І. Сабақтың тақырыбы: І. Жансүгіров «Құлагер» поэмасы ІІ. Сабақтың мақсаты



Дата26.08.2017
өлшемі84,38 Kb.
#28073
түріСабақ
І. Сабақтың тақырыбы: І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасы

ІІ. Сабақтың мақсаты: 1) Білімділік:

І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасын жан-жақты талдау. Жазылу тарихынан мағлұмат ала отырып, жазушы тілінің стилін, көркемдік ерекшелігін тану, образдар жүйесін ашу.

2) Дамытушылық:

Өз беттерімен проблема шешуге, анализ, синтез, қорытынды жасай білуге, бағалау дағдыларын қалыптастыруға, шығармашылық ой-өрістерін жетілдіруге ықпал жасау.

3) Тәрбиелік:

Шығарма идеясы арқылы өзекті мәселені бірлесіп шешуге, өз ойын батыл айта білуге, адамгершілікке тәрбиелеу.



ІІІ. Сабақтың түрі: Проблемалық оқытуға негізделген практикалық сабақ, ізденіс сабағы.

IV. Әдіс-тәсілдері: Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту, дамыта оқыту, Қ.Бітібаеваның жаңа білімді меңгеру, білім беру технологиясы.

V. Көрнекілігі: 1) І.Жансүгіровтің шығармалар жинағы.

2) І.Жансүгіровті зерттеушілер еңбегі.

3) І.Жансүгіров суреті.

4) Альбом.

5) Дәйексөздер.

6) Бағалау парағы.

7) Слайдтар, интерактивті тақта.

VI. Жұмысты ұйымдастыру түрі: Ұжымдық, топтық, жекелей жұмыс түрлері.

VII. Пәнаралық байланыс: Бейнелеу, музыка, өнер.


Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақ тақырыбы, мазмұны

Мақсаты

Технологиясы, әдіс-тәсілдері

формасы

Білімді тексе-ру, бағалау, қорытынды-лау

коррекция

І. Ұйымдастыру

1. Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлеу

Оқушыларда сабаққа жағымды көңіл-күй туғызу













ІІ. Мұғалімнің кіріспе сөзі

Сабақтың мақса-тын түсіндіру

Оқушыларды сабаққа әзірлеу

монолог










ІІІ. Жаңа білімді игерту

І. «Қызығушылы-ғын ояту»


ІІ. Мағынаны ажырату. «Кубизм» стра-тегиясы


  1. Сипаттау



  1. Суреттеу


  1. Талдау



  1. Салыстыру



  1. Ұқсату


  1. Даттау

«Құлагер» әнін тыңдату


4 топқа алдын-ала тапсырма берілген (әр топты таңдау)
І топ

Автор және шығарма тарихы (сюжеттік жос-пар, зерттеу еңбектері)


Өзекті мәселе:

Поэмада ақын өз заманы бойынша қандай өзекті мәселе көтерген?

ІІ топ

«Сезім және толғаныс»


Өзекті мәселе:

Қандай сезімді бастан кешірдіңіз?

Кейіпкер тағдыры

ІІІ топ


«Кестелі тілде – кемел ой»

IV топ


«Үндестік пен ұйқастық»

Өзекті мәселе:

Дарынды адам, жүйрік ат тағдыры неліктен көбіне өкі-нішпен аяқталады?
Жалпы тапсырма

Шығармашылық

Пікірталас

«Адамдар арасында-ғы бақталастық, қызғаныш»


Оқушыларда толғаныс сезімін туғызу

Шығармадағы образдар жүйесі. Көзқарастарын байқау

Шығарманың композициялық құрылымын, тілдік көркемдігін саралау.

Өзіндік позиция-ларын байқау
Атты суреттеудегі Абай мен Ілияс үндестігі, Ілиястың Ақан әнін пайдалану ерекшелігі, Көкшенің суреттелуі

Мағжан-Сәкен-Ілияс (семантикалық карта жасау)

Өмірді тануға жетелеу

Құлагерге не Ақанға ескерткіш (ауызша) (эссе)


Батыраш бойындағы бақталастық, қызға-ныш қазіргі адамдар-да кездесе ме?

Ойлану

Ізденіс

Ойлану


Оқу, салыстыру

Ізденіс, жинақтау

Ойланту

Ізденіс Салыстыру Қорытындыға келу


Ой салу, ойланту
Ұрпақ үкімі

Шығармашы-лық

Психологиялық толғаныс

Топтық


Жеке

Топтық
Жеке


Топтық

Жеке


Топтық

Жеке
Жеке


Топта талқылау. Әркім өз ойын айту


Тыңдау, сұрақтар қою

Кестені бағалау

Тыңдау, сұрақтар қою

Картаны бағалау

Тақырыпты ашу

Ашық, батыл сөйлегендерін бағалау
Ойларын көр-кем жеткізе білуін бағалау
Пікірлердің құндылығын бағалау





IV. Қорыту

1-топ Авторға сұрақ

Не білгісі келеді

Пікір алысу

Жеке

Ой-өрістерін байқау, шешендік, тапқырлық деңгейлерін бағалау




2-топ Кейіпкерге сұрақ

Ой-толғанысқа түсіру

Сыр бөлісу

Жеке

3-топ Қазақ халқы – өнерлі халық (ой-толғау)

Халқына сүйіспенші-лік, өнерді бағалау

Ой-толғау

Жеке

4-топ Қазіргі қазақ жастарына хат

Бүгінгі күнгі жастар мақсат-мүддесін білу

Сынау

Жеке

V. Бағалау

Бағалау парағы б/ша

Жан-жақты бағалау




Өз бағасы

Топ бағасы

Қорытынды баға








VI. Үйге тапсырма

  1. І.Жансүгіров драмаларын оқу

  2. Зерттеу еңбектері

  3. Көрініс әзірлеу

Жан-жақты, дарын иесі екенін ашу

Зерттеушілер пікірі


Сахна өнеріне баулу

Ізденіс
Рольге бөліну

(образдар)


Жеке
Топтық










Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет