – пікірлері, өз көзқарастары, қорытынды шешім қабылдап қорытынды жаза білу.
Критерийлер бойынша бағалайды
Өзін-өзі және бірін-бірі бағалайды
Рефлексия
Сабақтан алған әсерлерін сұрайды.
Нені үйрендің?
Не қиын болды?
Енді нені үйренгің келеді?
Сабақтан алған әсерлерін берілген сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді.
Үй тапсырмасы:
§ 23,24 Жемістердің түзілуі; өсімдіктердің тұқым арқылы көбеюі және таралуы. Жемістің түрлері: құрғақ және шырынды, қақырайтын және қақырамайтын, біртұқымды және көптұқымды жемістер.67 сурет салу.
Оқушылар оқып, мазмұнын айтуға дайындалып келеді. Зертханалық жұмысты аяқтайды. Дәптерге 41-сурет салып келеді.