Тақырып: Кейіпкерлерді сипаттаймын. Юю дыбысы мен әрпі
Сабақ: Сауат ашу
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 1 Сынып
Ортақ тақырып: «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»
Тақырыбы: Кейіпкерлерді сипаттаймын. Юю әрпі
|
Қатысқандары:
|
Қатыспағандары:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
1.2.9.2 Дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары мен ф, в, ц, ч дыбыстары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу.
1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесе-тін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.
1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен).
1.1.6.1 Сөйлеу барысында сипаттау /салыстыру сөздерін, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл, дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті) қолдану.
1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау.
1.3.10.1 Заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырата алу және оларды қолдана білу
1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Әріпті танып, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді.
|
Әріпті ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді.
|
Суреттерді сызбасы бойынша сәйкестендіреді
|
Мұғалімнің көмегімен суреттің ретін сақтай отырып баяндайды
|
Сөйлемді бас әріптен бастап жазады
|
Буындап оқиды, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды
|
Сызба бойынша сөзді оқиды
|
Сызба бойынша сөзді оқиды
|
Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады
|
жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтайды
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Әріпті танып, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Мұғалімнің көмегімен суреттің ретін сақтай отырып баяндайды
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Сызба бойынша сөзді оқиды
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
Тыңдау барысында сөзде Ю дыбысының орналасуын ажыратады, тыңдалған сөздердің мағынасын айтады.
|
Түйін сөздер мен сөз тіркестері отбасы рахмет
|
Сыныптағы диалог жазылым үшін сай келетін тіл стилі
Жазуға арналған ұсыныстар:
-Бұл қай дыбыс?
-Ол қандай дыбыс?
-Неліктен дауысты дыбыс?
|
Жоспар
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 минут
|
Ертеңгілік шеңбері
Үлкенге де сіз
Кішігеде сіз
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпенен біз
Алдынғы білім
(ҚБ) Топтық тапсырма
Ой – шақыру
Кел, балалар ойнайық
Ойнайық та ойлайық
Қандай жұмбақ болсада
Шешпей оны қоймайық
Жұмбақ
Тәтті көрсе бас салар
Айнымайды баладан
Үп - үлкен боп жасқанар,
Кіп-кішкентай арадан (аю) «Аю» сөзінде неше буын бар.
Бізге таныс емес қандай дыбыс естіліп тұр? (хормен айту)
|
өлең
|
Сабақтың ортасы
3 минут
5 минут
6 минут
1 минут
|
Кубизим әдісі
Суреттеңіз: Айтылуы бойынша
Салыстырыңыз: я дыбысымен салыстыр
Зерттеңіз: й+у=ю қосарлы дыбыс екені рас па?
Қолданыңыз: құрамында ю әрпі бар сөз айту
Атаңыз: сөздің қай жағында келетінін айт
Талдаңыз: қай буында кездеседі
Электронды оқулықтан көрсетілім
Ю дыбысын түсіндіру
- ою туралы айту, дыбыстық талдау жасау
Оқулықпен жұмыс.
№1 Оқылым.
Жеңімпаз аю.
№2Сұрақтар бойынша аюды сипатта.
Аю қандай аң?
Түсі қандай?
Оның аяғы қандай болады?
Ол қайда тіршілік етеді?
№3 Көп нүктенің орнына төмендегі керекті сөздерді қойып жаз.
№4 Не қайда мекендейді? Суретпен жұмыс
Сергіту сәті
|
|
3 минут
6 минут
3 минут
|
Дәптермен жұмыс
* Ю дыбысын дәптерге таңбалап жазу
* Тақтаға жазу.
* Кеспе әріптермен тақтаға сөздер жазу.
Сөздерге дыбыстық талдау жасау
- Балалар Ю дыбысы кездесетін біздің сыныпта ұл-қыздар бар ма?
Қане тақтаға бері қарайық. Ю әрпін бекіту.
|
|
Сабақтың соңы
1 минут
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз.
|
Пәнаралық байланыс
|
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар өз сезімдері жайлы қысқа сөйлем/сөз орамдарын айтады.
|
Оқушылар мұғаліммен бірлесе отырып өлеңді дауыстап оқиды. Өлеңді оқыған кезде менің көңіл-күйім кандай болды?деген сұраққа жауап береді.
|
Ана тілі
Оқушыларды бір- біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|