Жамбыл облысы Т. Рысқұлов ауданы



Дата08.09.2017
өлшемі196,57 Kb.
#30245


Жамбыл облысы

Т.Рысқұлов ауданы

Құлан орта мектебінің информатика пәнінің мұғалімі Жантақбаева Арайлым

8 сыныпқа арналған «Ақпаратты кодтау» топтамасына арналған қысқа мерзімді жоспарлар



Сабақтың тақырыбы

Сабақтың мақсаты

Күтілетін нәтиже

Ақпарат оның қасиеттерi. Ақпараттық процестер. Ақпараттың өлшем бiрлiгi. Кодтау. Екiлiк код.

Ақпарат қасиеттері мен процестермен танысу. Өлшем бірліктермен жұмыс жасау жасау және кодтау.

Ақпаратты кодтауды және өлшем бірліктермен жұмыс жасай алады.

Ұйымдастыру кезеңі



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

1.

Сергіту

Оқушыларды ішкі және сыртқы шеңберге тұрғызады. «Ақпарат және ақпараттық процестер, кодтау дегеніміз не?» деген сұрақты ортаға салады.

Ішкі шеңберлерде тұрғандар сағат тілімен қозғалып, ойын айтады, одан кейін сыртқы шеңбердегілер түсіндіреді.

Ішкі және сыртқы шеңберлер



Оқушы мен оқушы

3 минут




Негізгі кезең



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

1.

2.


ЖИКСО әдісімен жұмыс..

(Жаңа сабақ материалы)

Көзбен көретін айғақтармен жұмыс


Сыныпты 3 топқа отырғызады да, оларды 4-ке дейін санатады.Сонда 4 топқа 4 тапсырма беріп өзара талдайды.

(оқулықтың 45 беті)

Мұғалім тақырып бойынша жаңа сабақты меңгеру кезінде кездесетін термин сөздер мен тірек сызбаларды жаздыртады.


Ақпарат оның қасиеттері және ақпараттық процестер, кодтау, екілік кодтау тақырыбы бойынша әр топтағы оқушыларға тақырыптағы тақырыпшаларды бөліп береміз. Олар оқып бір -бірімен талқылайды. Одан кейін алғашқы топтарына барып, тақырыпты ашады.

Ақпаратты сақтау, өңдеу, беру процестерін талқылап, ақпаратты кодтау жолын анықтайды. Әр топ мүшелері

«Кір жаятын жіп» әдісіне жаңа термин сөздерді жазады және сызба түрінде көрсетеді.

.


Жигсо әдісі

Кір жаятын жіп





Оқушы мен оқушы

Оқушы мен оқушы



15 минут

5 минут


Оқулық интернет жүйесі, электронды оқулық, интерактивті тақта.

Қорытынды



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

1.

2.


Компьютермен жұмыс.

Activote құрылғысымен жұмыс.


«Басбармақ» бағалау
Үйге тапсырма беру

Мұғалім сабаққа қатысты сұрақтар мен тапсырмалар береді.


Флипчарт арқылы тест тапсырмасын алу.

Сабақты қорытын.
Үйге тапсырма береді.


Берілген тапсырманы компьютерге жеке отырып жұмыс жасайды, жұптасып талқылайды. Ойларын сыныппен бөліседі.

Activote құрылғысымен тест тапсырады.

«Басбармақ» арқылы сабақты түйіндейді



Ойлан-жұптас-бөліс

АТК


Өзін-өзі бағалау

«Оқушы күнделігі»


«Басбармақ»

Оқушы мен оқушы

Оқушы мен мұғалім.



15 минут

8 минут


2 минут

Компьютер, интерактивті тақта, Activote.



Сабақтың тақырыбы

Сабақтың мақсаты

Күтілетін нәтиже

Сандардың тарихы, санау жүйелері, екілік, сегіздік, ондық, оналтылық сандарды ондық сандарға ауыстыру.

Оқушылардың санау жүйелері, ондық , екілік, сегіздік, оналтылық санау жүйесі туралы білімдерін қалыптастыру және екілік, сегіздік, ондық, оналтылық сандарды ондық сандарға ауыстыру.

Позициялы және позициялы емес санау жүйелері турлы түсініктерін қалыптастыру. Екілік, сегіздік, ондық, оналтылық сандарды ондық сандарға ауыстыра алады.

Ұйымдастыру кезеңі



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

1.

Фотосуретпен жұмыс

Оқушыларға мұғалім тақтадан сурет көрсетеді. Суретке қарап ойларын тыңдайды.

Оқушылар суретке қарап, өз ойларын айтады

Көзбен көретін айғақтармен жұмыс

Оқушы мен мұғалім

3 минут




Негізгі кезең



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

1.

.


Ойлан – жұптас -бөліс әдісімен жұмыс.

(Жаңа сабақ материалы)





Мұғалім оқушыларға жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында оқулықтан оқуға тапсырма береді


Оқушылар оқулықтан жаңа сабаққа арналған мәтінді оқып, жұптасып талқылайды. Барлығы шеңбер бойынан орын алып тақырып бойынша позициялы және позициялы емес сандардарға мысалдар келтіріп айтып шығады.

Ойлан –жұптас-бөліс
Уақыт шеңбері

Оқушы мен оқушы



20 минут



Оқулық интернет жүйесі, интерактивті тақта.

Қорытынды



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

2.

3.


Есептер шығару.

Үлдірленген критерийлер бойынша бағалау

рефлексия
Үйге тапсырма беру


Мұғалім сабаққа қатысты сұрақтар мен тапсырмалар береді.

Мұғалім оқушыларды бағалау үшін достық пиғылдағы критерийлері бар үлдірленген карточкалар дайындайды.

Сабақты қорытын.
Үйге тапсырма береді.


Берілген тапсырманы жұптасып ондық, екілік,сегіздік, оналтылық сандарды ондық сандарға ауыстырады, талқылайды. Ойларын сыныппен бөліседі.

Оқушылар мұғалімнің таратып берген карточкалары арқылы бүгінгі сабақты қалай түсінгендерін түйіндейді





Ойлан-жұптас-бөліс

Үлдірленген критерийлер

бойынша

өзін-өзі бағалау





Оқушы мен оқушы

Оқушы мен мұғалім.



20 минут

3 минут
2 минут



Компьютер, интерактивті тақта.



Сабақтың тақырыбы

Сабақтың мақсаты

Күтілетін нәтиже

Сандарды позициялық санау жүйесіне ауыстыру.

Екілік, сегіздік, ондық, оналтылық сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыру.

Позициялық санау жүйесіне ауыстыра алады.

Ұйымдастыру кезеңі



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

1.

«БББ» әдісі


Мұғалім оқушыларға интерактивті тақтада «БББ» әдісі бойынша жұмыс жасауға тапсырма береді.



Оқушылар интерактивті тақтаға жаңа тақырып бастар алдында оқушылар үш бағаннан тұратын сурет салады -

Олар нені біледі;

Олар нені білгісі келеді;

Олар нені білді.

Миға шабуыл өткізгеннен кейін оқушылар алғашқы екі бағанды толтырады және бөлімді оқып біте бастағанда үшіншіге қайта оралады (немесе бөлімді оқу барысында толтыруы мүмкін).

Ұсыным: «Қалайша оқып-үйренетін боламын?» деген қосымша баған қосуға болады.


«БББ» әдісі



Оқушы мен мұғалім

6 минут



Интерактивті тақта (флипчарт)

Негізгі кезең



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

1.

.


Топтық жұмыс.

(Жаңа сабақ материалы)


Сергіту сәті

«Мен бүгін кіммін?»


Мұғалім оқушыларға жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында топқа оқулықтан оқуға тапсырма береді

Мұғалім әрбір топқа жұмыс парағын береді. Онда сұрақ/тапсырмалар жазады.



Оқушылар жаңа тақырыпты меңгеріп бойынша талқылайды.

Оқушылар сұрақтарды оқып 2 минут ішінде параққа фактілер қосады. Уақыт біткен соң сағат тілімен келесі топқа береді. Барлық топ фактілерді қосып біткен соң тапсырма аяқталады

Оқушылар өз көңіл-күйлерін табиғат құбылыстарымен салыстырады (күн, бұлт, жаңбыр, кемпірқосақ т.б)


Стикерлер тобы

АӘБ
«Мен бүгін кіммін?»





Оқушы мен оқушы



16 минут

5 минут


Оқулық интернет жүйесі, электронды оқулық, интерактивті тақта.

Қорытынды



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

2.

3.


Есептер шығару.

Сыныптастарды бағалау


Үйге тапсырма беру



Мұғалім сабаққа қатысты сұрақтар мен тапсырмалар береді және әр топқа плакаттармен маркерлер береді.

Мұғалім оқушылардан сыныптастарын бағалауды сұранады.

Сабақты қорытын.
Үйге тапсырма береді.


Берілген тапсырманы топтасып плакатқа орындайды. Ойларын сыныппен бөліседі.
Оқушылар бағалау критерийлеріне сәйкес бір біріне жұмысы үшін баға қояды.


Топтас -бөліс

Сыныптас-

тарды бағалау


Оқушы мен оқушы

Оқушы мен мұғалім.



15 минут

3 минут




Компьютер, интерактивті тақта.




Сабақтың тақырыбы

Сабақтың мақсаты

Күтілетін нәтиже

Позициялық санау жүйелеріндегі арифметикалық амалдар.

Екілік сандармен орындалатын арифметикалық амалдары қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдары туралы білімдерін қалыптастыру.

Позициялы және позициялы емес санау жүйелері турлы түсініктерін қалыптастыру. Екілік, сегіздік, ондық, оналтылық сандарды ондық сандарға ауыстыра алады.

Ұйымдастыру кезеңі



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

1.

Сергіту сәті «Маған ұқсайды...»


Мұғалім оқушыларға ойын түрінде сергіту сәтін қолданады

Сыныпта өздеріне ұқсас оқушыларды тауып, жасалған шеңберде бір-біріне жақсы тілектер айту


«Маған ұқсайды...»


Оқушы мен оқушы


5 минут



Интерактивті тақта (флипчарт)



Негізгі кезең



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

1.



Топтық жұмыс.

«Тыңдайтын үшбұрыштар»

(Жаңа сабақ материалы)


Мұғалім оқушыларға жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында 3 адамнан топқа бөледі. оқулықтан оқуға тапсырма береді



Оқушылар жаңа тақырыпты меңгеріп «Тыңдайтын үшбұрыштар» әдісі бойынша жаңа тақырыпты меңгереді.

«Тыңдайтын үшбұрыштар»



Оқушы мен оқушы


10 минут



Оқулық, интерактивті тақта.

Қорытынды



Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қарым-қатынас

Уақыт

Ресурстар

2.

3.


Есептер шығару.

Деңгейлік тапсырмала


Ашық журнал арқылы бағалау
Үйге тапсырма беру

Мұғалім сабаққа қатысты сұрақтар мен тапсырмалар береді және әр топқа плакаттармен маркерлер береді.

Мұғалім оқушыларға деңгейлік тапсырмалар таратып береді.

Мұғалім орындаған тапсырмаларды аралап қарап шығып тақтада,ы ашық журналға қойып шығады.

Үйге тапсырма береді.



Берілген тапсырманы топтасып плакатқа орындайды. Есептер шығарады.
Оқушылар деңгейлік тапсырмалар орындайды

Топтас -бөліс

Ашық журнал



Оқушы мен оқушы

Оқушы мен мұғалім.



10 минут

18 минут



2 минут

Компьютер, интерактивті тақта.



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет