Демеуова Анар, Қазақ тілі пәнінің мұғалімі
Мақтарал ауданы
Тақырыбы: Септеулік шылауларды
Қолданылған модуль: «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Білім беру мен алудағы жаңа тәсілдер»
Оқытудың әдіс-тәсілдері: «Өзара оқыту», «Шеңбер бойымен әңгімелеу», кір жайғыш, сементикалық карта, дәптермен жұмыс.
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Не істеймін?
|
Оқушының іс-әрекеті:
|
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін қандай құралдар, кітаптар, компьютерлік жабдық және т.б қажет?
|
1
|
Оқу мақсатын алға қою сұралды.
Шылау сөздерді меңгерту. Шылаудың өзіндік сипаты мен атқаратын қызметін мысалдар арқылы түсіндіру. Басқа сөз таптарынан айырмашылығын салыстыра отырып үйрету; Шылаудың ерекшелігін,түрлерін меңгерту.Оқушыларды бірін-бірі сыйлап, бағалай білуге тәрбиелеу. Топпен жұмыс жасауға қалыптастыру, сөздік қорларын дамыту.
Ынтымақтастық пен сенім атмосферасын құру. Мұғалім сәлемдесті
|
Оқушы мақсатын қосты.
Шылаудың ерекшелігін,түрлерін меңгерту.Оқушыларды бірін-бірі сыйлап,бағалай білуге тәрбиелеу, Топпен жұмыс жасауға қалыптастыру,сөздік қорларын дамыту, оқушылардың білімдерін бекіту
Оқушылар бір-бірімен жақсы қарым-қатынасты құрады. Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Жаңа білім алуға,
Алға қадам аттаймыз.
Жарқын күн, жарқын күн !
Біз сені сүйеміз!
Біз сенен сұраймыз!
Бер бізге жарқын күн,
Бейбіт күн жылауын.
Бер бізге жарқын күн,
Денсаулық, ізгілік.
|
|
2
|
Топқа бөлу. Оқушылар берілген кәмпиттер түсі бойынша 4 топқа бөлінеді.
Топтарға топ аттары беріледі.
|
Оқушылар сурақтарға жауап береді және сол жауаптарына қарай топтарын тауып топтасады.
|
Кәмтиптер
|
3
|
Топтарда үй тапсырмасын тексеру үшін ROUND ROBIN» стратегиясы .(орнында отырған оқушылардың дәптерлерін тексеру)
|
Оқушылар отырған орындарында жұбының дәптерін тексереді.
|
дәптер
|
4
|
Ой қозғау (түрткі сұрақтар)сұрақтары ұсынылады.
Кір жайғыш тәсілі
|
Оқушылар жеке тапсырмалар береледі. Тапсырманы белгілі уақыт аралығында орындап болып, кір жайғышқа ілінеді, жұмыстарды бірігіп тексереді, қателерін түзейді.
|
Парақшалар
|
5
|
Өзара оқыту: Шарты: 1.Жұмыс топпен жүргізіледі. Әрбір оқушы тапсырма алады. Шылау тақырыбы бойынша материалды пысықтап, басты ұғымдарды бөліп атап, тезис – конспект немесе жоспар – конспект жасау. Жұптардың өз тапсырмасы бар (1- нұсқа немесе 2 -нұсқа). Дайындалуға 10 минут беріледі.
2. Дайындалған соң оқушы (1-нұсқа конспектісін пайдалана отырып, өз меңгергенін серігіне айтып береді, яғни мұғалім рөлінде болады, ал «оқушы»
(2-нұсқа) оны тыңдайды.
3. Енді рөлдермен ауысады.
4. Тапсырмалар тақтаға жазылады. Оқушылар (І-ІІ -нұсқалар) тыңдаған материалы бойынша тапсырмалар орындайды. (ауызша)
1. Тапсырмаға алынған жауаптан кейін «оқушы мен оны оқытқан мұғалімге» түрлі-түсті жетондар беріледі. Барлық жұптар бір уақытта жұмыс істейді.
|
Оқушыларға кітаптағы берілген септеулік шылау туралы берілген ақпаратты оқып, конспект жазады.
|
Кітап, үлестірме
|
6
|
Дәптермен жұмыс
|
347- жаттығуды 1.2 топ орындайды, 348-жаттығуды 3-4 топ орындайды. шапшаңдық пен мәтіндерді теріп жазады.
|
Дәптер, кітап
|
7
|
Семантикалық карта
|
Шылаулар қай септікпен тіркеседі
|
Үлестірме
|
8
|
Қорытындылау
а) Бағалау: сабақтың әр бағыты жазылған бағалау парағы арқылы оқушылар өз-өздерін бағалайды.
ә) үй тапсырмасы:
|
Бағалау парағына өз еңбегінің қалыптастырушы бағалауын жүргізеді.
349, 350-жаттығулар
|
Бағалау парағына
|
9
|
Рефлексия
Мұғалім стикерлер таратады.
|
Екі жұлдыз бір тілек!
Оқушылар сабақ барысында не ұнады, ұсыныс, пікірлерін жазады.
|
Стикерлер
|
«М. Мақатаев атындағы ЖОМ»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Қазақ тілі
6 -сынып
Қазақ тілі пәнінің мұғалімі.
Демеуова Анар
Семантикалық карта
Достарыңызбен бөлісу: |