Әдісі: Ертегі терапия, түсіндірмелі-суретті, репродуктивті. Мақсаты



Дата24.04.2017
өлшемі57,53 Kb.
#14572

Сабақтың тақырыбы: «Алжапқыш»



Әдісі: Ертегі терапия, түсіндірмелі-суретті, репродуктивті.
Мақсаты:

1 Алжапқышты тігу кезіндегі еңбектік шеберлігі мен икемін тәжірибеде қолдануға оқып үйрену.

2 Еңбек тәртібіне, өз жұмысын ұйымдастыруға тәрбиелеу. Балалардың өзін-өзі бақылау әдетін қалыптастыру.

3.Қол моторикасын, аспапты дұрыс ұстауды дамыту. Оқушылардың тілін түзету.


Көрнекілігі:

Құрал-жабдық: тігін машинасы, қайшы, қол инелері.

Көрнекілік: алжапқыштар үлгісі, нұсқаулық- технологилық карта, сөздік, техника қауіпсіздігі туралы суреттер, машиналық тігістер үлгісі.
Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Жаңа тақырып

  3. Өткен материалдарды еске түсіру

  4. Тәжірибелік жұмыс

  5. Қорытынды

  6. Бағалау

  7. Үй тапсырма



I. Сыныпты ұйымдастыру. Психолого-педагогикалық дем беру.

Мұғалім: «Сәлеметсіңдер ме, балалар! Отырыңдар. Сендер маған сабаққа келдіңдер және еңбек етуге дайынсыңдар. Сендердің көңіл-күйлерің жақсы. Бүгін сендердің күндерің, сәттілік және жеңіс күні. Сендердің қолдарыңнан бәрі келеді. Қолдарыңды алға созыңдар. Қараңдаршы, қолдарың қанадай шебер және икемді. Сендерді жақсы жұмыс істеп қуантады. Ал біз бүгін алжапқыш тігумен айналысамыз. (Үлгіні көрсету).

Мұғалім сұрақтары;

1. Қыздар, кім «Золушка» ертегісін көрді немесе оқыды? (Оқушылар жауабы)

2. Золушка қандай киім киіп еді, естеріңе түсіріңдерші? (Оқушылар жауабы)

3. Алжапқышты не үшін киеді? (Оқушылар жауабы)

4. Кімнің шешесі немесе әжесі алжапқыш киеді, қолдарыңды көтеріңдерші? (Оқушылар жауабы).
Мұғалім:«Мен ертегі туралы жай сұрамаймын. Бүгін сендер еңбекқор қыз Золушкаға алжапқыш тігесіңдер. Ол көп еңбектенеді, сондықтан үстін былғамау үшін не киеді?»

Оқушы: Золушка алжапқыш киеді.


II. Жаңа тақырып:

Мұғалім: (тақтадағы алжапқыш үлгісін көрсетеді)

«Осындай алжапқыш тігу үшін сендер машиналық тігісті қолданасыңдар.Сендердің алдарыңда машиналық тігіс үлгілері жатыр. Оларды мұқият қарап, олардың атауларын айтыңдар?

Оқушы: Бұл тігістер жабық кесіндімен бүге тігу және қайырып тігу деп аталады. Бүгін сендер осы тігістерді қолданып алжапқыш тігесіңдер.

Мұғалім: Балалар, бірақ қандай да бір жұмысты бастамас бұрын сендер қалай бастап қалай аяқтау керек екенін ұғып алуларың керек. Ал бүгін сендердің тапсырмаларың қандай? (мұғалім алжапқыш үлгісін көрсетеді)

Оқушы: Бүгін біз сабақта Золушкаға арнап алжапқыш тігеміз.

Мұғалім: Сендердің жұмыстарың жемісті болу үшін жоспар керек (жоспарды көрсету). Кәнекей, онымен танысайық (нұсқаулық- технологилық картамен жұмыс)
Алжапқыш тігу жоспары


  1. Алжапқыштың бүйірдегі және төменгі кесіндісін жабық кесіндімен бүге тігумен өңдеу. Тігіс ені – 1 см.

  2. Бүгілген шеттен 2 мм қашықтықта машиналық тігіс жіберу.

  3. Белбеуді қақ бөліп үтіктеу.

  4. Алжапқыштың жоғарғы кесіндісінің бүгісінен көктеу. Бүгіс тереңдігі – 1 см.

  5. Белбеу мен алжапқыш ортасын қиыстыру және көктеу. Тігіс ені – 1 см.

  6. Белбеудің ұшын өңдеу. Тігіс ені – 1 см. Оны беттік жағына айналдыру.

  7. Белбеудің бос кесігін ішке қарай бүгу.

  8. Қайырылған кесіндіден 2 мм қашықтықта белбеу бойымен өңдеу тігісін жіберу. Даяр бұйымды үтіктеу.

Мұғалім. Кімнің сұрақтары бар? Салықова Жұлдызға мен қосымша тапсырма беремін, ол өз алжапқышына қалта тігеді.
III. Техника қауіпсіздігі шаралары

Салынған суреттерде:

Қайшы

Тігін машинасы



Қол инелер

Үтік


Мұғалім: «Тәжірибелік жұмыс алдында нені ұмытпай есте сақтауларың керек?»

Оқушы: «Тәжірибелік жұмыс алдында біз техника қауіпсіздігін есте сақтап, ұмытпауымыз керек.»

Мұғалім: «Мен сендерге өз таңдауларың бойынша техника қауіпсіздігі шараларын айтып берулеріңді сұраймын.

Оқушы: Тақтаға шығып сұраққа жауап береді.

Мұғалім: «Қыздар, өздеріңе зиян келтірмеу үшін техника қауіпсіздігі шараларын сақтаңдар»
IV. ТӘЖІРИБЕЛІК ЖҰМЫС

Ақыл ойы кемтар балаларды педагогикалық топтастыру (В.В.Воронкова бойынша)


Мұғалім: «Қазір сендер алжапқыш тігумен айналысасыңдар, сондықтан неден бастайтындарыңды тағы да қайталайық?»

Оқушы: «Алжапқыштың бүйірдегі және төменгі кесіндісін жабық кесіндімен бүге тігумен өңдеу. Тігіс ені – 1 см.»

Мұғалім: «Балалар, ескетемін, сендер еңбекқор Золушка үшін алжапқыш тігесіңдер. Сондықтан, бәрі орындалу үшін алжапқыш тігу жоспарына қарап отырыңдар» (жоспарды көрсету). Жұмысқа кірісіңдер, сәттілік тілеймін»

Тәжірибелік жұмыс кезінде (балалардың шаршауына қарай) мұғалім сергіту сәттерін өткізеді (пантомима). Мұғалім өлең оқиды, ал балалар қимылмен өлең мазмұнын көрсетеді.

(Мұғалім көмегі.)

Мұғалім:

Біздің Жанна алжапқыш тікті

Достарында ондай жоқ

Ашық-сары бақбақ

Айналасы қоңырау

Жаннаға шыт табу үшін

Бәрі әуре болды

Қазақстанның оңтүстігінде

Мақта егіс даласында өседі

Міне қорап ашылды

Мақта жарыққа шықты

Ақ қой секілді

Жылы тонға оралған

Бүкіл аудан қаппен келді

Піскен мақта жинауға

Екі қолмен ұстауды

Балаларға шешесі үйретеді.

Мұғалім. «Қолдарыңды көтеріңдер, сілкіңдер. Қолдарыңды сілкіп, шаршағанын түсіріңдер. Енді ақырын орындарыңа отырып Золушкаға алжапқыш тігуді жалғастырайық.»
V. САБАҚ ҚОРТЫНДЫСЫ ( өзара талдау)

(Алжапқышты ең бірінші бітіргенге қосымша тапсырма- қосқабат тігіс орындау)

Мұғалім: «Парталас көршіңмен алжапқышыңмен ауыс. Көршіңнің жұмысын зейін салып қарапсапасы жағынан ең жақсы алжапқыш кімдікі екенін айтыңдар»

Оқушы: « Ең жақсы алжапқыш …….»

Мұғалім: «Бүгін бәрінен де жақсы еңбектенген ……, сондықтан да ол Золушкамыз болады (қызға алжапқышты кигізу). Бүгін бәрің де жақсы еңбектендіңдер және шаршадыңдар. Күштеріңді орнына келтіру үшін Золушка сендерді фито-шаймен сыйлайды. Ол тәтті және денсаулық үшін өте пайдалы.»

Мұғалім: «Сабақ аяқталды, бәріңе рахмет!»



VI. Бағалау.
VII. Үй тапсырмасы.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет