1.Мектеп
|
№ 52
|
2.Пәні:
|
Биология
|
3.Күні:
|
15.04..2017
|
4.Сынып:
|
9. А Б
|
5.Мұғалімнің аты жөні:
|
Жұпарбаев Т
|
6.Сабаққа қатысқандар саны:
|
|
7.Сабаққа қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
§56. Адам эволюциясының кезеңдері
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары
(Оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Оқушыларға тіршіліктің пайда болуы туралы ой қалыптастыру
|
Сабақ мақсаттары:
|
1.Барлық оқушылар:
Адам эволюциясының пайда болуы туралы толық білімдерін ажырата алады;
|
2.Көптеген оқушылар:
1. Адам нәсілдерінің ерекшеліктері мағынасын түсінеді
|
3.Кейбір оқушылар:
1. Қызықты материалдарды тауып, салыстырады.
2. Оқушылардың өз бетімен алған білімдерін бейнетаспа және қосымша ақпараттар арқылы түсіндіре отырып толықтырады, шыңдайды.
3. Бір-бірлерінің жауабын тыңдайды,қателерін түзетеді.
|
Бағалау критериийлері:
|
Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
|
Құндылықтарды дамыту:
|
— белсенді қарым-қатынас: оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз көзқарастарын білдіріп отыру.
— индивидтік: мұғалімнің әр жеке оқушының ерекшелігін дамытуы, қоғам алдындағы жауапкершілігінің артуы.
— өзіндік тәртіп: өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрету және оны дамыту.
— шыдамдылық: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.
|
Пән аралық байланыстар
|
Биология, Георафия ,Экология ,Химия
|
АКТ-ны қолдану дағдылары
|
Видео роликтер көрсетілім
|
Бастапқы білім
|
Миға шабуыл:
1.Парапитек сөзін қалай түсінесіз?
2.Дриопитек сөзін қалай түсінсіз?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс әрекет
1.топ.Ежелгі адамдар
2топ. Ертедегі адамдар
3топ.Қазіргі адамдар
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1.Тыңдалым
2.Айтылым
|
Адамның тірі табиғаттағы орны ретімен атаңдар
Хордалылар (желілер) типі
Омыртқалылар тип тармағы
Төрт аяқтылар тобы
Сүтқоректілер класы
Ұрық жолдастылар класс тармағы
Приматтар (маймылдар) отряды
Адам тектес маймылдар отряд тармағы
Адамдар тұқымдасы
Адам туысы
Саналы адам
|
Таратпа
Қағаздар
Интерактивті тақта
|
Сабақтың ортасы
3.Жазылым
|
|
Таратпа қағаздар
Постер Кесте
|
Сабақтың соңы
Оқылым
|
Кроманьондықтар – Ноmо sapiens туысының өкiлi. Неоантроптың қалдықтары алғаш рет 1868 жылы Кроманьон (Франция) үңгiрiнен табылған, сондықтан да сапиенстiң өкiлдерiн осылай атаған. Кроманьондықтардың неандертальдықтардан негiзгi ерекшелiгi олардың еңбек етуiнде.
Нелiктен ми және бас қаңқалары ұлғайды. Австралопитектердiн, миы маймылдардың миынан сәл ғана үлкен едi ғой! Әрине, бұл жерде ең негiзгi себеп- тамақ рационының өзегруi және жаңа тiршiлiк ортасына бейiмделу.
Қазбалар бойынша, австралопитектердiң ешбiр түрi, олардың орнын басқан Ноmo бұтағының өкiлдерiнен өзгеше, тастарды өз мүмкiншiлiгiне жаратқан жоқ. Осыған орай, тамақ рационының ауысуы және қоректi табудың жаңа әдiстерi -аншылық бiздiн ата-тегiмiздiң миының ұлғаюына және мамандануына әсер еттi, Мидың дамуына тiк жүруге бейiмделу де әсер еттi деп айтуға да болады.
|
Сұрақтармен жұмыс?
|