Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 1 Есенова Д.Б.
Тақырыбы: Кіріспе. Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру .
|
Мерзімі ____ / ____
____ / ____
|
Сынып ____ «____»
____ «____»
|
Мақсаты: Информатика кабинетіндегі қойылатын талаптар, міндеттер, шаршаған жағдайда қолданылатын жаттығулар және техника қауіпсіздігін сақтау ережелерін үйрету.
|
Сабақ түрі
|
Кіріспе сабақ
|
|
Жаңа материалды меңгеру сабағы
|
|
Қайталау білімді жүйелеу сабағы
|
|
Білімді тиянақтау сабағы
|
|
Кіріктірілген сабақ
|
|
ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы
|
|
Бинарлы сабақ
|
+
|
Аралас сабақ
|
|
ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы
|
|
ББД-ны тексеру,бағалау сабағы
|
|
|
|
Міндет
Білімділік
|
Дамытушылық
|
Тәрбиелік
| -
Техника қауіпсіздік ережесін біледі.
-
Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруды анықтайды.
-
5-сыныпта өткен материалдарды есіне түсіреді.
|
Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге, пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру.
|
Ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, шығармашылыққа тәрбиелеу
|
тері:
|
Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:
АКТ, ЖИГСО – 1, диалогтық оқыту
|
кестелер
|
|
жаттығулар жинағы
|
|
иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық
|
|
стикер
|
|
сызба
|
+
|
таратпа материалдар
|
|
дидактикалық жинақтама
|
|
ТСО
|
+
|
оқулық
|
|
тапсырмалар карточкасы
|
|
маркерлер, А-4, А-3 парақтары,
|
|
тесттер
|
Жаңа түсінік: Ақпарат, алгоритм, компьютер, презентация, ақпараттық -коммуникациялық технологиялар.
Күтілетін нәтиже:
|
Жұмыс істеу алдындағы қауіпсіздік ережелерін біледі
• Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды
• Компьютерде жұмысты аяқтаған кездегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
• Ұжыммен бірігіп жұмыс істеу ережесін біледі.
• Аппаттық жағдайлардағы қауіпсіздік ережелерін үйренеді.
• Арнайы көзге жаттығу ережелерін жасап үйренеді.
Түйінді идеялар: • Жұмыс істеу алдындағы қауіпсіздік ережелері
• Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері
|
|
Сабақтың барысы
-
Ақпарат алмасу (10 мин.).
-
Алғашқы бекіту (5 мин.).
-
Құзырлылық қалыптастыру (15 мин.).
-
Шығармашылық қалыптастыру (10 мин.).
-
Бағамдау - бағалау (5 мин.).
|
Сабақтың мазмұны
-
Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру
-
5- сынып тақырыптарын жалпы шолу
-
6- сынып Информатика пәні
|
Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.
|
Бағалау
|
I. Ояту
Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру
Сыныпты Пирамида, Бәйтерек суреттер қиындысы арқылы 2 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.
Сыныпты топтарға бөлу. (топтық) // Топта жұмыс істеу ережесі
Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.
|
Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша сабақты бастау
|
|
II. Мағынаны тану
1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау
-
5- сынып тақырыптарын жалпы шолу
(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
2. Жаңа материалды таныстыру
1-слайд Техника қауіпсіздік ережесі
-
Мұғалімнің рұқсатынсыз компьютерді тоққа қосуға, ажыратуға, экранды қолмен ұстауға болмайды.
-
Су не дымқыл қолмен, киіммен жұмыс істеуге болмайды.
-
Пернетақтаға, мониторға, компьютер қойылған үстелге артық заттар қоюға, салмақ түсіруге, шаң - тозаң түсіруге тыйым салынады.
-
Мұғалімнің рұқсатынсыз жүруге, басқа оқушыларға бөгет жасауға болмайды.
-
Сынып ішінде жүгіруге, ойындар ойнауға тыйым салынады.
-
Сыныпқа тамақ, сусын алып кіруге болмайды.
-
Компьютер не басқа техника жұмысында ақаулар байқалса, өз бетімен жөндеу жұмыстарын жүргізуге болмайды.
-
Жайсыз жағдайлар орын алса, дереу мұғалімді хабардар етіңіз.
-
Компьютерде көп отырған жағдайда көз жаттығуларын жасап тұрыңыз.
|
2-слайд Жұмыс орнын ұйымдастыру
-
Компьютермен жұмыс кезінде дұрыс отыру
|
3-слайд 5- сынып тақырыптарын жалпы шолу
Ақпарат және ақпараттық үдерістер
-
информатика, ақпарат, ақпараттардың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері;
-
ақпарат саны, ақпарат өлшем бірлігі.
Компьютер
-
компьютер, компьютердің негізгі құрылғыларының міндеттері және мүмкіндіктері; пернетақта;
-
программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі, операциялық жүйе ұғымы, операциялық жүйені басқарудың негізгі тәсілдері және объектілері;
-
файлдар, бумалар және белгішелер, бумалар мен белгішелерді құру, атын өзгерту;
-
объектілерді іздеу, объектілерді көшірмелеу, орнын ауыстыру және жою, ақпаратты жазу және санау, ақпаратты тасымалдаушылар.
|
4-слайд 5-сынып тақырыптарын жалпы шолу
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
қарапайым графикалық редакторы, суретті ашу, сақтау, графикалық редактордың сурет салу құралдары, суреттің үзінділерін ерекшелеу, суреттің үзінділерімен жұмыс, масштаб, графиктік ақпаратты өңдеу (бейнелерді масштабтау, трансформациялау), баспаға дайындау, баспадан шығару;
-
қарапайым мәтіндік редакторы, редактор интерфейсі, мәтінді теру ережесі, мәтін бойымен жылжыту, мәтіннің үзіндісін ерекшелеу, мәтінді пішімдеу және редакциялау, қаріп, абзац, графиктік және мәтіндік ақпараттарды өңдеу, аралас құжаттарды құру;
-
калькулятор, блокнот;
-
дыбыстық ақпаратты өңдеу, дыбысты жазу.
|
5- слайд 6-сынып Информатика пәнінің негізгі бөлімдері
-
Ақпарат және ақпараттық үдерістер
-
Компьютер
-
Алгоритмдеу және модельдеу
-
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
-
Телекоммуникациялар
|
6- слайд 6-сынып Информатика пәнінің мақсаты
-
Ақпарат ұғымын білу
-
Вирусқа қарсы программалар туралы білу
-
Компьютердің негізгі құрылғыларының міндеттерімен, мүмкіндіктерімен танысу
-
Мәтінмен жұмыс істеуді меңгеру
-
Сандық, дыбыстық ақпараттарды өңдеу бойынша программаларда жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру
-
Алгоритм ұғымымен танысу
-
Презентация дайындауды игеру
-
Интернетте ақпарат іздеу әдістерін түсіну
|
5. Бекіту
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.
|
ДЖИГСО әдісі,
Практикалық тапсырма
АКТ
|
Екі жұлдыз, бір тілек
Өзін-өзі бағалау
|
III. Рефлексия
1) Сабақты қорытындылау:
Өтілген материалды тиянақтау
|
ііі. құзырлылық қалыптастыру
|
|
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
Техника қауіпсіздік ережелерін атаңыз.
Компьютермен жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру үшін не істеу керек?
5- сыныпта өткен материалдарды есіңізге түсіріңіз.
6- сынып тақырыптарын атаңыз.
ІІ деңгей тапсырмалары
5-сынып пен 6-сынып тақырыптарының арасындағы байланысты анықтаңыз.
ІІІ деңгей тапсырмалары
5-сынып тақырыптары мен 6-сынып тақырыптарының ішінде қай
бөлімдер сәйкес келеді? Бұл бөлімге 6-сыныпта қандай өзгерістер, толықтырулар енгізілген?
Топтық жұмыс.
6- сынып бағдарламасына көзқарасыңыз. Өзгертулер мен толықтырулар енгізер ме едіңіз? Жауабыңызға толық негіздеу беріңіз. Ойларыңызды қысқаша түрде қағазға түсіріңіз.
Топтардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау
2) Үй тапсырмасы: Кіріспе. Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру .
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |